Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Стефанов: Коалиция между ПП и ГЕРБ не е възможна, тъй като „там всичко е лично“

Любомир Стефанов
Снимка: БГНЕС

Рискът от предсрочни избори е в доста голяма степен, коментира в ефира на Радио София Любомир Стефанов - политолог и преподавател в НБУ.

„От тези скоростни избори, в нереализирането на трети мандат, водят до посоката какво парламентарно представителство ще се възпроизведе. Това е големият въпрос. Ако „Продължаваме промяната“ останат в паритет, в рамките на 1-2%, май ще гледаме повече от същото“, каза Любомир Стефанов.

По думите му, щом се стига до тази ситуация, всички са отговорни.

„Не можем да обвиняваме само ИТН, че били нискообразованите, нискокултурни и свръхемоционални, които са виновни за всичко. За да се стигне до това, пътят към тях е бил загубен, за което вина носи, този който има мандат. ИТН бяха ясни защо излязоха от тази коалиция и защо бламираха председателя на НС – не защото г-н Минчев не се е справял или не е приемлив – напротив, а защото чрез него дадоха знак на господата Петков и Василев, че те са неприемливи и не си вършат работата, за която са избрани. Оттам нататък „чорапът се разплита“, добави политологът.

Той смята, че президентът два пъти дава мандат на БСП, който не е довел до нищо и е време да се „играе“ по-рисковано.

„Ситуацията изисква прагматизъм, който да доведе до реални, случващи се неща. БСП е неприемлива да бъде водеща в една коалиция и това е видно за всички останали партии в парламента, даже и за бившите й коалиционни партньори. Ако „Демократична България поеме мандат, става по-лесно през това, да бъде включен и ГЕРБ в някои от законопроектите, които трябва да бъдат приемани“, допълни Стефанов.

По думите му, коалиция между ПП и ГЕРБ, които имат сходни виждани, е логична, но не би била възможна, тъй като „всичко е лично“.

По отношение на осветляването на взаимоотношенията между България и Русия, Любомир Стефанов изрази мнение, че това е здравословно и трябва да продължи.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36