Фестивал „Бузлуджа фест“ е инициатива за запазване и реновиране на монумента Бузлуджа. Привлекателността му за любителите на дарк туризма е извън съмнение. Но не за това става дума в разговора с Теодор Катранджиев и Лора Миланова – организатори и Кубрат Аргилашки от група „Спални места“:
"Проектът се занимава с консервиране на монумента. План за управление, консервиране на мозайките. Тази година целта и мотото е "Отвори Бузлуджа". Трябва да се обезопаси. Над 50000 човека идват всяка година." (Теодор)
"Чрез фестивала най-лесно можем да стигнем до хората. Това е музиката." (Лора)
"Бяхме поканени, не отказваме участие, вярвам в идеята на фестивала." (Кубрат)
"Организаторите работим безвъзмездно, има много доброволци. Има и една холандска пънк-банда. Ще има уъркшоп по цианотопия, курс по билкарство, вертикално бягане (400 м по стълбите), състезание по ориентиране. За всеки по нещо.
Вкарахме семеен билет. Възможно е настаняване в палатки, хижите не са далеч. Храната и пиенето ще са безобразно много, студената вода ще е от извора, но не намерихме водач по паневритмия. Няма да има и йога, но ако сте гуру и търсите последователи, там е мястото.
МК вече е обявила паметника за културен обект. Популяризирането му е крачка. Ако стане популярен, парите ще дойдат. Идеята е структурата да се самоиздържа."
Откровен е отговорът на Кубрат на питането на водещата знае ли какво е Бузлуджа. Защо ли не сме учудени.
Над западната и централната част от Дунавската равнина ще бъде предимно ясно, а над Североизточна България, под влияние на студен атмосферен фронт, от североизток с усилване на вятъра ще се заоблачи и до сутринта на места там ще превали. Минималните температури ще са между 6° и 11°, в София - около 7°, съобщават от Националния институт по метеорология..
Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..