Той коментира, че инфраструктурата а двата квартала не е на ниво, но трябва време за да бъде изградена.
"В нормалните европейски държави доста голям процент от инвеститори от община, предпочитат първо да се изгради инфраструктура, която да дава достъп на всеки един желаещ купувач в този квартал да има място, където да паркира, да има зелени зони, да не е както се казва "тераса срещу тераса" и тогава да се строи. В България типично за нас е първо да построим, пък тогава вече инфраструктурата да бъде мислена с времето как да бъде спогодена спрямо строителството", каза Абдо.
По думите на брокера, факторът с детските градини, както и близостта до транспорт не е определящ при избора на жилище, но проблемът с детските градини го има и при старите квартали. Освен това каза, че основният критерий, по който купувачите се водят е квадратурата и външния вид на имота.
"По принцип, тези квартали, които са по-предпочитани в София, най-ниските цени момента могат да бъдат намерени в кв. "Люлин", каза Абдо и допълни, че ако хората трябва да направят компромис с цената биха се спрели на кварталите "Враждебна и "Ботунец".
По темата се включи и Антон Андонов, изпълнителен директор на "ЕРА България". Той сподели, че от началото на войната в Украйна, а преди това данните за по-високата инфлация са оказали пряко влияние на пазара на недвижимости. Част от собствениците са оттеглили имотите си от продажба на вторичния пазар, а друга част са повишили цените.
"Не бива да пропускаме това, че поради повишените цени на енергоносителите прекъснатите вериги на доставки се покачиха в някои случаи значително. Суровините и изходните строителни материали, към които ако добавим и покачването на доходите на строителните работници, които трябва да настигат и евентуално да изпреварват инфлацията доведе до повишаване на строителната себестойност. И неизвестността, която породи войната в Украйна като общ фактор, също така накара част от предприемачите да спрат стартирането на своите проекти в строителството", коментира Андонов.
Той отбеляза, че предвид инфлацията, хората предпочитат да изтеглят кредит и да инвестират в недвижим имот, тъй като това е добро и разумно решение, понеже все-още лихвите са отрицателни спрямо инфлацията, която надвишава 15%. Андонов посъветва купувачите да купуват водени от своите нужди:
"Трудно можем да очакваме цените да направят някаква корекция в рамките на няколко месеца". Той добави, че няма т. нар. "балон" и, че до тази година цените на имотите са се развивали успоредно с доходите, а сега доходите леко изоставят от инфлацията. Той посочи, че пазарът на имотите в България остава стабилен.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..