Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пазарът на имотите в България остава стабилен

Снимка: Добромир Видев

Какви имоти предпочитат софиянци, къде искат да живеят, какви са цените и още други подробности по темата разказа пред Радио София брокерът Кънчо Абдо. По думите му, в момента се наблюдава нормализиране на цените на имотите, а сравнение с минали години има доста голям ръст, който се дължи на инфлацията и липсващите материали. Най-търсените квартали  момента от софиянци са главно в зелените зони, като "Манастирски ливади" и "Малинова долина", тъй като са с изглед към зелените части на София и Витоша.

Той коментира, че инфраструктурата а двата квартала не е на ниво, но трябва време за да бъде изградена.

"В нормалните европейски държави доста голям процент от инвеститори от община, предпочитат първо да се изгради инфраструктура, която да дава достъп на всеки един желаещ купувач в този квартал да има място, където да паркира, да има зелени зони, да не е както се казва "тераса срещу тераса" и тогава да се строи. В България типично за нас е първо да построим, пък тогава вече инфраструктурата да бъде мислена с времето как да бъде спогодена спрямо строителството", каза Абдо.

По думите на брокера, факторът с детските градини, както и близостта до транспорт не е определящ при избора на жилище, но проблемът с детските градини го има и при старите квартали. Освен това каза, че основният критерий, по който купувачите се водят е квадратурата и външния вид на имота.

"По принцип, тези квартали, които са по-предпочитани в София, най-ниските цени момента могат да бъдат намерени в кв. "Люлин", каза Абдо и допълни, че ако хората трябва да направят компромис с цената биха се спрели на кварталите "Враждебна и "Ботунец".

По темата се включи и Антон Андонов, изпълнителен директор на "ЕРА България". Той сподели, че от началото на войната в Украйна, а преди това данните за по-високата инфлация са оказали пряко влияние на пазара на недвижимости. Част от собствениците са оттеглили имотите си от продажба на вторичния пазар, а друга част са повишили цените.

"Не бива да пропускаме това, че поради повишените цени на енергоносителите прекъснатите вериги на доставки се покачиха в някои случаи значително. Суровините и изходните строителни материали, към които ако добавим и покачването на доходите на строителните работници, които трябва да настигат и евентуално да изпреварват инфлацията доведе до повишаване на строителната себестойност. И неизвестността, която породи войната в Украйна като общ фактор, също така накара част от предприемачите да спрат стартирането на своите проекти в строителството", коментира Андонов.

Той отбеляза, че предвид инфлацията, хората предпочитат да изтеглят кредит и да инвестират в недвижим имот, тъй като това е добро и разумно решение, понеже все-още лихвите са отрицателни спрямо инфлацията, която надвишава 15%. Андонов посъветва купувачите да купуват водени от своите нужди:

"Трудно можем да очакваме цените да направят някаква корекция в рамките на няколко месеца". Той добави, че няма т. нар. "балон" и, че до тази година цените на имотите са се развивали успоредно с доходите, а сега доходите леко изоставят от инфлацията. Той посочи, че пазарът на имотите в България остава стабилен.



Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25