"Получава се до такава степен, че има някакво движение на нещата, хората показват интерес, но от друга гледна точка имаме и много спънки", коментира Георгиева. Първата градина е създадена в кв. "Надежда", където двама души са имали идея да направят зеленчуков оазис, след което от общината са научили за проекта и са казали, че на междублоковото пространство да бъде построена детска градина.
"В последствие тези колеги от градско градинарство, които направиха инициативата няколко години след това видяха, че теренът изобщо е твърде запустял. Тоест, общината нищо не е направила от плановете, които тогава е разкрила", коментира Георгиева.
Тя поясни, че през май месец 2022 г. е била сформирана работна среща между общинския съветник Борис Бонев от "Спаси София" заедно с активисти и доброволци от инициативите, както и с експерти. Идеята на срещата е била да се променят законите, които да интегрират градското земеделие, като част от развитието на инфраструктурата на столицата.
Тя поясни, че по закон дори някой да е посадил нещо няма право да бере продукцията и това е една от точките, по които се работи. Общината е поставила условие до 2026 г. да изпълни тези мерки. Втората мярка, която е в този срок е да бъдат предоставени общински терени, които са свободни за обработване със съответната инфраструктура и опция за поливане.
По думите на Георгиева, има проблем и с човешкия фактор, тъй като идват много доброволци и голяма част от тях не се връщат. Тя сподели, че в САЩ и скандинавските страни градското земеделие е много развито, защото е достъпно, скъсява се дистанцията и се изграждат солидарно-комунални общества, и се подпомагат хора в неравностойно положение.
"Градината в кв. "Левски" е изцяло на солидарен принцип, като идеята е да подпомагаме неделните готварски акции на солидарен клуб "Храна, не война" (Food Not Bombs). Тези готварски акции изхранват предимно пенсионери и хора, които са социално слаби, като идеята е тези хора да се включват в процесите, които реализират градината. Кой с каквото може помага", сподели Георгиева.
Тя поясни, че в кв. "Дружба" от 2015 г. е предоставен терен от 6 дка, който се стопанисва от 50-60 градинаря. До този момент градината функционира на 50%, тъй като теренът е общински и половината ще бъде използван за други цели.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“: Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..
Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...
Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..
Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..