Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хаджи Ненчо Палавеев - благодетелят на Копривщица

Снимка: Лили Големинова

Няма човек в Копривщица, който да не знае кой е Хаджи Ненчо Палавеев. "Който и да попитате ще ви каже - благодетелят на Копривщица", разказва Кунка Неделева, директор на музеите в града.

"Огромни са даренията, които прави на родния си град, с негови средства е построен Паметника костница, на пл. "20 април", в памет на априлските въстаници 1876 г., с негови средства е построена читалищната сграда през 1909 г. За онези години, това е най-голямата читалищна сграда в България. Специално за акустиката в салона, той докарва инженер от Унгария, който да направи, така че зрителят на последния ред да чува шептящия актьор на сцената", разказа в мобилното студио на Радио София Кунка Неделева.

Той е основател и на ефория Хаджи Ненчо Палавеев, в която членуват видни жители на Копривщица. Те полагат основите на музейното дело в града, с разкриването на първия музей.

Само на 25 години, Хаджи Ненчо Палавеев прави и първото дарение в размер на 2200 лева за Храм "Успение Богородично". Дарявал е средства и за много други български градове.

Кунка Неделева разказва, че при всяко идване в Копривщица, той е бил посрещан на ръце.

За развитието на града са дарявали средства и други видни българи. Братята Вълко и Стоян Чалъкови са дарители за старото училище в Копривщица.

"Дарителството в Копривщица има своите корени. На това се дължи възхода на града по време на Възраждането. Неплодородната земя не дава поминък на хората и техният поминък става търговията. Богатите копривщенци са се надпреварвали кой ще даде повече средства за построяване на училище, настилане на определен участък с калдъръм, за изграждане на чешма", добави Кунка Неделева.

Подробности за историята на Копривщица и нейните дарители, можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Галя Георгиева

С. Житен и неговата добра среда

Днес Радиокафе гостува на  с. Житен  в район Нови Искър - Столична община. Първи гости са  Жана Захариева , председател на читалище "Наука-1921" и  Снежа Лозева , библиотекар: „Хората в пенсия имат много време да се веселят и да празнуват. Зарезваме лозите и имаме весела част. Направихме и конкурс „Сладко изкушение“ на женския празник...

публикувано на 06.07.25 в 11:58
поглед към жълтите павета на Царя с Военния клуб и Писателското кафене на съседния ъгъл

Софийски разкази - Радиоразходка по жълтите павета

От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..

публикувано на 05.07.25 в 16:00
Кирила Възвъзова-Каратодорова

Историята оживява: Кирила Възвъзова-Каратодорова, Архиви Първи и Втори

Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..

публикувано на 05.07.25 в 15:00
Младоженци в Германия

Адресите на любовта - композиторът Петко Стайнов

Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..

публикувано на 05.07.25 в 14:00
Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов (вляво)

Най-мощната метъл вечер в парка

TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика.  Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..

публикувано на 05.07.25 в 11:46
Данита Заричинова

Колкото по-малък досег с пластмасата, толкова по-добре за нас

За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July.  Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..

публикувано на 05.07.25 в 10:40

Как да пътуваме спокойно и безопасно с деца, когато отиваме на почивка

Анита Гергова  е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..

публикувано на 04.07.25 в 17:17