Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чудото Чавдар

9
с. Чавдар
Снимка: Радио София

Гостуваме на едно от най-красивите и икономически развити села в Софийска област - Чавдар. Говорим за състоянието на селското и горското стопанство, туризма и инвестициите, бита, културата и традициите на хората от община Чавдар. Тя се намира в Златишко-Пирдопската котловина, в подножието на Стара планина, на 71 km от столицата. В съседство са градовете Златица и Пирдоп. Състои се само от едно населено място – с. Чавдар. Населението е около 1100 жители – осмата най-малка община в Република България.

Първият гост е кметът Григор Даулов, носител на приза "Кмет на гражданите 2021":

"Едно от най-трудните неща е изграденото да се поддържа. Нямам приемен ден, всеки е добре дошъл, контактът е непосредствен. От 2006 са може би 40-50 реализираните проекти с външно финансиране, може би за около 20 милиона лв общо. Те са в 3 области - инфраструктура (ВиК, улици), туристическа инфраструктура и социална сфера - подпомагане на най-нуждаещите се и обучение и квалификация.

Чавдар е в индустриален район и неизбежно има екологични предизвикателства. Нещата в течение на годините се подобряват, замърсяванията са инциденти. Състоянието на р.Тополница трябва да се реши от държавата, тя е практически мъртва от стари замърсявания. Иначе нямаме разлика между периферията и центъра на селото.

На базата на проучванията и находки през 60-те, през 2012 създадохме археологически парк с неолитни къщички, посещавани от всички континенти. Идват много млади хора с деца от столицата. Почти всяко семейство има работещи в едно от трите големи предприятия в района, безработицата е много ниска, много малко пътуват до София. Опитваме се да създадем условия за младите. Предлагаме безплатни закуска с плод и обяд в училището. Постоянство и ежедневна работа - така сме свикнали, както и дългосрочни цели, които да следваме."

Кина Боюклиева е зам.-директор на основно училище „Св. Св.Кирил и Методий“:
"Новите възможности са добри учители в съвременна образователна среда, както и дейностите на учениците. Опит и младост, желание за работа, това са нещата, които мога да кажа за нашите колеги. В училището имаме 87 деца. Не търсим самоцелно новото, търсим най-прагматичното в образованието. Освен на учителите разчитаме на външни сътрудници за дейностите по интереси. Това бе оценено от Агенция за защита на детето и имаме приз за иновации.

За учениците си търсим проекти по практически въпроси, в които да прилагат знания в различни области. Разчитаме на възможности да накараме учениците да заобичат ученето. Разчитаме и на гражданското образование, на морал, доброволчество. Учим ги да бъдат равностойни на другите." 

Иван Терзиев е председател на НЧ „Надежда 1900“:

"Имаме самодейни хорове - женски, детски, коледарски, стари шлагери. Самодейците намаляват, младите си отиват и остават тези от средното поколение. За най-малките има три възрастови танцови групи и кръжок "Сръчни ръчички". Участваме във фестивали и организираме такъв на средногорската песен и на старите шлагери."

Стоян Раков е следващият ни гост - той е земеделски производител:

"За нас събота и неделя не съществуват. Произвеждаме зърнено-житни култури, опитваме и с рапица и зимен лен. В държавата не е правилен сеитбооборота и затова се опитваме да излезем от това. За 27 години работа на полето имаме само 1 европроект за закупуване на един трактор с прикачен инвентар. Преди имахме хора с желание да работят, но сега вече не искат да работят тежка работа. Последните 4 години никой не е потърсил работа при мен.

Държавата може да определи строги квоти за изкупуване и да облекчи малко писането на проекти, не винаги можем да си позволим обучени хора. Работим с нова техника с автоматично управление, пръскаме с дронове, но младите не се интересуват да попитат за тези неща."

Генка Иванова е бивш директор на училището в с.Чавдар:

"Имам 32 години стаж само в това училище, преподавах Български език и литература. Радвам се, че много от нашите ученици са наши ръководители - кметът, директорът и зам-директорът на училището. В онова време изграждахме личността на учениците и професионалната им насоченост. Провеждахме много срещи с известни личности и екскурзии. В с.Чавдар учехме децата да обичат фолклора и днес това се вижда в богатата самодейност.

Допреди да се пенсионирам не знаехме какво е дрога, беше престъпление, ако някой ученик запалва цигари. Изискванията на учителите съвпадаха с тези на родителите. Разбирам колко е трудно на учителите сега. Родителите би трябвало да отделят повече време за общуване с децата и често обвиняват училището, че не си е свършило работата.

Селото датира от хилядолетия, за това говорят разкопките от местността Тополница. Много от експонатите са в музея в местността Св. Петка. Историята ни продължава да се твори и днес. Благодарение на бившия и настоящия кмет имаме задържане на младите хора. По мое време нямаше ученици, които учат в чужбина, но сега има такива, които се връщат и имат свой бизнес."

Деница Щрегарска – Лулчева и съпругът ѝ Никола са младо семейство, което от София е дошло да живее в с.Чавдар:

"Аз съм оттук и никога не съм си мислил, че ще се върна. След раждането на дъщеря ни решихме да се върнем и отглеждаме зеленчуци за децата. Програмист съм и работя хибридно. Има работа за всички. (Никола). "Имаме повече свободно време, прекарваме го семейно, цялата местност го позволява." (Деница)

Патрисия Николова е студентка по право в СУ „Свети Климент Охридски“:

"София предлага много възможности, но спокойствието на село е незаменимо. Тук човек се учи за корените си. От ранна детска възраст съм самодеец. Искам да се развивам тук и да правя нещо за Чавдар. Преди няколко години развих проект за младите - "Деца играят вън" - да осигури повече свободно време на децата и да се създават повече забавления за тях."

Най-вкусното за нас са баницата (Патрисия), баница с кисело зеле (Никола), насочили сме се към детските напитки (Деница).

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Празнична София

Софийски разкази - Празнична София

Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:

публикувано на 28.12.24 в 15:00
Морета

Адресите на любовта - годеницата на Батенберг изпада в депресия

В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат.  Двамата млади благородници са влюбени, но руският..

публикувано на 28.12.24 в 14:00

Пазар на желанията

Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..

публикувано на 28.12.24 в 11:25

Хлябът приема емоцията на човека

Пекарна „Рецептите на баба“  - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..

публикувано на 28.12.24 в 11:00

Всеки има право да бъде различен

Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..

публикувано на 28.12.24 в 10:35

При ЕЛКА "Мореплавателят"

Мадлен Янева ви кани предновогодишно в Националния политехнически музей: "Гостите ще могат да видят най-новата ни изложба с прочутите ни калкултори ЕЛКА - първият му модел от 1965, както и "мореплавателят" ЕЛКА 130 - с нея сем.Папазови успяват плаването си с "Джу-5". Изложбата ни на втория етаж, открита за Празника на София, по желание на публиката..

публикувано на 28.12.24 в 10:21

Чат с BG GPT

Интервю с BG gpt съвети за Нова година: къде да посрещнем, как да се облечем, какво да пожелаем на близките. Не обръщайте внимание на англо-американския му акцент с леко шопски диалект и неправилни ударения: Как виртуалният асистент посреща новата година - в звуковия файл.

публикувано на 28.12.24 в 10:00