Над 1660 са чешмите и заведенията в България, където можем безплатно да намерим питейна вода. Това показва специалната карта, която са създали от организацията Zero Waste Sofia.
"Чешмичките в София са над 200, появяват се и нови, но за съжаление забелязвам, че старите не се поддържат. Има чешми, които целогодишно остават зазимени", отбеляза при гостуването си в Радио София Симона Стилиянова (►).
Според статистиката в парковете и градините на София има 57 функциониращи чешми.
На платформата с "Чешмите в България" може да се отбележат координатите на конкретна чешмичка, както и дали тя (не) работи. Сигнали за проблемни съоръжения достигат директно до Столичната община.
По темата се включи и Бойко Благоев (▲), който със собствени средства възстанови една от чешмите в горната част на Борисовата градина (до район "Изгрев") в памет на неговата майка Лидия. Възнамерява да възстанови още една.
За първата с приятели е събрал средства, но това не се прави само с пари.
Отнело му е две години.
"Притеснявах се дали тя ще се пази. Ползват я. Полезна е. Хубаво е, че много хора след това ми писаха как могат да помогнат за възстановяване на друга чешма в София. Има желание да живеем в по-хубав град", посочи Благоев.
По думите му в различните случаи трудността да заработи чешма зависи от технически спънки, от това – кой плаща водата, или не се знае кой отговаря за съответното съоръжение.
"Грехота е в град с такива водни ресурси да се раздават пластмасови бутилки", допълни Благоев.
Чуйте целия разговор на Божидар Янев.
Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..
Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор. Тя е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година . В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..
В аулата на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 17:30 часа днес ще има изслушване на кандидатите за омбудсман, организирано от Форум „Гражданско участие“, Националният младежки форум, Български център за нестопанско право и други 9 НПО. Омбудсманът на Република България е..
Новата книга на писателката Албена Ненкова "Не, аз благодаря!" стана основа и на моноспектакъла на Бориса Сарафова-Черкелова , носещ същото име. "Не, аз благодаря!" - разказ за малкия човек, намерил убежище в илюзията "театър". Това е на пръв поглед една история за гардеробиерката Невенка, която е останала по случайност сама в дома на..
Морето и водните спортове са тяхната страст, професионален път и начин на живот. Организацията им се стреми да предава и популяризира морската култура в България чрез обучения по водни спортове, социални инициативи и състезания. "Акаша сърф" е и единственият международно сертифициран център по водни спортове в България, воден от олимпийски и..
Константина и Кристин са част от Ритмо денс студио - една от най-големите школи по социални латино и народни танци. Те се занимават със салса и бачата от близо 10 години. Константина е автор на лейди хореография, която заедно с Кристин и други дами от клуба представят на 8 март в интернет пространството. "Аз правя такива лейди хореографии и..
За над 13 хиляди места в столичните, общински ясли и детски градини вече са подадени заявления от около 15 хиляди родители. Кандидатури и корекции се приемат до 12:00 ч. на 8 май т.г. Първото класиране ще бъде обявено на 9 май, съобщи пред БНР-Радио София Десислава Желязкова - директор на дирекция "Образование" в Столичната община...