Повече подробности по темата пред Радио София разказа Антоанета Василева, експерт от Национален център за безопасен интернет. По думите и, центърът вече 16 г. се издържа от програми и различни проекти. Преди над 10 г. ЕК е създала програма "Безопасен интернет", но тъй като тя е изисквала 50% съфинансиране, такова е било търсено през други проекти.
"За разлика от други държави, които съфинансират на държавно ниво всичките си центрове за безопасен интернет, България през годините не успя да припознае тази политика за закрила на децата през онлайн проблемите и рисковете", коментира Василева. Тя добави, че трябва да има хоризонтална стратегическа политика, която да не се сменя със всяко правителство и зад която да стои финансиране.
Василева сподели, че сигналите се увеличават с началото на учебната година, като с ковид кризата рязко са скочили и добави, че те се препращат към сектор "Киберпрестъпления", както и към "Интерпол". За 2020 г. е имало близо 19 хил. сигнала за онлайн посегателства срещу деца, като за сравнение през 2019 те са били 9 хил. Тя допълни, че много родители също подават сигнали, а много от децата се притесняват, че има проблем, дълго крият и имат нужда от анонимност за да потърсят помощ. Освен това отбеляза, че се провеждат обучения както на деца, така и на учители.
Василева посъветва родителите да обръщат внимание на поведението на своите деца, както и да упражняват контрол върху сърфирането им в мрежата, вкл. и това да разпознават фалшивите профили.
"Силно се надяваме да получим бърза реакция от служебното правителство, защото за нас е важно центъра да продължи да работи заради безопасността на децата. Истината е, че средствата, които са ни необходими са много малко. За да оцелеем до края на годината ни трябват между 60 и 70 хил. лв. Дългосрочно минималната издръжка на центъра за една година е 200 хил. лв.", отбеляза Василева.
Тя допълни, че едно такова финансиране би дало устойчивост, над която може да се надгражда не само с проекти и дейности, но и с човешки ресурс, тъй като в момента екипът е само от 7-8 души.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..