"За едно средно жилище от 100 кв. м. излиза, че тези 15 млрд. лв. са 150 хил. жилища. Тоест, 150 хил. български домакинства и семейства биха си купили, или по-скоро са си купили жилище с помощта на банково финансиране. Но срещу тях стоят 180 хил. жилищни кредита", коментира Заманов.
Той допълни, че по официална статистика в България има над 2 млн. домакинства, като 8% от тях ползват банков кредит за покупка или ремонт на своето жилище. Средният живот на ипотечния кредит е 10-12 г., а в редки случаи дори може да падне и под 10 г. Заманов каза още, че за да има поносима сравнително ниска погасителна вноска, ипотечният кредит се подписва от 20 до 30 години, което е и масовата практика.
"В България, а и в Европа лихвите по жилищни кредити с много малки изключения са винаги плаващи. И вдигането на лихвите на пазара променя плаващата компонента", отбеляза Заманов. Той допълни, че българската банкова система в момента е добре обезпечена с депозитна база, която е в пъти по-голяма за гражданите, повече от два пъти по-голяма от кредитите.
По думите му, средният размер на българския ипотечен кредит е разумен като размер, българската икономика и население не са задлъжнели, а българинът е по-спестовен дори чисто на банкови продукти. Той посъветва хората, ако искат да ползват даден имот да си го купят на кредит, и каза, че ако искат да го купят и след това да го продадат това не е инвестиция, а по-скоро спекулация.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Темите на днешния "Форум", по които разсъждаваха адв. Мария Петрова и Стоян Панчев, бяха: Бюджет 2025 Реформата в здравеопазването "Спаси София" постави условия (ултиматум), за да остане в управлението на столицата Как социалните медии и платформи повлияха на изборите в САЩ и победата на Тръмп Според адв. Петрова решението..
Авария остави от тази сутрин без парно и топла вода част от центъра на София, кварталите "Банишора", Зона Б-5, Зона Б-19 и част от квартал Зона Б-18, съобщават на сайта си от "Топлофикация-София". Очаква се топлоподаването да бъде възстановено до 8.30 ч. сутринта на 15 ноември. Без топлоподаване заради аварии са също част от абонатите на квартал..
Физическият факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" за пореден път отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, деца и родители, студенти и изследователи. Събитието е насрочено за 15 ноември, петък, от 11:00 до 15:30 часа, а сградата..
Акцент върху мисията на доброволеца и философията на доброто поставяме в предаването “Ритъмът на столицата“ в Деня на доброто - 13 ноември. В БНР-Радио София гостува д-р Ясен Цветков от Националната асоциация на доброволците в България (НАДБ). Тази организация обединява всички хора с желание да помагат. Той сподели наблюденията си в..
Социалното министерство предлага премахване на заложения в Кодекса механизъм за определяне на минималната работна заплата в съотношение 50 процента от средната. За това алармира КНСБ в специална позиция. Според синдиката това поставя под въпрос приетата вече от правителството стойност на минималната заплата за 2025-а година в размер на 1077..
Представяме книгата “Джон Атанасов – човекът, който изобрети компютъра“, която се появи на български език. Неин автор е Джейн Смайли. Доколко книгата е важна за българския читател, доколко показва един друг образ на Джон Атанасов, разказа ни човек с ескпертиза по темата - проф. Владимир Гетов при гостуването си в предаването “Радиокафе“...
САЩ са оптимистични по отношение на капиталите. По продуктивност са изпреварили Европа с около 35% . Старият континент е подложен на свръхрегулация и не се стреми към създаване на нов бизнес. Ние сме в капан. Това отбеляза в коментара си пред БНР-Радио София Георги Захариев, основател на Финансова академия . "Европа се превръща в..