Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вертикалните градини са новите тенденции в озеленяването

Снимка: greengarden.bg

Зелен град ли е София и на ниво ли е поддръжката на парковете? Какво е озеленяването на бъдещето, какви са умните технологии в зелените системи, подробности пред Радио София разказа ландшафтният архитект Ивайло Петров, собственик на фирма за озеленяване, която е специализирана в създаването на вертикални градини. Поради липсата на площ тенденцията е градовете да се развиват в посока нагоре, което е скъпо начинание и изисква влагането на повече средства и технологии, а има и законови затруднения.

По думите му, вертикални паркове вече има и в сграда София на бул. "Г.М.Димитров", като в нея са съчетани всички видове озеленяване . Той сподели, че подобни проекти много мащабно от десетилетия се реализират в Сингапур, а покривното и вертикално озеленяване е заложено и в образованието.

"В центъра е невъобразима красота откъм паркове, вертикални градини, цели сгради мастодонти озеленени от главата до петите, както и вътре интериорно. Но просто те имат един много специфичен климат, който тук ни възпрепятства да ги правим умело и бързо, и инвеститорите са предубедени заради ниските зимни температури от минус двадесет, минус двадесет и пет. Ние имаме едни доста екстремни ниски температури, които могат да унищожат един проект за милиони буквално за един месец", коментира арх. Петров.

Той сподели, че инвестицията е скъпа и затова вертикалните градини и паркове не са често срещани, но тенденцията е цената да пада. Освен това отбеляза, че покривните и вертикални градини играят ролята на термозащита на сградата и затова световноизвестните сертифициращи компании сертифицират такива сгради, като по-екологични и по-щадящи природата.

"На мен тук ми е най-голямата болка, че вертикалните градини в България не се признават за процент озеленяване и инвеститорите нямат стимул да ги правят", посочи арх. Петров и допълни, че София е доста зелена столица с много паркове, а другото ни предимство е, че сме богати на водни източници, като на територията на града има над 300 каптирани водоизточника.

По думите му, освен ролята на термоизолация, покривната градина може да бъде място за отдих и дори на нея да се поставят кошери с пчели. Освен това, зелените площи на покрива абсорбирайки и изпарявайки дъждовните води допринасят за микроклимата на столицата. Той отбеляза, че озеленяването на София е достатъчно, но някои закони и наредби се нуждаят от промяна, тъй като парковете ни не са добре поддържани.

Относно новите технологии в парковото строителство, той коментира, че има много нови поливни системи, които не позволяват да има преразход на вода, след като климатичните промени са вече факт.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 600 бездомни получиха храна от Столичната община и Българската хранителна банка

Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..

публикувано на 20.02.25 в 14:27
Доц. Антоанета Петрова с усмивка разказва за цъфналите видове

Орхидеите в Ботаническата градина на БАН са разцъфтели неистово

Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..

публикувано на 20.02.25 в 13:36

НМФ представи анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта

Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..

публикувано на 20.02.25 в 13:16

Георги Дачев представи музиката си и своята група "Do Sho band"

Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..

публикувано на 20.02.25 в 12:47

Какво трябва да знаем, преди да купим електромобил?

Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..

публикувано на 20.02.25 в 11:55

"Топлофикация-София" ползва 1/3 от цялото количество газ, което циркулира в България годишно

"Грийнпийс“ – България се обръща към институции и дружества от сектора с призив за модернизиране на централното отопление. В серия от срещи и разговори те споделят добрия опит от света и настояват този сектор от енергетиката да започне да навлиза в 21 век. Експертите от "Грийнпийс“ изтъкват като нужда от оптимизация постоянните аварии,..

публикувано на 20.02.25 в 10:56