Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"EuroQCI" ще гарантира стратегическата автономност на ЕС

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Относно това, с какво се занимава Център за компетентност КВАЗАР и по какъв начин помага за националната и европейска сигурност, пред Радио София говориха Генчо Керезов, заместник-кмет по дигитализация, иновации и икономическо развитие на Столичната община, и доц. Лъчезар Георгиев, представител на България в Борда на инициативата на ЕК "EuroQCI" и ръководител на Център за компетентност КВАЗАР към Институт по роботика към БАН.

"Ние видяхме безпрецедентна ситуация с руската агресия в Украйна, как във всички страни наоколо и въобще в цяла Европа се проведе една пропагандна, хибридна, а и кибер война. Всъщност тя се води от много дълго време между различни играчи по света", сподели Керезов.

По думите му, изчислителните способности на квантовите компютри са напреднали много и стандартната киберзащита ще стане много трудна, като въвеждането на иновации в информационната сигурност в Европа става общоевропейска тема. Той каза още, че това е дългосрочна стратегия, в рамките на която трябва да бъде изградена инфраструктурата, която да гарантира за критичната инфраструктура в държавите, а и в други институции, каквато е Столична община например.

Доц. Георгиев поясни, че Центъра за компетентност КВАЗАР е финансиран по оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж" и неговата цел е да се създаде авангарден лабораторен комплекс за висококачествени научни изследвания и разработки в областта на квантовите комуникации, изкуствения интелект, роботиката и анализа на риска. Срокът му за изграждане е 5 г., а бюджетът - 13.5 млн.лв.

Според думите на Керезов, защитата на тази инфраструктура ще стане чрез изграждането до 2027 г. на допълнителен слой за киберотбрана, който ще работи на принципа на квантовата криптография. Той отбеляза, че когато става дума за квантова криптография, там и технологията е много скъпа и материята е доста сложна, така че до 2027 г. ще има обучения на екипите и пилотни проекти с изграждане на първите устройства.

"Квантовата криптография е една революционна, не просто иновативна технология, която използва свойствата на квантовите системи за генериране на секретни ключове. Тези секретни ключове са абсолютно случайни от тях не може да се извлече никаква информация. Това е съвсем различно от класическата криптография, където сигурността се базира на сложни математически задачи, решаването на които отнема дълго време. При квантовата криптография разбиването на кодовете е практически невъзможно, тъй като сигурността се гарантира от свойствата на квантовите системи и принципите на квантовата физика", коментира доц. Георгиев.


Той поясни, че "EuroQCI" е европейска инициатива за изграждане на квантово-комуникационна инфраструктура, в рамките на която трябва се изгради европейска мрежа, която ще бъде федерация от национални квантово-комуникационни мрежи, като ще има наземен и космически сегмент (който предстои да бъде изграден). Връзката между тях се осъществява с оптично-земни станции, като основната цел на инициативата е да гарантира суверенитета на комуникационната сигурност на Европа.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийското село Мрамор кани на Първия фолклорен фестивал "Шопско веселие"

На 10 май в софийското село Мрамор ще се състои Първият фолклорен фестивал "Шопско веселие". Целта на организаторите от Народно читалище „Св. Иван Рилски-1922” с. Мрамор, е да бъде съхранен и популяризиран българския песенен, танцов и словесен фолклор, както и са се насърчи развитието на културния живот в селото. Очаква се за първото издание..

публикувано на 07.05.25 в 16:26

Мемоарите на Алексей Навални, налични на 22 езика, ще излязат и у нас

“Този свят винаги ще има нужда от отцепници, дисиденти, авантюристи, аутсайдери и бунтовници, които задават въпроси и огъват правилата“ Исабел Алиенде. Всичко това със сигурност би могло да бъде казано за руския политик Алексей Навални, лидерът на опозицията извън граница, който “изгоря“ в битката за една друга Русия… Навални е руски..

публикувано на 07.05.25 в 16:11

Предметът "Добродетели и религии" ще е задължително-избираем, с три програми

Няма да се учи задължително религия в клас и свещеници няма да влизат в училище , за да преподават по новия предмет "Добродетели и религии". Това обяви образователният министър Красимир Вълчев на брифинг в Министерството на образованието и науката относно програмите за предмета. Концепцията вече е публикувана на сайта на образователното..

публикувано на 07.05.25 в 16:08

Потребителите искат повече стойност за парите си, а не да се окичат с брандове

Данните от новия Индекс на потребителя в проучване на EY показват, че потребителите все повече се съобразяват с цената и по-малко с бранда. В изследването са се включили над 20 000 потребители от цял свят. Оказало се е, че за 88% от клиентите рекламните съобщения и цялостната комуникация на брандовете не отговарят на техните нужди и..

публикувано на 07.05.25 в 15:38

Представят реконструкция на танцовия филм "Стената" на хореографа Мила Искренова

Днес (7 май), стартира 18-ото издание на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс "Антистатик" под мотото "Жестове на съпротива". До 21 май фестивалът събира на едно място артисти и теоретици, които прескачат границите на въображението. За "Антистатик" в София пристигат едни от най-интересните имена на съвременната танцова сцена. 18-ото..

публикувано на 07.05.25 в 14:23

Тенденция: Онлайн купувачите у нас леко са резервирани

През второто полугодие на 2024 година има леко свиване на онлайн търговията в България . "Потребителите са били малко по-предпазливи в своите покупки. Ние го отдаваме на политическата нестабилност у нас, която се отразява и в усещане за икономическа нестабилност", коментира пред БНР-Радио София Галя Гогова от агенция "Маркет линкс", провела..

публикувано на 07.05.25 в 14:15

Георги Маринов-Хорхе, който свири на диджериду - инструмент направен от термити

Георги Маринов-Хорхе бе гост в предаването “Добър вечер, София“ навръх Георгьовден, в качеството си на именик, но преди всичко на музикант от група “Тригайда“. В края на април те направиха концерт, на който представиха пред широката публика своя нов албум, наречен “Полет“. “Винаги е много емоционално, когато един музикант представя нов..

публикувано на 07.05.25 в 14:00