Докъде стигнаха електронното управление и електронното здравеопазване, какво още трябва да се направи? Как може да се реши един от най-важните проблеми в България - корупцията. В студиото гостува Стоил Стоилов, народен представител в 47 НС от Продължаваме промяната, бизнесмен и политик:
"Образованието си съм получил и в чужбина, работил съм в чужбина, но никога не съм си мислил да напусна България. Препоръчвам на всеки да излезе в чужбина поне за малко. Учи на самостоятелност, отговорност и сериозно отношение. Как се работи в конкурентна среда.
В последните 8 месеца бяха направени ключови неща за електронното управление. Първото е публикуването на всички бюджетни плащания от 2006 насам - тази прозрачност помага на борбата с корупцията. Другото е реалната работа по електронната идентификация. В момента има нужда от ударна реформа. В електронното здравеопазване имаше ключова нова функционалност, електронните направления. Всички резултати са в Националната здравна информационна система и това поставя пациента в центъра на системата.
Запалих се по кръводаряването като попаднах на дарителска акция. Впечатли ме като чист дарителски акт. За съжаление в България то е в криза.
Плевен е изоставен от държавната власт, опитахме се да променим това. Създаваме интеруниверситетски кампус, градът да стане студентски.
От публичния ресурс се краде страшно много, тези пари служат за възпроизвеждане на модела, за купуване на гласове, медии, анализатори. В момента най-големия проблем е корупцията и липсата на справедливост. В България всички управлявали са невинни.
Новите политици не трябва да имат нищо общо със старите. В традиционните партии също има млади хора, но те цял живот са искали да са политици. За мен е ценно да знам и да решавам проблемите на изберателите си. На първо място трябва да е мисълта за хората. Цената на успеха е тази, която сме готови да платим."
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..