Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Роботика, автоматизация и индустриални иновации – къде е България?

Снимка: Радио София

Динамична и бурна за сектора на роботиката и индустриалната автоматизация е била 2021 г. Азия остава лидер в сферата, пазарът в Европа се възстановява, а САЩ е направила рекордни поръчки на роботи, сочат данните от Международната федерация по роботика (IFR) и Association for Advancing Automation (A3).

За четвърта поредна година, в разгара на летния сезон, от Асоциацията по роботика и автоматизация (ПАРА) са изготвили доклад с подробности какво се случва в сектора у нас, каза в предаването „Радиокафе“ Кристиян Михайлов - съосновател, член на УС и секретар на ПАРА.

Увеличава се броят проекти за индустриална автоматизация, открити са четири нови високоавтоматизирани фабрики и три нови VC финансирания в сферата на роботиката и автоматизацията.

„Докладът е в четири сфери – стартиращи компании, индустриална автоматизация, сервизна роботика и образование. Виждаме, че държавата за първи път започна да инвестира повече в технологичното образование. От гледна точка на стартиращи компании инвестициите са повече в софтуер и развойни центрове. Прави впечатление все още липсата на хардуерно VC, което да инвестира по-активно в роботика и автоматизация. Докладът показва, че компаниите инвестират в хардуер, за да са по-високо производителни, а автоматизацията им помага да достигнат до повече пазари“, каза Кристиян Михайлов.

Той добави, че през изминалата година интеграцията на роботи в няколко компании у нас е била много активна. Предстои въвеждането на производство за ендоскопска апаратура в Първомай, допълни Михайлов.

През годината за разкрити четири основни инвестиции в стартиращи компании.

На 19 и 20 септември 2022 г. ПАРА организира събитие, насочено към развитието на индустриалните иновации и високите технологии у нас, както и към пътя за изграждането на следващите млади български таланти, което ще се проведе в зала „Инкубатор“ в София Тех Парк.

По време на двудневното събитие "Robotics Strategy Forum" 2022ще бъдат обсъдени теми, с внимание къде е пресечната точка между индустриалните иновации, науката и младите, както и кое доведе до  успеха през последните години в сектора.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Денят започва със слънце, а следобед може и да превали

Днес през по-голямата част на деня и над повечето райони ще бъде предимно слънчево. В следобедните часове ще се развива купеста облачност и на отделни места, главно в планинските райони на Западна и Централна България и северните централни части на страната ще има краткотраен дъжд с гръмотевици. Ще духа слаб, а в Източна България и умерен вятър от..

публикувано на 07.07.25 в 06:35
Галя Георгиева

С. Житен и неговата добра среда

Днес Радиокафе гостува на  с. Житен  в район Нови Искър - Столична община. Първи гости са  Жана Захариева , председател на читалище "Наука-1921" и  Снежа Лозева , библиотекар: „Хората в пенсия имат много време да се веселят и да празнуват. Зарезваме лозите и имаме весела част. Направихме и конкурс „Сладко изкушение“ на женския празник...

публикувано на 06.07.25 в 11:58
поглед към жълтите павета на Царя с Военния клуб и Писателското кафене на съседния ъгъл

Софийски разкази - Радиоразходка по жълтите павета

От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..

публикувано на 05.07.25 в 16:00
Кирила Възвъзова-Каратодорова

Историята оживява: Кирила Възвъзова-Каратодорова, Архиви Първи и Втори

Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..

публикувано на 05.07.25 в 15:00
Младоженци в Германия

Адресите на любовта - композиторът Петко Стайнов

Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..

публикувано на 05.07.25 в 14:00
Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов (вляво)

Най-мощната метъл вечер в парка

TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика.  Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..

публикувано на 05.07.25 в 11:46
Данита Заричинова

Колкото по-малък досег с пластмасата, толкова по-добре за нас

За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July.  Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..

публикувано на 05.07.25 в 10:40