Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Роботика, автоматизация и индустриални иновации – къде е България?

Снимка: Радио София

Динамична и бурна за сектора на роботиката и индустриалната автоматизация е била 2021 г. Азия остава лидер в сферата, пазарът в Европа се възстановява, а САЩ е направила рекордни поръчки на роботи, сочат данните от Международната федерация по роботика (IFR) и Association for Advancing Automation (A3).

За четвърта поредна година, в разгара на летния сезон, от Асоциацията по роботика и автоматизация (ПАРА) са изготвили доклад с подробности какво се случва в сектора у нас, каза в предаването „Радиокафе“ Кристиян Михайлов - съосновател, член на УС и секретар на ПАРА.

Увеличава се броят проекти за индустриална автоматизация, открити са четири нови високоавтоматизирани фабрики и три нови VC финансирания в сферата на роботиката и автоматизацията.

„Докладът е в четири сфери – стартиращи компании, индустриална автоматизация, сервизна роботика и образование. Виждаме, че държавата за първи път започна да инвестира повече в технологичното образование. От гледна точка на стартиращи компании инвестициите са повече в софтуер и развойни центрове. Прави впечатление все още липсата на хардуерно VC, което да инвестира по-активно в роботика и автоматизация. Докладът показва, че компаниите инвестират в хардуер, за да са по-високо производителни, а автоматизацията им помага да достигнат до повече пазари“, каза Кристиян Михайлов.

Той добави, че през изминалата година интеграцията на роботи в няколко компании у нас е била много активна. Предстои въвеждането на производство за ендоскопска апаратура в Първомай, допълни Михайлов.

През годината за разкрити четири основни инвестиции в стартиращи компании.

На 19 и 20 септември 2022 г. ПАРА организира събитие, насочено към развитието на индустриалните иновации и високите технологии у нас, както и към пътя за изграждането на следващите млади български таланти, което ще се проведе в зала „Инкубатор“ в София Тех Парк.

По време на двудневното събитие "Robotics Strategy Forum" 2022ще бъдат обсъдени теми, с внимание къде е пресечната точка между индустриалните иновации, науката и младите, както и кое доведе до  успеха през последните години в сектора.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Южен вятър вдига градусите в София до около 16°, вечерта - застудява

Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..

публикувано на 22.11.24 в 07:35

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17