Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Open Buzludzha" 2022 с второ издание и богата програма

Снимка: Румен Сарандев

Благотворителният фестивал "Open Buzludzha" 2022 подготвя своето второ издание. То ще се състои от 19 до 21 август 2022 г. На него ще има 3D мапинг шоу и 70 музиканти на 3 сцени и кауза за отварянето на монумента за посетители. Подробности за инициативата пред Радио София разказа арх. Дора Иванова от фондация "Проект Бузлуджа". Тя сподели, че Министерството на културата е подкрепило възстановяването и опазването на сградата, а Министерството на туризма ще се включи с рекламен щанд. Събитието е подкрепено и от Община "Казанлък", която е съорганизатор.

Арх. Иванова поясни, че въпреки пожара пътищата към фестивала не са засегнати и няма проблем с придвижването с транспорт. Освен това каза, че хората трябва да имат предвид, че на 20 август ще се честват 145 години от Шипченската епопея и проходът, както и връзката между Шипка и Бузлуджа ще бъдат затворени от сутринта до около 15 ч.

Тя отбеляза, че ще има три фестивални сцени, като пред самата сграда на монумента ще има две диджей сцени. Събитието подкрепя кауза за обезопасяването на сградата и отварянето й за посетители.

"Дейностите за това предвиждаме да започнат веднага след края на фестивала и да завършим в рамките на тази година, за да може след това сградата да бъде достъпна за всички посетители, които искат да я видят. Това ще подкрепи фестивала както с популяризиране, така и с печалбата, която ще бъде реализирана от него", допълни тя.

По думите й, сградата е културно наследство и има голям потенциал да бъде използвана за образователни цели и туризъм, за да развива региона в Централна България. Фестивалът и проектът не са обвързани с политически цели, като целта е да се опази културното наследство.

Арх. Иванова допълни, че в последната година монументът е посетен от 50 хиляди туристи, а анкетите са показали, че над 99% от тях искат да влязат в сградата. Освен това, според думите й, фестивалът не е само музикален, а ще има и богата културна програма с велопоход, състезание по ориентиране, бягане, местните музеи също ще се включат, като ще има дискусии и работилници за бъдещето на "Бузлуджа".

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Малкото село предлага много красив и спокоен живот

В Радиокафе гостуваме на Община Мирково. Анелия Бургазлиева е общински съветник и с нея започваме разговора за развитието на региона, традициите и обичаите: "Дойдохме да живеем в Мирково преди 13 години. Бе най-сериозното решение да продължим живота си тук, след като се роди първото ни дете. Първо направих детски оркестър в Златица. Задавам тона с..

публикувано на 12.05.24 в 11:44

Софийски разкази - Модерният комплекс “Илинден”

С Теодор Караколев от "Български архитектурен модернизъм" за няколко събития, свързани с архитектурното течение между двете световни войни: "Идеята за обиколката (11.5 в 15 ч.) на малките пет кьошета бе да направим обиколката на 5.5, но бе Великден и не стана. Малките са една от легендите на София, за разлика от големите. Запазена е архитектурата от..

публикувано на 11.05.24 в 15:00
Петър Райчев със съпругата си и сина си

Адресите на любовта - Петър Райчев

Журналистка тормози оперен ас Световният тенор Петър Райчев отхвърля ухажването на Надя Герева и тя засипва операта с доноси срещу него Първият българнски тенор с международно признание, Петър Райчев, отхвърля домогванията на журналистката Надя Герова и тя започва да пише доноси срещу него до полицията и директора на операта, който по онова..

публикувано на 11.05.24 в 14:00
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Още снимки - в линка .

публикувано на 11.05.24 в 16:05
Димитър Рангелов с разследващото куче-робот

Практически действия, не само прекрасни играчки

Димитър Рангелов , разказва за неговото изобретение – разследващо куче робот: "Роботиката е лично моя страст от 8-9 клас. Магистратура и все напред, близо 12 години. Тя е в моето портфолио - технологии, наркотици, убийства, експлозиви. Хората обичат криминалета - филми, книги. За съжаление, истината си е истина. Моята докторантура е свързана с..

публикувано на 11.05.24 в 12:01
Антонина Димитрова и Габриела Тодорова

Младите хора винаги са били важни за ЕС

Ролята на младежите и младежките организации при формиране на младежки политики в ЕС с Антонина Димитрова и Габриела Тодорова от НПО Активни политики: "За съжаление, младите хора нямат голяма роля в планирането на младежките политики. Канени са на кръгли маси, където да им се чуе мнението, но трябва да се търсят други начини. Никога в разговор не..

публикувано на 11.05.24 в 11:00
Една от кориците на Кирил Златков

Мост към демократичността

" Ако съдим книгата по корицата " – проект на The convo ангажира популярни български артисти, които претворяват корицата на Българската Конституция – говорим с Добромир Джуров и Иван Хадживеликов от НПО The convo и един от артистите - Кирил Златков: "Фондацията ни е от половин година с цел да помага представянето дейността на НПО. Всеки един от..

публикувано на 11.05.24 в 10:45