Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нарастването на населението налага употребата на нови храни

Снимка: уикипедия

С нарастването на населението на планетата, нараства и нуждата от храна. Хранителната индустрия и производството на храна са отговорни за една четвърт от парниковите газове в света. Половината от сушата на планетата, без ледовете и пустините се използва за селско стопанство. Учените обръщат все по-голямо внимание на храни, които имат по-малък екологичен отпечатък.

Една такава храна е волфията, вид водна леща, която през декември 2021 г. е била одобрена от ЕС, като годна за консумация. Повече подробности за нея в ефира на Радио София разказа Роман Рачков, председател на Българската асоциация по биологична растителна защита.

По думите му, волфията се консумира в Далечния изток от няколко хиляди години и е трудно да бъде определена като "новооткрита".

"Същото се отнася и за консумацията на насекоми. Над две трети от човечеството традиционно консумира насекоми от зората на цивилизацията. И не е много ясно какво е консумирал европеецът преди одомашняването на пшеницата в Близкия изток", коментира Рачков.

Той сподели, че волфията се среща и у нашите водоеми, като тя е най-малкото цъфтящо растение в света. Тя е много богата на протеини, въглехидрати и витамини, а също така е растение, което се развива много бързо и протеините в нея превъзхождат по количество тези в пшеницата. Освен това, по думите му тя може да бъде използвана и като фураж за животни.

"Тя има способност да извлича фосфатите и нитратите в отпадните води и заедно с другите видове водни лещи може да се използва за биологично пречистване на отпадни води във фермите. След като участва в пречистването на отпадни води, тя не е годна за употреба. Трябва да разграничим отглеждането на волфия за човешка консумация, или като фураж, от използването на волфията за биологично пречистване", отбеляза Рачков.

Той посочи, че растението масово се отглежда в Израел и продукти от него се внасят в ЕС, а кога ще започне масово да бъде отглеждана зависи от бизнеса.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00