Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Читателят между лексиконното писане и поезията на словото

Снимка: Радио София

На 24-ти август 2022 г. бразилският писател Паолу Куелю навършва 75 години. Изпод неговото перо са излезли не малко бестселъри, които лесно попадат в жанра "булевардна литература". Избиран от мнозина като плажна компания, Куелю често поражда спорове сред четящите. Остава въпросът: учи ли булевардната литература и може ли тя да възпитава? Какви могат да бъдат рисковете и ползите за светоусещането и интелектуалния капацитет, ако човек "задълбава" в тези четива?

Повече подробности по темата пред Радио София разказа журналистът, продуцент и водещ на предаването "Библиотеката" Анна Ангелова.

"Аз сравнявам булевардната литература и конкретно Паолу Куелю с нещо като фаст фууд, бърза храна. Това е вредна храна, тя се приготвя бързо, съдържа много вредни съставки и полуфабрикати, но всеки един от нас има нужда от нея. Понякога си признава, понякога не си признава. За едни хора фаст фуудът е предпочитана храна, за други - не", коментира Ангелова.


И докато за едни Паолу Куелю е истински пожар описван като книжно грехопадение, някои автори остават като носители на вечния огън, създават мостове между епохи и озаряват бъдещето на поколения. През август 2022 г. се навършват 134 години от рождението на Дора Габе. За нейната рождена дата и името й съществуват много спорове.

"Човек не трябва да се срамува, ако е чел Паолу Куелю, но би трябвало да се срамува, ако не е чел Дора Габе, там е разликата. Защото класическата литература дава критерии. Оттук-нататък се формира вкус. Ако си чел класическа литература едва ли това, което пише Паолу Куелю ще ти хареса много, но не значи, че от време на време нямаш нужда от по-леки четива, с които да разпускаш и да не мислиш. Но ако това са книгите, които ще провокират повече млади хора да четат, дайте да се възползваме от това, дайте да им покажем, че има и други хора, които могат да пишат много красиво и много стойностно", заяви Ангелова.

Тя отбеляза, че задълбочаването в елементарни четива е проблем, като конструкция на мисленето. Подборът на книги в ранна детска възраст определя дали човек дали няма да бъде отблъснат от тежки четива, както и че трябва да се помисли върху учебните програми.

"Алхимикът" на Паолу Куелю се нарежда сред осемте най-продавани книги на всички времена наред със заглавия, като "Малкият принц", "Алиса в страната на чудесата", "Хари Потър" и "Дон Кихот", и е отпечатана в над 320 млн. копия.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Текстове на Георги Марков оживяват отново в пиесата "Архангел Михаил"

На 30 юни 2024 г. (неделя) от 19:30 в "Нов театър“ – НДК, ще се изиграе последното представление за сезона на спектакъла "Архангел Михаил" по текстове на Георги Марков. Това е единствената българска пиеса, печелила първа награда за драматургия на театралния фестивал в Единбург (1974). Тя не е била представяна пред българска публика повече от 30..

обновено на 29.06.24 в 16:55
Илия Христов

Историята оживява - Музеят на футболен клуб “Левски"

Разговорът е с Илия Христов - председател на сдружение “Сини сърца”. Именно организацията реализира проекта за Музей на футболен клуб “Левски” . Музеят е открит на 2 октомври 2019 година: Мястото е стадион “Георги Аспарухов” - Герена и в него всеки може да види някои от светините на клуба - учредителния протокол, легендарните трофеи “Улпия..

публикувано на 29.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Старите софийски пазари

Софийски разкази - Старите софийски пазари: "В 1879 населениет вече е пораснало от почти 12 хиляди на цели 20 хиляди. Имало е множество чаршии до северната част на бул.Дондуков (днес - МС и ЦУМ), наблизо е бил и еврейският квартал. Касапската е съвпадала с района на днешния МС - крива уличка с дюкяни, пред които са били изложени части от животни...

публикувано на 29.06.24 в 15:00

Винофония на Варненско лято

Лили Големинова представя един от най-старите европейски музикални фестивали -  „Варненско лято“ . Един от скорошните му акценти с пианиста Жюлиен Жерне, както ще разберем от нея, е типично френски като съчетание: " Международният музикален фестивал „Варненско лято“ скоро ще стане на впечатляващите 100 години. Всичко започва през 1926 година, когато..

публикувано на 29.06.24 в 14:30
Гена Димитрова с Георги

Адресите на любовта - Гена Димитрова

Прочутата оперна прима Гена Димитрова среща съпруга си когато е студентка в Консерваторията и мие чиниите в мензата, за да се издържа. Тогава по-състоятелните ѝ колежки иронично се подсмихват, но именитата вокална педагожка Лиляна Жабленска им казва веднъж "Сега вие ѝ се смеете, че ви мие съдовете, а един ден може би вие ще миете нейните"...

публикувано на 29.06.24 в 13:55

Всичко започна като мечта, като илюзорен проект

Първата българска лига по електронни спортове или видеоигри се завръща със своя четвърти сезон – повече от основателя Иван Кинчев. Финалите на националната училищна е-спорт лига започват днес, след което ще станат ясни новите училищни е-спорт шампиони на България: "Това е моментът, който всички чакат - това е кулминацията, с 4 отбора, за тях е..

публикувано на 29.06.24 в 11:49

Същността на К-попа е във връзката на музикантите с феновете

Посолството на Република Корея в България съвмесно с медийната група „Seoul Shinmun“ организират 2024 K-POP COVER DANCE FESTIVAL  на 29-ти юни от 19:00 във Воения клуб в София.  Представят ни го Мун Чанг-хо - продуцент от Сеул Шинмун и основател на фестивала,  Даниел Сергилов, член на Токсик,  София Елефтериу, Посолство на Република Корея :..

публикувано на 29.06.24 в 11:27