През следващия месец програмата "Научи се да даряваш" за преподаване и практическо приложение на основните принципи на дарителството и активното гражданство в училище ще започне да се реализира за седма поредна учебна година.
Идеята на американската организация "Learning to Give" е успешно въведена в много училища в САЩ. А у нас Българският дарителски форум (БДФ) разработва концепция за адаптиране и въвеждане на програмата като част от общата учебна рамка в различни български училища.
Целта на програмата е да обхване децата от първи до 12-и клас
"Когато от малки се говори на децата за дарителството, самите те осъзнават себе си по друг начин. Стават по-емпатични, разбират участието си в общност", отбеляза пред Радио София Боряна Кирилова от БДФ.
В момента ресурсният архив на програмата разполага с над 250 урока от различни тематични области, дори свързани с демократичния процес, храната и опазване на околната среда, толерантността към различния.
През тази учебна година с "Научи се да даряваш" са се ангажирали 52-ма учители от малки и големи населени места. Програмата залага на много практически занимания и на гост лектори – от бизнеса, гражданския сектор, комуникациите, планински спасители.
"Научи се да даряваш" дава умения да идентифицираш проблемите и да намираш решения по адекватен начин, минава се през действието и през рефлексията – осъзнаването на какво те е научило това преживяване, какви умения си развил, допълни Кирилова.
"Пет години съм в програмата и все повече се надъхвам - сподели Михаела Николова, учителка в 120. училище в София. – Програмата е интересна и полезна за децата, защото уроците ги няма в нито един учебник. Някои от часовете се провеждат извън от класната стая. Родителите изцяло подкрепят тази занимания и уроци."
"Когато започнах, учениците бяха в 9-и клас, сега са вече зрелостници. Децата с удоволствие се включват в доброволчески инициативи, стига да има кой да ги насочва и поощрява. Те откликват с голямо сърце" – каза Ана Камбарева, учител Природо-математическата гимназия в Смолян и даде пример за проведени акции в града.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..