Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От сдружение „Безопасни детски площадки“:

“Кашонвил“ и рециклирани игри на семейния празник „Фамилатлон“

Снимка: сдружение „Безопасни детски площадки“

На 3 септември, в рамките на Sofia Summer Fest, ще се проведе тазгодишното издание на семейния празник „Фамилатлон“. Предвидени са занимания, в които ще се включат повече от 30 спортни клуба. 

Към празника се присъединява и сдружение „Безопасни детски площадки“ с различни игри. За първи път на „Фамилатлон“ те се представят с две нови дейности, каза в предаването „Радиокафе“ Мая Цанева.

„Имаме нашият любим „Кашонвил“, който знам, че много деца чакат с удоволствие. Темата на сегашния „Кашонвил“ е „Деца, улици, автомобили“. Идеята е децата да направят макет на улица, превозни средства, сгради, така че върху този макет, ние с Васил Казаков, който е експерт по безопасност на движението, да направим няколко демонстрации и обучения за децата“, добави Мая Цанева.
В рамките на „Фамилатлон“ ще бъдат представени и първите рециклирани игри. Цанева обясни, че това класически игри, изработени от рециклирани материали, като картон и пластмаса.

„Има боулинг, скрабъл. Идеята е да покажем да децата и на родителите, че те могат да играят и да се забавляват с нещата, които не се възприемат като ресурси за игра и забавление. От кашони от мебели, може да се изработи страхотен скрабъл или „развален телефон“, каза Мая Цанева.

Игрите ще бъдат на поляните до входа на Южен парк II, от 10 до 16 часа. Посетителите могат да се запишат за обученията по пътна безопасност, която ще бъде на три модула в създадената платформа, през Фейсбук страницата на „Безопасни детски площадки“.

На 17 септември в ж.к. „Стрелбище“, от сдружението организират и Park(ing) Day for Fitness. От 10 до 16 часа, пред читалище "Светлина" и на прилежащите зелени площи, на ул. "Роженски проход" между ул. "Тулча" и ул. "Руен" ще има много игри и спорт на открито, каза Мая Цанева.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мая Цанева

Кой ще си „осинови спортна площадка“

Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“:  Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира  кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..

публикувано на 06.04.25 в 14:10

Дори трафопостът в село Смоличано е произведение на изкуството

Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...

публикувано на 06.04.25 в 13:42

Всяко представление е емоционален взрив

Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..

публикувано на 06.04.25 в 11:40
Момчил Николов

Искам да видя нещо ново, което ме чака зад ъгъла

Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..

публикувано на 06.04.25 в 11:03
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55