Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учителят по История Димитър Гилев:

Българският манталитет е робски. Най-голямата светиня за българите трябва да е Отечеството

Снимка: fb/Древна България

Димитър Гилев е учител в Свиленград. От 4 години той преподава История в училище „Петър Берон“ в града. Той е учителят, който превръща всеки свой урок в спектакъл. Автор е на Youtube канал с уроци - „Древна България“. През 2021 г., Димитър Гилев стана „Любимецът на България“ с най-много гласове от предаването на БНТ „Любимците на България“.

Разказва, че е израснал на село, където придобива любовта към историята и миналото. По думите му, в историята ни има много подменени и неизвестни факти.

„Затова ерозираме като народ“, каза Димитър Гилев в предаването „Радиокафе“ и допълни, че не познаваме историята си.

Нашата история многократно е променяна и пренаписвана през годините, заради различните управленски режими и политически удобните лъжи, които се разпространяват в последните 8 десетилетия. Моята цел, на това, на което съм посветил живота си, е да се върне онази забравената история, която тъне под прахта на забравата. Защо казвам, че искам да съм най-вече изследовател? Защото един учител по история първо трябва да е изследовател“, разказа учителят.

Със съжаление споделя, че българският манталитет е робски.

„Само преди 80 години сме били държава без аналог в Европа от всяка гледна точка – образование, медицина, търговия, политика, военна история. 80 години по-късно няма и помен от онзи велик народ. Ние, българите, вместо да се обединим и да вървим заедно напред, ние винаги търсим някой покровител, някой голям брат. Нашият народ днес, една част от него е русофили, другата част са западно настроени хора, ние сме всякакви „фили“ и „фоби“, но не сме българи“, казва Димитър Гилев.

Разказва, че най-голямата светиня за българите трябва да бъде отечеството. Никой сега не нарича България отечество, за нас тя е държава, страна, но не и отечество, споделя учителят по История.

„Отечеството е духовното обединение на един народ в името на свободата“, казва Гилев.

Най-голямата награда, която учителят получава е обратната връзка от децата, на които преподава.

„Децата започват да се събуждат от летаргията, техните родители също се замислят. Те задават въпроси и този процес е много важен, защото се нарича мислене“, казва Димитър Гилев.

Какво още сподели Димитър Гилев за българската история, можете да чуете в интервюто на Ива Дойчинова.
По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 29.05.25: Отново буря в парламента - руският език изправи депутати едни срещу други

"Форум“ тази седмица продължава с коментаторите Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН и политологът, и председател на Националния младежки форум Атанас Радев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те коментираха различни теми от деня: - Спор между "Възраждане" и депутата от ПП-ДБ Манол Пейков прекъсна пленарното заседание днес..

публикувано на 29.05.25 в 18:35

Видеоклип с информация как да предпазим дома си от обир ще се разпространява в метрото

На прага на летния сезон започва информационна кампания за превенция на "домовите кражби”, която ще се проведе в периода 1 юни – 30 септември. Инициативата е на Националния съюз на ключарите в България и се провежда със съдействието на Главна дирекция "Национална полиция”, Столичната дирекция на вътрешните работи, дирекция "Сигурност“ към..

публикувано на 29.05.25 в 17:49

“The Ghosts Behind“ в колаборация на Тимас и Паризи с идея да обединява

Фабрицио Паризи и Тихомир Митов-Тимас , представиха в радио ефира своята колаборация на песента “The Ghosts Behind“, която има история назад във времето, също както и житейският път на Фабрицио, който започва от Швейцария, Базел, където е роден. По-късно Рим, градът на баща му, след това Русе, където учи в музикално училище, Милано, Венеция..

публикувано на 29.05.25 в 16:45

Зорница Русинова: Ниската финансова грамотност на българите е в основата на страховете за приемане на еврото

В последните години темата за еврозоната буди различни дискусии. Дезинформацията около приемането на единната европейска валута у нас е един от основните проблеми, пред който е изправено обществото. Преди дни Икономическият и социален съвет на Република България проведе дискусия на тема "Финансовата грамотност като фактор за инвестиции, доходи и..

публикувано на 29.05.25 в 15:58

Подеха инициатива за изграждане на спортна площадка в село Слатино

Мая Цанева от сдружение "Безопасни детски площадки" разказа пред БНР-Радио София за подета инициатива в с. Слатино, община Бобошево, с цел изграждането на спортна площадка в подкрепа на Пенсионерски клуб "Здраве".  "Оттам ни потърси председателят на клуба и ни изпрати видеопослание как възрастните хора спортуват", посочи Цанева. По..

публикувано на 29.05.25 в 15:02

От Националната полиция отчитат намаляване на домовите кражби у нас

Намаляване на случаите на домови кражби у нас отчитат от Националната полиция. От МВР допълват, че е важно хората да наблюдават ставащото в блоковете, когато знаят, че съседите им отсъстват, както и да осигурят входовете на жилищата си с добри заключващи механизми. Инспектор Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция" обясни, че в..

публикувано на 29.05.25 в 14:16

Детска книга за Черно море - научно издържана и визуално въздействаща

Преди година и половина в родно издателство се ражда идеята да се създаде книга за Черно море. Обединява ги едно убеждение - че за да обичаш природата, трябва първо да я познаваш. Не абстрактната природа, а тази, която е съвсем близо до нас. "От опита ни по книжни изложения по света знаехме, че има прекрасни примери за детски издания, които..

публикувано на 29.05.25 в 13:21