Относно провеждащата се повече от месец се акция за завишен контрол сред шофьорите за употреба на алкохол, наркотични вещества, както и за превишена скорост, от Пътна полиция признават, че този контрол не намалява инцидентите. Русинова коментира това така:
"Ако акциите и този вид контрол, когато са се прилагали са давали резултат назад в годините, ние нямаше да стигнем до тези нива на пътнотранспортния драматизъм, до които се намираме в момента. За съжаление пътната безопасност не е акция и тя не бива да се извършва спорадично тогава, когато сме решили, че е станало обществено неприемливо много хора да умират на пътя. Пътната безопасност е система и тя изисква системни грижи и последователност".
Тя уточни, че трябва да се извършва не спорадичен и кампаниен контрол, а такъв, който е част от една цяла система от различни мерки. Някои от тях са: като се започне от реформа в нормативната уредба, промяна в самия контрол и се стигне до изработването на цялостна национална политика обхващаща всички структури, които засягат пътната безопасност. Освен това допълни, че цялостната национална политика трябва да бъде следвана от всяко следващо правителство.
"Голяма част от пътните инциденти са и поради неподготвеност и арогантност на самите водачи", посочи Русинова и добави, че специално при пияните и дрогираните шофьори, проблемът е в липсата на адекватна политика или последващи действия, с които някой професионално да работи с тях, както и да подлежат на съответната терапия. Тя уточни, че в момента те се явяват фиктивно на едни психо тестове, с които след изтърпяване на наказанието за отнемане на свидетелство за правоуправление те отново го вземат, което не гарантира, че те отново няма да допуснат тази грешка.
"Именно поради това ние сме предложили на Държавната агенция по безопасност на движението по пътищата и на Министерство на здравеопазването да се изработи методика, с която да обърнем внимание като превантивен подход към този вид нарушения", отбеляза Русинова и посочи, че има много добри примери от редица други държави.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
44 елемента, вписани в периода 2008-2024 г. в националната Представителна листа на нематериалното културно наследство, са показани в експозицията "Живи човешки съкровища – България" в Зала 2 под купола на Ларгото . Автори са чл. кор. проф. д. изк. Мила Сантова, д-р Милена Любенова и арх. Мирелла Кафкова (ИЕФЕМ – БАН)...
Над 4 хиляди нови доброволци са участвали в инициативите, които са представяни на платформата на TimeHeroes през тази година. Отношението към този сектор е все по-позитивно, хората все по-често се въвличат в мисии. Успешно са проведени близо 235 доброволчески инициативи за подпомагане на всякакви хора, животни и дейности. Всичко това се..
На открита дискусия в Столичната община ще бъдат обсъдени проблемите с бездомните хора, с акцент върху онези с психични заболявания. В 11.00 ч. експерти от МЗ, МТСП, МВР, СДВР, ЦСМП, Фонд "Социална закрила“ и водещи психиатри ще обсъдят текущото състояние и капацитет на кризисните центрове в София. Проблемите на психично болните бездомни..
"Коледа, Коледа..." е традиционният празничен концерт, с който Биг бендът на БНР и диригентът Антони Дончев ще донесат музикално настроение на 19 декември от 19.00ч. в Първо студио на Радиото . В концерта ще участват и малките певци от ВГ "Радиодеца" и диригентът Илина Тодорова, които ще изпълнят любимите коледни песни „Вятърът..
Днес ще преобладава слънчево време, след обяд с временни увеличения на облачността. Ще духа до умерен вятър от запад-северозапад. Максималните температури ще бъдат между 10° и 15°, в София - около 12° . По Черноморието ще бъде предимно слънчево. Ще духа до умерен вятър от северозапад. Максималните температури ще бъдат между 11° и 13°...
Хип-хоп изпълнителят Криско съобщи за днешната си среща със зам.-кмета на Столичната община Надежда Бачева във връзка с намерението му да бъде изграден детски център за деца със Синдром на Даун. Наскоро стана известно, че второто дете на музиканта е със синдрома. По думите на Криско, в Столичната община се е срещнал с хора, "изключително..
Във втората половина на декември и през януари има много празници, в някои от които хората задължително приготвят традиционни ястия. Работата край печката и барбекюто, веселието край елхата със свещи и бенгалски огън или пиротехнически изделия създават ситуации и условия, в които е твърде възможно да се случат изгаряния по човешката кожа...