Относно провеждащата се повече от месец се акция за завишен контрол сред шофьорите за употреба на алкохол, наркотични вещества, както и за превишена скорост, от Пътна полиция признават, че този контрол не намалява инцидентите. Русинова коментира това така:
"Ако акциите и този вид контрол, когато са се прилагали са давали резултат назад в годините, ние нямаше да стигнем до тези нива на пътнотранспортния драматизъм, до които се намираме в момента. За съжаление пътната безопасност не е акция и тя не бива да се извършва спорадично тогава, когато сме решили, че е станало обществено неприемливо много хора да умират на пътя. Пътната безопасност е система и тя изисква системни грижи и последователност".
Тя уточни, че трябва да се извършва не спорадичен и кампаниен контрол, а такъв, който е част от една цяла система от различни мерки. Някои от тях са: като се започне от реформа в нормативната уредба, промяна в самия контрол и се стигне до изработването на цялостна национална политика обхващаща всички структури, които засягат пътната безопасност. Освен това допълни, че цялостната национална политика трябва да бъде следвана от всяко следващо правителство.
"Голяма част от пътните инциденти са и поради неподготвеност и арогантност на самите водачи", посочи Русинова и добави, че специално при пияните и дрогираните шофьори, проблемът е в липсата на адекватна политика или последващи действия, с които някой професионално да работи с тях, както и да подлежат на съответната терапия. Тя уточни, че в момента те се явяват фиктивно на едни психо тестове, с които след изтърпяване на наказанието за отнемане на свидетелство за правоуправление те отново го вземат, което не гарантира, че те отново няма да допуснат тази грешка.
"Именно поради това ние сме предложили на Държавната агенция по безопасност на движението по пътищата и на Министерство на здравеопазването да се изработи методика, с която да обърнем внимание като превантивен подход към този вид нарушения", отбеляза Русинова и посочи, че има много добри примери от редица други държави.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..
Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките. Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър. Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..
"Живот с нулев отпадък" – философия, която цели да се намали максимално отпадъкът, който произвеждаме. Друга свързана тема, която също набира популярност, е пазаруването на дрехи втора употреба – не само като стилен и икономичен избор, но и като сериозна алтернатива на бързата мода и нейното въздействие върху планетата. “В началото на 2017 г. се..
От БСП внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%. В момента лихвите по кредитите са 7% – таван, който е заложен от държавата. Преди дни председателят на МО в БСП и председател на комисията по младежта и спорта в парламента Габриел Вълков заяви, че "няма как банките да печелят още повече пари на гърба на..