Снимка: Георги Нейков
От 1 септември влизат в сила новите превозни документи за градския транспорт, които са приети и утвърдени на заседанието на 21 юли от Столичния общински съвет (СОС).
Новите видове карти и билети се предлагат от 1 септември на касите на Центъра за градска мобилност (ЦГМ), уточняват от Столичната община.
Всички превозни документи са достъпни онлайн и могат да бъдат зареждани на платформата: webportal.sofiatraffic.bg
За учащи или работещи младежи на възраст до 26 години е предвидена Младежката карта. Годишната струва 250 лева и е за неограничен брой пътувания по цялата транспортна мрежа на града.
За първи път се предлага и годишна карта за ученици и студенти. Тя е с цена от 200 лева и също важи за целия обществен транспорт. Зареждането е еднократно срещу документ от училище или университет в София, ако ученикът или студентът за първи път влизат в съответното учебно заведение. Студент или ученик - притежател на карта, не е необходимо да представя уверение.
Запазва се и познатата месечна карта от 20 лева.
Специална подкрепа има и за млади родители, чийто деца са до 2 години. Този, който е в отпуск за отглеждане на дете, вече ще може да ползва месечна карта на стойност 10 лева за цялата мрежа на градския транспорт. Необходимо е само да представи уверение за своя статут в пункт на ЦГМ.
Месечната персонализирана карта без преференции струва 50 лева, а без име и снимка - 70 лева.
Запазва се най-търсеният продукт за обществения транспорт – годишната абонаментна карта, с която се плаща по 1 лев на ден (общо за 365). За нея вече ще може да се заплати на три, вместо на две вноски.
Първата вноска е с валидност до 3 месеца и е на стойност 150 лв., а втората е за следващите 3 месеца и е на цена от 120 лева, третата е до 6 месеца и е 100 лева.
От 1 януари 2023 г. ще влязат в сила и билетите от 1,60 и 2,20 лв., с които ще можем да се прекачваме на различни видове градски транспорт в рамките на 30 или 60 минути.
Към настоящия момент са изпълнени около 90% o т предвидените дейности по ремонта на Театър София , уточняват от Столичната община по запитване от БНР-Радио София. Оставащите дейности включват цокъл по фасади, вертикална планировка, довършване на камерната зала (монтиране на трибуни и платформа за хора в неравностойно положение), довършване на..
Перничани сведоха глави пред делото на Апостола на свободата Васил Левски. Общоградското поклонение по повод 152-ата годишнина от неговата гибел събра пред паметника му в центъра на Перник представители на местната власт, политици и граждани. Сред присъстващите имаше и стотици ученици. Сред официалните лица бяха областният управител Людмил..
БДЖ започва поетапно въвеждане на автоматите за продажба на билети. Първите устройства вече са достъпни на Централна гара София и гарите "Подуяне", "Захарна фабрика" и Перник. До средата на март 2025 г. автоматите ще бъдат активни и в останалите 24 гари, където са разположени. Всички автомати работят изцяло с електронни разплащания – с банкови карти и..
Във връзка с отбелязване на 152-годишнината от обесването на Васил Левски, от Столичната община предупреждават за промяна в организацията на движение около паметника на Апостола. До 20.00 тази вечер се забранява престоят и паркирането на пътни превозни средства, с изключение на автомобилите, обслужващи мероприятието както следва: на..
Акция по сигнал за над 10 кучета, използвани за участие в боеве, беше проведена вчера в Перник. В нея са участвали служители на Общинската полиция, представители на Общинския приют за безстопанствени кучета и доброволци в приюта. На посочения адрес са намерени осем кучета, сред които и питбули. Част от кучетата са били в много тежко състояние и видимо..
В Софийския районен съд по-късно през деня ще се проведе първото заседание по делото срещу актьора Димо Алексиев, който беше хванат да управлява колата си в нетрезво състояние. 42-годишният актьор и телевизионен водещ беше заловен на 12 ноември 2024 г. около 00.20 часа да шофира лек автомобил марка „Субару” по бул. „Никола Мушанов“ в София с..
В София има над 1 млн. дървета и зелените площи са повече от 52% от територията на града . За да се подобрява тяхното качество и достъпност за хората, визията на Столичната община предвижда нови инвестиции в следното : • Увеличаване на интензивността и качеството на поддръжката за запазване на всички видове зелени площи и растителност чрез..