Подробности за събитието пред Радио София разказа Ана – Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорството". По думите й, първоначалният замисъл е бил кампанията да продължи до края на 2022 г., но тъй като има заявки и за март догодина, най-вероятно е тя да продължи и през 2023 г.
"Ние сме подготвили различни материали, с които да улесним рождениците - специална дарителска кутия, информационни материали, картички, подарък за рожденика или празнуващия, така че празненството да бъде наистина в подкрепа на фондацията и това да се забележи от всички, които дойдат на самото събитие. Има възможност и онлайн да се направи дарение, като след това ние събираме сумите от всички дарили за празника, и съобщаваме на рожденика каква е сумата, която той е успял да генерира чрез своите близки", отбеляза Ана - Михаела.
През 30 годишната история на НПО-то, според думите на експерта, най-трудното е било да се идентифицират нуждите там, където търсенето е най-голямо и съответно да се започне дейност. Поради това от фондацията са приоритизирали нуждата за грижа на деца от 0 до 5 годишна възраст, като към днешна дата това е останало така. Ана - Михаела посочи, че в момента има развита приемна грижа, детска къща, в която живеят малки деца останали без родителска грижа, както и центрове, в които се оказва помощ на малки деца с трудности в развитието си. Центровете се намират в София, Пловдив и Пловдивска област.
Тя сподели, че в последните години екипът на фондацията значително се е увеличил, тъй като хората, които имат нужда също са се увеличили. Оказва се помощ както на родители, така и на специалисти, които искат да се развиват в сферата на социалните дейности. В редиците на НПО-то към момента работят стотина души, които помагат на около 2 хил. деца и семейства в цялата страна.
"Получаваме държавна делегирана дейност, което значи, че ние сме утвърдени както пред държавата чрез партньорството ни със Столичната община и Община "Пловдив", така и чрез партньорствата ни с корпоративния сектор, от които финансираме останалата част от дейността си. Отделно имаме и много индивидуални дарители, които ни подкрепят с ежемесечни дарения, или като се включват за определени кампании", коментира Ана - Михаела.
"Приемната криза е една структура, към която ние сме се насочили още от 90-те години, тъй като на световно ниво е установено, че няма по-добра грижа за едно дете от тази в семейство", отбеляза тя и допълни, че от фондацията предлагат на приемните семейства специалисти, които да ги подготвят за приемната грижа. На 31 октомври 2022 г., предстои да се състои "Вечер на добродетелите", което е най-голямото събитие на Фондация "За нашите деца". То е и от най-големите събития в България насочени към грижата за децата. Всеки желаещ да се включи може да заплати куверт, който е благотворителен и е изцяло в подкрепа на дейността на неправителствената организация.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..