Най-голям интерес е имало към дисциплината "Киберсигурност", а за нея са се борили повече от 8 души за едно място. Най-ниският бал за прием е бил 28, при максимални 30 точки. С най-висок бал са били приемани студенти в специалността "Компютърно и софтуерно инженерство", съобщиха от университета. Не отстъпват по желание и висок бал специалности като "Автомобилна електроника", "Авиационно инженерство", "Информационни и софтуерни науки", "Професионална педагогика".
Подробности пред Радио София разказа проф. д-р. инж. Огнян Наков, декан на Факултет "Компютърни системи и технологии" към ТУ - София. Според думите му, високият приемен бал се дължи на доброто име, което в годините назад е изградил Факултетът по "Компютърни системи" в ТУ-София.
"През ден сме посещавани от фирми, които търсят нашите възпитаници и начин да се доберат до тях, за да ги ангажират", коментира проф. д-р. инж. Наков. Той допълни, че България има огромна нужда от такива специалисти, защото почти всеки месец се случва нещо, което е от национален мащаб, а локалните пробиви на фирми или частни лица са ежедневие.
Освен това уточни, че в голямата си част пробивите са елементарни и се дължат на свалени скриптове от интернет, чрез които може да се пробие една слабо написана софтуерна система. Противодействието за тези методи се състои в добре написания софтуер и добре администрираната мрежа, но подготвените кадри от наша страна за момента са дефицитни. Той подчерта, че защитата на една дигитална среда е многопластова и поради това трябва да има добре обучени кадри от различни звена.
Относно специалностите "Интелигентни системи и изкуствен интелект", както и "Анализ на данни" проф. Наков коментира, че нормалният стремеж е да се развива образователната среда в съответствие с нуждите на времето. Той допълни:
"Непрекъснато се говори, че висшето образование трябва да е до индустрията, до обществото и до бизнеса" и каза още, че по данни взети от МОН, НОИ, държавни структури и бизнес организации малко от възпитаниците на ТУ - София напускат страната. Това са някъде от порядъка на 12-15% за разлика от медицината, където съотношението е обратното.
"Фактите показват, че най-големите световни софтуерни компании установиха тук, в България, в София своите развойни центрове. Това са центрове с по 600-800 програмиста", отбеляза проф. Наков и добави, че фирмите са избрали България, а не съседни балкански страни, понеже у нас са намерили подготвени софтуерни кадри.
Той сподели, че трябва да бъдем отворени към развитието на икономиката и обществото, и бързо да се нагаждаме и добави, че дистанционното обучение е било неизбежно, но не е дало добри резултати.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..