Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Sofia Game Night излиза за четвърти път

Снимка: Радио София

На 5-ти ноември 2022 г. градският фестивал Sofia Game Night, посветен на игрите в цялото им многообразие, се завръща с четвърто поредно издание. Той ще бъде с богата програма, включваща настолни, компютърни, арт и образователни игри, хакатони, изложби и изложения, както и събития за най-малките. Повече подробности пред Радио София разказаха Хелиана Велинова, организатор на фестивала и Здравко Пеев от "Абордаж".

По думите на Велинова, тази година фестивалът излиза извън рамките на столицата и ще се проведе и в други градове на страната, а едно от събитията ще се случва и в Р Северна Македония. Тя сподели, че част от програмата ще е с превод на украински, тъй като има сътрудничество със "Ситуационен Център Отворени Врати".

"С тях вече направихме една игротека, която съвсем скоро ще отвори врати. Събрахме над 200 игри дарения от различни хора от България, като идеята отново е на най-малките членове на това общество в България да им дадем възможност за още един начин, по който да си запълват свободното време", сподели Велинова.

Тя подчерта, че темата за мигрантите също не е чужда и през 2019 г. е имало проект, по който художници и мигранти от различни държави са рисували картини, които в последствие са били превърнати в мозайки. Идеята е била, че тъй като живеят в чужда страна трябва да си подредят живота като пъзел. Една от целите на Sofia Game Night е хора, които не говорят един език да могат да се разбират чрез игрите.

По думите на Здравко Пеев, по време на пандемията много неща са изкристализирали в отношенията между хората и е станало ясно колко важна е социалната среда на обществото.

"Ние в "Абордаж" на първо място разглеждаме игрите като социална среда. Сядаме на масата и решаваме проблеми на масата. В една симулация на реалността, която може да бъде много разнообразна. А вече каква полза ще има всеки един от играчите зависи от контекста, в който се представят игрите", сподели той и добави, че тази година игрите ще са като образователен и обучителен инструмент.

Играта "Царят на историята" ще помогне на учениците да запомнят всички дати в българската история. От Фондация "Биоразнообразие" ще покажат на децата какво е кръгова икономика чрез игра, която може да бъде изиграна в рамките на един учебен час. Третите участници, които ще гостуват са от Сдружение "Възможности без граници", като те ще използват настолни игри за да провеждат обучение за човешките права.

Пеев допълни, че настолните игри се развиват и между тях и дигиталните продукти няма конфликт. Велинова сподели, че програмата е разнообразна, като включва музика, видеоигри и партита както за тиинейджъри, така и за най-малките. Участието е напълно безплатно, а в събитието ще се включат различни читалища, както и Националният исторически музей.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмицата започва със слънце в София

Над западната и централната част от Дунавската равнина ще бъде предимно ясно, а над Североизточна България, под влияние на студен атмосферен фронт, от североизток с усилване на вятъра ще се заоблачи и до сутринта на места там ще превали. Минималните температури ще са между 6° и 11°, в София - около 7°, съобщават от Националния институт по метеорология..

публикувано на 12.05.25 в 06:35

Пирдоп е малък град, богат на личности

Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“.  Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града.  Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..

публикувано на 11.05.25 в 10:19
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51