Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Училище за пример се става с учители за пример

Снимка: Архив

След 2 учебни години пандемия, през започващата също има кризи и предизвикателства за училищата и техните ръководства. Затова трябва да се учим и подготвяме как да ги преодоляваме, да се адаптираме в ситуации на стрес, да подкрепяме и преподаватели, и учениците.

Това отбеляза пред Радио София Ивелина Пашова, ръководител "Обучение на училищни екипи" на "Заедно в час" (вляво ).

От организацията в момента работят по две програми. Едната е най-известната дейност за привличане и подготовка на преподаватели за българската образователна система. Втората - програма "Училища за пример" (от 2019 г.), е свързана с подкрепа на училищни екипи за поставяне на конкретни цели за напредъка на учениците.

Недостигът на учители не е толкова остър, както преди 10 години например, допълни Пашова. С повишаване на заплатите в сектора интересът е изключително голям. Акцентът сега е върху подбора на качествени преподаватели.

По данни на Световната банка в момента има наплив за учители, но интересен момент е, че много от тях не се задържат повече от 5 години в системата. Именно затова тези кадри трябва да бъдат подкрепени.

Първият випуск от 20 школа по програмата "Училища за пример" вече завършват. Други около 40 продължават.

"Вече сме готови за началото на учебната година, но много се вълнуваме. Очакваме учениците и гостите на 15 септември в 10 ч.", изтъкна Емилия Иванова, директор на 90. СУ "Ген. Хосе де сан Мартин" в София.

Учебното заведение е част от програма "Училища за пример“. Наскоро там беше създаден модерен СТЕМ център, който помага на учениците да учат с поглед към бъдещето. 

"На фона на всички опасения за страшна зима ние търсим решения, свързани с разходите. От друга страна мислим и за средата – как да опазим здравето на учениците и учителите. Опитваме се да въвлечем децата към проблемите и решенията, да ги поставим в автентични житейски ситуации. Така развиваме умения са социално отговорно поведение. Продължаваме да работим и по проекти за подобряване на материалното обзавеждане на учебната среда. Стараем се за прилагаме практики, което са пряко свързани с реалния живот", каза още Иванова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50