Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търсят се най-иновативните компании у нас

Снимка: Фондация Приложни изследвания и комуникации

Вече се приемат кандидатури за конкурса "Иновативно предприятие на годината" – това обявиха в специалното издание на предаването Радиокафе, посветено на иновациите и предприемачеството, Константин Узунов и Деница Маринова от Фондация "Приложни изследвания и комуникации". Тя е в основата на форума, който в края на всяка година представя доклад за развитието на сектора "иновации" в България и награждава най-иновативните компании. Тази година категориите са 7 - пазарно лидерство, социална и зелена иновация, дигитална трансформация, иновативно новостартирало предприятие.

"Всяка година за нас е вълнуващо да се срещаме с компаниите, които "хващат" трендовете и ежедневно прекрояват границите на възможното. А и за самите тях е интересно, когато се съберат на едно място всички номинирани и често от това общуване се появяват нови идеи и проекти" – каза Константин Узунов.

"Въпреки че следим сектора и за нас всяка година има изненади, и се стараем да достигнем и до нови фирми – добави Деница Маринова, като подчерта че сферата на иновациите е тежка и конкуренцията е глобална – "затова искаме да подпомогнем българските компании с новаторски работещи идеи, да ги направим по-видими. Често в категорията пазарно лидерство награждаваме компании, които са водещи в световен мащаб, а у нас са почти непознати".


И двамата подчертаха, че подаването на кандидатурите е направено лесно, удобно и по същество – трябва да опишат иновацията и да обяснят новаторския елемент, като иновацията, освен че трябва да решава проблем, трябва да има въздействие. Именно пазарното въздействие е един от критерии за оценка, като при социалните иновации се отчита и въздействието върху обществото. "Търсим реални работещи иновации, с малки изключения в категорията за start-up компании, които все още извървяват своя път към пазара" – обясни Деница Маринова.

Кандидатури за Националния конкурс за иновативно предприятие се приемат до 12 октомври, сряда, 23:45 часа на онлайн платформата https://innovation.bg. Това е 18-тото издание на Националня форум.

Жури от представители на държавни институции, бизнеса, научната общност, финансови и банкови институции, бизнес клъстери, браншови организации и медии определя победителите.

"Иновативно предприятие на годината 2022" се организира от Фондация "Приложни изследвания и комуникации", Еnterprise Europe Network – България, с подкрепата на Генерална дирекция "Вътрешен пазар, промишленост, предприемачество и МСП" на Европейската комисия и на София Тех Парк, със съдействието на БАУХ - Българска асоциация за управление на хора, БАИТ - Българска асоциация по информационни технологии, BESCO – Българската стартъп асоциация и PARA – Професионалната асоциация по роботика и автоматизация. Конкурсът се провежда традиционно под егидата на Президента на Република България. Инициативата е призната от Европейската комисия за добра национална практика в подкрепа на иновационното развитие.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Лили Големинова и Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00