Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пречи ли община Карлово за справянето с пораженията от наводнението?

Снимка: БГНЕС

Никола Рахнев, основател на Гората.бг, изрази мнение в своя публикация във Фейсбук, че „Община Карлово манипулира и пречи“, за справянето с пораженията от наводнението. Той изразява съмнение, че има 117 единици тежка, средна и малогабаритна строителна техника, военнослужещи и доброволци от общинската администрация в наводнените села в Карлово, както твърдят от общината.

Според него, това че община Карлово изнася информация за толкова мащабна техника на терен демотивира доброволците да отидат на място и да помагат.

„На практика, ние всеки ден сме на терен. Организирахме хиляди доброволци последните 10 дни. Говорим със стотици местни хора, информацията е проверена. Хората усетиха, че държавата отсъства и задават логични въпроси – къде е държавата, как така няма кой да управлява процесите, как никой не е минал да види пострадалите къщи дали не са опасни. На 13 септември, кметът на община Карлово минава през всички села и започва да издава устни заповеди на местните кметове. Трябвало да се тушира напрежението, че хората много говорели“, разказа в предаването „Радиокафе“ Никола Рахнев.

По думите му, община Карлово излиза с информация, че има 117 машини на терен, но в действителност това не е така.

„Влизайки в дълбочина се оказва, че когато община Карлово говорят за тежка механизация, имали предвид и обикновени резачки за дърва. Това влиза в тези 117 машини. Ние сме наели 3 машини, предстои да осигурим още 3 – говорим за багери, фадроми, които разчистват дворовете и улиците. В крайна сметка, хора които смятаха да дарят техника, казват – ами, то очевидно няма нужда, щом има 117, защо да пращаме повече? В същото време община Карлово пише, че събота и неделя ще дойдат 1500 доброволци - 400 военни и 600 държавни служители. 400 + 600 не прави 1500, каквото е заглавието“, добави Никола Рахнев.

Той уточни, че на база на тази информация, кметовете на с. Каравелово и с. Слатина са заявили, че за уикенда не приемат повече доброволци. На терен обаче хората заявяват, че имат нужда от такива.

„Освен това имало 15 координатори на терен от общината, хората обаче казват, че такива не са виждали. Това са просто едни цифри „хвърлени във въздуха“. Хората изразяват съмнение и за даренията, които пристигат. Те казват – как е възможно кметът на община Карлово, който е с условна присъда, която не е влязла в сила и е на предпоследна инстанция от 2019 г. Тя е за присвояване в особено големи размери и хората питат как този човек в момента получава даренията, защо е кмет и как разпределя средствата“, каза Рахнев.

Той призова хората, въпреки всичко да отидат на терен и да помогнат с доброволчески труд.

„Да не се отказват. Хората там имат нужда от помощ, въпреки ПР позициите и театралността на общината, а и изобщо на държавата. Никой не може да спре човек, който иска да помогне на друг човек“, добави Никола Рахнев.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00