Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новата музика не позволява музикантите да бъдат рутинни

Николай Лалов
Снимка: Лума мениджмънт

Известният български диригент и цигулар Николай Лалов от години живее и работи в Португалия. Сега гостува на 15-годишното вече Радио София:

"Баща ми беше добър адвокат в София, имаше голяма любов към музиката и я предаде първо към по-големия ми брат. На 6 години бях дребничък и баща ми успя да размени голяма дамаджана вино за цигулка осминка. Обичах много математиката, но в Музикалното училище нещата тръгнаха по своя път. Завърших в Академията при Стойка Миланова. Почнах да работя много рано, бях най-младият преподавател в Музикалното училище. Изкарах 2-3 години  и понеже шило в торба не стои, започнах с дирижирането, което беше трудно по онова време.

Както съдбата отреди, получих предложение за 6 месеца в Португалия и вече те станаха 33 години. След гостуването ми като гост-диригент на СО на БНР пандемията не позволи голяма работа навън. Освен тук, имам съученици и приятели по целия свят. България ми е специално място. Започнах различни проекти - създадох младежки оркестър до Лисабон, вторият е в Кашкаиш - създадох оркестър така, както искам да работя. Музикантите могат да свирят каквото искат, но институцията се разрастна и проблемът ми е кой ще поеме моята работа. Мястото е много красиво, правим около 30 концерта на година.

Освен това свирим всяка събота и неделя по договореностите ни с двете малки кметства, които ни подкрепят. Създаването на програмата е едно от най-интересните неща. Придържам се към няколко идеи - повдигане нивото на оркестъра и възможността публиката да хареса хубавите солисти и романтичната музика. Третата линия е новата музика, която не позволява музикантите да бъдат рутинни. 

С нас са свирили чудесни български музиканти. Работата е доста, но е интересна. Музикалното ми училище отговаря на българското Музикално (до 12 клас). Най-високото ниво е подкрепено на държавно ниво, то е за професионални музиканти, второто е за хора, които искат да имат висока обща музикална култура, те се субсидират до 50% от Министерството. Третият случай са възрастните, които сами си плащат. Общо имаме около 450 ученика.

За много неща не ми остава време, въпреки, че за моите близки съм работохолик. Най-много ми тежи отговорността за моите ученици. Остава ми малко време за моите внуци. Опитвам се да си движа пръстите по цигулката и имам голям критик в лицето на дъщеря ми, която е отлична цигуларка и като че ли си връща за моето отношение към нея, когато е била малка.

Винаги съм искал да се свири и българска музика - Панчо Владигеров, Добринка Табакова, посветихме ѝ артистична седмица. Има няколко неща, необходими за успеха: талант, знания, упоритост на характера и последно, никой не може да го предвиди - това е късметът."


По публикацията работи: Людмил Фотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студен въздух обхваща цялата страна

През днешния ден студеният въздух ще обхване цялата страна. По-значителна облачност ще има над южната половина от страната. От североизток облачността ще започне да се разкъсва и намалява. Ще духа до умерен вятър от север-североизток, а в източните райони и временно силен, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Минималните..

публикувано на 04.02.25 в 07:15
Потребителският бойкот в Хърватия зарази и други бивши югославски републики

"Форум", 03.02.25: Хърватите казват: "Стига! Колкото ние зависим от търговците, толкова и те зависят от нас"

Първите събеседници във "Форум" за тази седмица са комуникационният експерт и преподавател  доц. д-р Александър Христов и  Диана Гласнова , главен секретар на Хърватско-българското дружество и нещатен кореспондент на БТА. Пред Лъчезар Христов те коментираха следните теми: Сезонът на редовното правителство . Нормализация и успокоение сред..

публикувано на 03.02.25 в 18:35

Концепция за обновяване на училищни дворове тръгва от 59. ОУ и 29. СУ в район "Сердика"

С два пилотни проекта Столичната  община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове. Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София. Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и..

публикувано на 03.02.25 в 17:45

Чешмите с минерална вода в центъра на София спират за профилактика

На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..

публикувано на 03.02.25 в 16:58

Спектакълът на Ива Свещарова "Ако Афродита е чудовище" - с втора премиера

Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..

публикувано на 03.02.25 в 16:40
Маг. фарм. Стефан Минков

За укрепване на имунитета решете след консултация, не от реклами

В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..

публикувано на 03.02.25 в 16:12

Водните загуби в София са най-малко, но пък 10% от водата се краде

По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните  запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..

публикувано на 03.02.25 в 15:19