Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новата музика не позволява музикантите да бъдат рутинни

Николай Лалов
Снимка: Лума мениджмънт

Известният български диригент и цигулар Николай Лалов от години живее и работи в Португалия. Сега гостува на 15-годишното вече Радио София:

"Баща ми беше добър адвокат в София, имаше голяма любов към музиката и я предаде първо към по-големия ми брат. На 6 години бях дребничък и баща ми успя да размени голяма дамаджана вино за цигулка осминка. Обичах много математиката, но в Музикалното училище нещата тръгнаха по своя път. Завърших в Академията при Стойка Миланова. Почнах да работя много рано, бях най-младият преподавател в Музикалното училище. Изкарах 2-3 години  и понеже шило в торба не стои, започнах с дирижирането, което беше трудно по онова време.

Както съдбата отреди, получих предложение за 6 месеца в Португалия и вече те станаха 33 години. След гостуването ми като гост-диригент на СО на БНР пандемията не позволи голяма работа навън. Освен тук, имам съученици и приятели по целия свят. България ми е специално място. Започнах различни проекти - създадох младежки оркестър до Лисабон, вторият е в Кашкаиш - създадох оркестър така, както искам да работя. Музикантите могат да свирят каквото искат, но институцията се разрастна и проблемът ми е кой ще поеме моята работа. Мястото е много красиво, правим около 30 концерта на година.

Освен това свирим всяка събота и неделя по договореностите ни с двете малки кметства, които ни подкрепят. Създаването на програмата е едно от най-интересните неща. Придържам се към няколко идеи - повдигане нивото на оркестъра и възможността публиката да хареса хубавите солисти и романтичната музика. Третата линия е новата музика, която не позволява музикантите да бъдат рутинни. 

С нас са свирили чудесни български музиканти. Работата е доста, но е интересна. Музикалното ми училище отговаря на българското Музикално (до 12 клас). Най-високото ниво е подкрепено на държавно ниво, то е за професионални музиканти, второто е за хора, които искат да имат висока обща музикална култура, те се субсидират до 50% от Министерството. Третият случай са възрастните, които сами си плащат. Общо имаме около 450 ученика.

За много неща не ми остава време, въпреки, че за моите близки съм работохолик. Най-много ми тежи отговорността за моите ученици. Остава ми малко време за моите внуци. Опитвам се да си движа пръстите по цигулката и имам голям критик в лицето на дъщеря ми, която е отлична цигуларка и като че ли си връща за моето отношение към нея, когато е била малка.

Винаги съм искал да се свири и българска музика - Панчо Владигеров, Добринка Табакова, посветихме ѝ артистична седмица. Има няколко неща, необходими за успеха: талант, знания, упоритост на характера и последно, никой не може да го предвиди - това е късметът."


По публикацията работи: Людмил Фотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Общуването с Джейкъб Колиър е страшно лесно

"Мистерията на българските гласове" с Джейкъб Колиър на "А to jazZ" - подробности от Бояна Бункова: "Това бе дълъг процес. Беше изразил желание за колаборация още в 2019. В началото на 2020 му писах и получих веднага отговор. Идеята започна от съвместни записи, но те ще са в деня след концерта. На самия концерт ще има и нови произведения на Георги..

публикувано на 16.06.24 в 10:25

Историята оживява - професор Иван Дуйчев

Мъдрите хора казват “Познаването на историята е ключът към доброто бъдеще за един народ.”  А когато говорим за българската история през вековете, има една личност, която излъчва светлина в тъмата и ни дава самочувствие. Тази личност е професор Иван Дуйчев.  За неговите живот и работа ще ни сподели друг дългогодишен учен, филолог, експерт в..

обновено на 16.06.24 в 09:10
 Марин Лесев

Софийски разкази - Българските кулинарни традиции

Марин Лесев е днешният ни гост. Кое е традиционна кухня и защо се среща и скандинавска кухня в българските кулинарни книги, които той колекционира? Колко са видовете мусака? Чуйте го: "Колекцията ми на печатни издания на кулинарна тема е по-голяма от тази в Рекордите на Гинес. Най-старата на български е с 90% преводна литература. Кулинарите ни са..

публикувано на 15.06.24 в 15:00
Теодор Траянов

Адресите на любовта - Теодор Траянов

Поетът Теодор Траянов е обожествяван от любимата си Поетът-символист Теодор Траянов „живял в грях“ 14 години с актрисата и поетеса Дора Дюстабанова. От мига на тяхното запознанство, тя е убедена, че е създадена да обича и да служи на големия талант. Тяхната връзка била любима клюкарска дъвка на столичния бомонд, понеже литераторът бил женен и..

публикувано на 15.06.24 в 14:00

Какво е безценното за всеки

The Sofianer се завръща! Отново търсим най-впечатляващите творби, които описват София. Този път темата ни е: Какво е безценно за теб в София – интервю с Бистра Иванова от Мулти-Култи: "Получаваме вече първите творби на артистите. Познаваме легендарните корици на Ню Йоркър, станали част от публичния живот. Има течение на световни градове, които..

публикувано на 15.06.24 в 11:30

Ранни комари

Столичани се оплакват от нашествие на комари дори и в светлата част на деня. Правени ли са обработки с препарати в близките седмици и не са ли закъснели мерките, които предприемат от СО с пръскането, което ще правят на 17-и, в понеделник? От кои столични райони ще започне работата на служителите от общината и само градинките и парковете ли ще бъдат..

публикувано на 15.06.24 в 10:58
Елена Джокович (вляво) и Станимира Мандова

Кауза - да споделяш

Инициативата за изучаване на Балкански езици , от която Американски съвет – клон България е част, търси приемно семейство за американски студент – интервю с Елена Джокович, представител на Американския съвет и Станимира Мандова, която е споделила дома си с един от студентите: "България участва от 2016 в "Yes Abroad". Основна част е приемното..

публикувано на 15.06.24 в 10:39