В международния ден на жестомимичните езици ни гостуват Борис Бъндев и Александър Калинов. Борис Бъндев е жестов преводач. Дете на глухи родители. Не се срамува и притеснява от жестовия език и глухата култура. Има голяма страст към това да учи нови жестове и различни национални жестови езици. Един от съоснователите на социалния бизнес Stray Sheep, който има за цел да помогне на корпоративната среда да разбере по-добре светът на глухите и жестовия език. Стриймът от гостуването им е тук:
Борис: "Нашата цел е да научим хората на 200 думи жестов език - всеки има своето място в него. Показваме любими жестове и думи. Бизнесът ни се казва буквално "Отлъчени овци". Аз съм проговарил късно - на 3-4 години. С времето съзнавам, че не е чудо. Най-добрият ми приятел Александър Калинов никога не е имал общо с това, но вижда смисъл."
Алекс: "Познаваме се от 8 клас, подсказвали сме си на жестов език. Учили сме съученици да го правят. Бащата на Борис е глух и тогава ми измисли жестовото име. То е като прякор. Тогава разбрах, че глухите хора са супер готини и са с различни възможности."
Борис: "Жестовият език скъсява дистанцията. Необходимо е да си очи в очи със събеседника си. Глухите са много по-наблюдателни към мимиката. Има смисъл в това как се общува с тяло. В жестовете може да се пресъздаде интонацията на гласа."
Дори и племена на чуващи хора са си имали свой жестов език. Има и международен жестов език, еквивалентен на английския и есперантото. Има и диалекти. Превеждал съм на баща ми и на родителските ми срещи, и на развода му с майка ми.
Със сигурност проблемът не трябва да се крие в себе си. Правим курсове за всякакви хора, които нямат нужда от него. Хората реагират много разбрано и се кефят на идеята. Това е необятен свят, в който можеш да навлезеш дори със 100-200 жеста.
Хората са подчинени на технологията и жестовият език е като свеж въздух, Той може и да е таен език в офиса."
Борис Бъндев показва как би превел на жестов език думата Будител
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..