Българските игрални филми в европейския контекст. Привличането и образоването на нови публики – това беше темата на дискусия, което се проведе във Фестивалния и конгресен център – част от програмата на 40-ия фестивал "Златна роза" във Варна.
В отворената дискусия, инициирана от бюро "Творческа Европа МЕДИА – България", беше поставен акцент върху необходимостта от обръщане на специално внимание и прилагане на нетрадиционни форми на филмово обучение.
Върху киното и публиките повлияват много фактори. Сред тях е дигиталната инвазия, както и 2-годишната пандемична изолация, от трета страна – липсата на достатъчно време да се насладим на хубав филм в киносалона, открои пред Радио София Камен Балкански - ръководител на българското бюро "Творческа Европа МЕДИА".
В днешната дискусия са участвали експерти от Гърция, Северна Македония и Хърватия, но проблемът с привличането на публики е общоевропейски, дори световен. Навсякъде функционират национални центрове или агенции, с чието финансиране се правят филми, но трябва да се мисли и за достигането им до зрителите, подчерта Балкански.
Като един от добрите примери у нас той посочи проектът CinEd – Европейско кинообразование за деца и младежи, който се изпълнява от 7 години. Той дава възможност 5 страни да споделят свои методологии за приучаване да говорим на езика на киното с 9 до 16-годишни деца и подрастващи. Как да гледат, да виждат и да плуват в дълбоките води на киното. Да им дадем ключ за бъдещи кинопреживявания. Друг добър пример е проектът "Резонанс", както и "Кино за учащи" на столичния Дом на киното.
По отношение на политиката и връзката на образованието (училището) с киното сред страните с най-добър и разнообразен опит е Франция, каза още Балкански.
В следващите 2 месеца се очакват новите конкурси на програма "МЕДИА". Един от тях е точно за развитие на аудитория и образование. За целта ЕС предвижда 5-милионен бюджет.
Чуйте разговора на Катя Василева.
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..