Българските игрални филми в европейския контекст. Привличането и образоването на нови публики – това беше темата на дискусия, което се проведе във Фестивалния и конгресен център – част от програмата на 40-ия фестивал "Златна роза" във Варна.
В отворената дискусия, инициирана от бюро "Творческа Европа МЕДИА – България", беше поставен акцент върху необходимостта от обръщане на специално внимание и прилагане на нетрадиционни форми на филмово обучение.
Върху киното и публиките повлияват много фактори. Сред тях е дигиталната инвазия, както и 2-годишната пандемична изолация, от трета страна – липсата на достатъчно време да се насладим на хубав филм в киносалона, открои пред Радио София Камен Балкански - ръководител на българското бюро "Творческа Европа МЕДИА".
В днешната дискусия са участвали експерти от Гърция, Северна Македония и Хърватия, но проблемът с привличането на публики е общоевропейски, дори световен. Навсякъде функционират национални центрове или агенции, с чието финансиране се правят филми, но трябва да се мисли и за достигането им до зрителите, подчерта Балкански.
Като един от добрите примери у нас той посочи проектът CinEd – Европейско кинообразование за деца и младежи, който се изпълнява от 7 години. Той дава възможност 5 страни да споделят свои методологии за приучаване да говорим на езика на киното с 9 до 16-годишни деца и подрастващи. Как да гледат, да виждат и да плуват в дълбоките води на киното. Да им дадем ключ за бъдещи кинопреживявания. Друг добър пример е проектът "Резонанс", както и "Кино за учащи" на столичния Дом на киното.
По отношение на политиката и връзката на образованието (училището) с киното сред страните с най-добър и разнообразен опит е Франция, каза още Балкански.
В следващите 2 месеца се очакват новите конкурси на програма "МЕДИА". Един от тях е точно за развитие на аудитория и образование. За целта ЕС предвижда 5-милионен бюджет.
Чуйте разговора на Катя Василева.
Вълна от състрадание отприщи загубата на живота на трите щъркелчета на най-известната щъркелова двойка у нас - Драго и Драга от с. Драгушиново. Изминалите дни, в които се наблюдаваха обилни валежи и ниски температури, доведоха до смъртта на малките. От Българското дружество за защита на птиците посочиха, че все още има малка вероятност..
За талантливите деца, които свирят на ударни инструменти, разказаха техните преподаватели Радосвет Кукудов и Снежина Богданова в предаването “Радиокафе“. Перкусионен ансамбъл “Ритъм“ е създаден от Радосвет и Снежина, от деца, възпитаници на Музикално училище “Любомир Пипков“ в София. Те са участвали в множество продукции на..
Само с няколко клика в интернет можем да се сдобием с лекарства от различни сайтове или страници в социалните мрежи за продажба на вносни лекарства, най-често от Турция. Описанието приканва клиентите с фрази като "По-ефективни и евтини лекарствени продукти“ или пък "По-достъпни цени на широка гама от лекарствени продукти“. Споменава се, че не..
Канина Крисалис е завършила Американския университет и интензивна програма по творческо писане в Университета в Бостън. Точно това я кара да напише дебютния си роман "Нектар" на английски. "Като започнах да пиша, аз въобще не мислех за момента с публикуването. И тъй като съм учила в Щатите творческо писане, просто така ми идва писането", разказва..
15 години отбелязва проектът "Джаз за деца" , разказа джазменът Венци Благоев, който е част от Бигбенда на Българското национално радио. "За нас е много важно да създаваме сцени, а защо не и нова джазова столица - коментира музикантът. - През тези 15 години показваме на деца и родители, че джазът не е нещо много сложно, поне в..
В предаването "Радиокафе" представяме пореден проект на Евгени Серафимов, този път съвместно с Бистра Писанчева, озаглавен "Биволи и дантели" , който ще бъде представен на фестивала на дантелата. Евгени Серафимов е познат на широката публика с трансформациите, които прави в градската среда на Кюстендил, със своята школа "Новите майстори",..