Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на столичния район "Младост" излизат на протест тази вечер

Снимка: Божидар Янев

Тази вечер, от 18.00 часа, жители на „Младост“ ще излязат на протест против презастрояването в района. Недоволството е предизвикано от планираните нови десетки сгради, които трябва да се появят върху зелени площи и в междублокови пространства.

„Последното десетилетие сме свидетели на бурно застрояване, без да се предвиди нужната инфраструктура за това“, каза в предаването „Събуди се, София“ Христо Илиев от „Спаси София“, които са организатори на протеста.

„Нужни са етажни паркинги, детски градини, инфраструктурата е изключително лоша. Много проблеми създава презастрояването. Организираме протест сега, защото на територията на Източния парк започнаха да се ограждат имотите. Източен парк стъпва върху частни имоти и собствениците им започнаха да си заграждат имотите, за които десетилетия наред плащат данъци, а не могат да ги ползват. От друга страна, Столичната община е заложила там да има парк, но 15 години не прави нищо и собствениците, логично, влизат във владение на имотите си“, добави Илиев.

По думите му, едно от основните искания на протестиращите е да се създаде работна група в Столичната община. Той допълни, че Конституционният съд тази година е взел решение, ако общината не обезщети собствениците на имоти до 15 години от приемането на Общия устройствен план, собствениците на имотите могат да влезнат във владение.

„Проблем е и, че вътре в „Младост“, всяко междублоково пространство се застроява и се задъхва от строежи, но вече и около „Младост“ започват строежи. В парк „Въртопо“ имаше първа линия блокове, после втора. Към „Камбаните“ изчезва цялата гора – строежи до строежи. Сега Източният парк – карето между „Младост“ и „Горубляне“, вече се одобри един план за т. нар. „Горубляне – Запад“ да се застрои, одобри се разширението на „Младост 1А“ и сега дори паркът, който е предвиден, дори той е заплашен“, каза Христо Илиев.

Протестът ще се състои пред сградата на общината в район „Младост“, но е насочен към управляващите на „Московска“ №33, казват от „Спаси София“.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва санирането на столичното 88. СУ "Димитър Попниколов“

Започват строителните работи за повишаване на енергийната ефективност на 88. СУ "Димитър Попниколов“ в столичният район "Овча купел", съобщи кметът на района Ангел Стефанов, цитиран от Столица.bg. През следващите дни в сградата на училището ще се извършат подготвителни дейности, а от другата седмица стартира основният етап от ремонта. Проектът..

публикувано на 07.08.25 в 07:50

Слънчево време, с временни увеличения на облачността

През днешния ден ще преобладава слънчево време с временни увеличения на облачността. На отделни места, главно в планинските райони ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици. Ще духа слаб, в Източна България - умерен вятър от север-североизток. Максималните температури ще бъдат между 29° и 34°, в София - около 29°, съобщават от Националния..

публикувано на 07.08.25 в 06:35

От 1 септември салоните за красота спират работа с гел лакове за нокти, съдържащи TPO

От 1 септември Европейският съюз въвежда забрана за химическото вещество Trimethylbenzoyl diphenylphosphine oxide (TPO), използвано в повечето гел лакове за нокти – един от най-популярните козметични продукти сред хиляди момичета и жени. Според последните изследвания TPO може да представлява сериозна заплаха за здравето, включително риск от рак...

публикувано на 06.08.25 в 17:52

Намаляват обявите за работа във всички сектори

Обявите за работа в България продължават да намаляват, както на месечна база, така и на годишна, отчита месечният анализ на една от големите HR компании и кариерен сайт у нас. През месец юли е регистриран спад от 12% или над 5000 предложения по-малко спрямо юни. На годишна база обявите за работа също намаляват, като през юли 2025 г. той е -7% спрямо..

публикувано на 06.08.25 в 15:48
Васил Терзиев

Скоро още 42 столични училища трябва да преминат на едносменно обучение

В близко време още 42 столични училища трябва да преминат на едносменен режим на обучение, каза пред журналисти столичният кмет Васил Терзиев, който присъства на символичната първа копка на нов корпус в 143-то Основно училище "Георги Бенковски". В столицата 110 училища са на едносменен режим, 42 са преминали частично на едносменен режим, а 23 все още..

публикувано на 06.08.25 в 15:34

Александра Полежанова - Ally, с нова песен, вдъхновена от Мими Николова

Чуйте повече в разговора на Лили Големинова в звуковия файл .

публикувано на 06.08.25 в 15:12