Предвидени са „Кабинети по любопитство“ за деца, дискусионни клубове, Европейски щанд, демонстрации и лекции.
В „Европейска нощ на учените“ се включва и Националния природонаучен музей към БАН. От 17.00 до 21.30 часа ще има шест презентации на всички етажи на музея, каза в предаването „Радиокафе“ Силвия Тошева – връзки с обществеността в музея.
„Всеки, който посети музея ще може да разгледа поне три презентации, които се случват една след друга, отделно може да разгледа музея, разбира се. Дали сме тази година възможност на колегите от Института по биоразнообразие, които за първа година се включват като равноправен партньор в проекта, да представят повече от своите изследователи“, разказа Тошева.
Тя допълни, че в музея може да се види временна изложба, посветена на зората на човечеството, както и изложба, посветена на годината на минералогията.
„Нашата минералогична колекция навършва 120 години и това е повод да покажем как тя е възникнала, какво е имало в началото и докъде сме стигнали днес“, добави Силвия Тошева.
Институтът по биоразнообразие и екосистемни изследвания на БАН ще се представи на три от етажите на музея.
„На първия етаж, наши колеги, които са ходили в Антарктида, ще представят своите изследвания, ще имаме презентация в зала „Риби“. На третия етаж, в зала „Бозайници“ ще бъда аз, с един мой колега, ще представим дребните бозайници в България. Те са около 40 вида у нас. Колегата ще разкаже за едрите бозайници, като мечката. Това е може би, единственият човек у нас, който улавя мечки живи и ги мести от едно място на друго. Всички проблемни мечки са минали през него“, разказа гл. ас. д-р Йордан Кошев от Институтът по биоразнообразие и екосистемни изследвания на БАН.
Той добави, че посетителите ще имат възможност да видят пушка за упойване на мечка и фотокапани, с които се заснемат мечките в бърлогите.
В зала „Насекоми“ ще има две презентации.
Силвия Тошева каза още, че децата са основните посетители на музея. Тя допълни, че Националният природонаучен музей е създател и на мобилно приложение, в което всеки може да изпрати любопитни находки, на които е попаднал в природата.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..