"Всеки си дава сметка, че когато се посочват едни успехи спрямо други, това може да бъде доста деликатна тема, доста деликатно поле, в което се пипа. Със сигурност мога да кажа, че не беше лесно да се вземат едни решения за сметка на други. Изгледахме около 15 пълнометражни филма. Трябваше да изпреварим малко прожекциите, имаше някои закрити прожекции за журито, за да можем да отделим достатъчно време за обсъждане. Имаше дни, в които гледахме и по 5 прожекции на филми с времетраене близо 2 часа", сподели Ганев.
Той добави, че журито е обръщало внимание на работата на целия снимачен екип реализирал всеки един от филмите, като тя също е била обсъждана. Ганев подчерта, че когато е имало няколко силни постижения, които е трябвало да бъдат отбелязани само с една награда в една категория е било изключително трудно да се вземе решение.
"Имахме и независимия поглед на двете момичета, които не са от България, не познават творците, не са част от взаимоотношенията. Те си гледаха кино, като на кино и за тях голяма част от творците бяха непознати, което за нас беше изключително ценно, защото това е страничният поглед, обективният поглед", каза Ганев.
Той посочи, че по статут журито, което оценява филмите в пълнометражната програма връчва няколко специални награди в различни категории, както и почетна награда. Тя отбелязва конкретни постижения, които не са успели да влязат в другите категории. Тази година статуетката "Златна роза" е дело на Надя Розева.
"Ако изкуството, което правим, изкуството, което развиваме и разпространяваме, кино изкуството не успее да промени по някакъв начин мисленето, да накара хората, от които зависи то като държавна културна политика да му обърнат внимание, да насочат енергията, усилията и експертизата си към това да го развият, всъщност няма да има никакъв смисъл да продължаваме", сподели Ганев и допълни:
"Златната роза" е като онзи символ и цвете, което е изключително красиво, но има бодли. И тези бодли са не толкова опасни, не толкова трънливи, като задължителен елемент, който оставя някаква болка. Тези бодли са събуждащи. Такива бодли, които трябва да ни отрезвят от време на време. Бодлите на цветето роза са тези, които ни карат да се чувстваме живи, да не забравяме, че красотата е преходна, временна и да не се вземаме толкова на сериозно".
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..