Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конни преходи и безкрайни хоризонти. Разказите на Габриела Терзиева

7
Габриела Терзиева
Снимка: личен архив

Габриела Терзиева вече ни е позната от предния сезон на "Младите легенди". Новите ѝ истории са обект на благородна завист:

Въпреки крехкия си външен вид Габриела е едно от най-смелите момичета, които сме срещали. Приключенията ѝ в повечето случаи са свързани с опознаване на номадския начин на живот, съжителство с диви животни, спане под открито небе в пустиня, а неин транспорт винаги са конете. Този път Габи ни разведе из Монголия и Кения, където това лято тя посети два конни прехода.

конен преход в Монголия

"Първият преход през Монголия бе много вълнуващ. Бяхме в група от 4 момичета, изключително смели и издръжливи. През нощта градусите стигаха около 2-3  и не беше възможно да спим на палатки.", разказва Габриела. Заради климатичните промени се налага групата от смели дами да промени начина си на престой. От палатките те започват да обикалят по различни юрти с надежда да бъдат приютени от номадските семейства. Благодарение на добротата и чистота у монголците, момичетата веднага намират къде да нощуват. 

"По този начин успяхме да се потопим още повече в техния начин на живот, върнахме се стотици години назад.", споделя ни Габи. 

Част от приключенията, с които се срещат в Монголия, освен нетипичното студено време за този период, е голямата двучасова градушка. Всеки ден конната езда е продължавала по 30-40 км в тръс и галоп, а монголските коне са полудиви и трябва да се нагодиш към тяхната природа. 

"Изграждаш връзка с коня и я оценяваш, не я взимаш за даденост. Там трябва да си заслужиш гушкането.", разказва Габриела. 

"Няма да забравя смеха на хората. Каквото и да се случва, го взимат на шега, не издържат 20 секунди без да се засмеят.", споделя ни тя относно монголците. 

конен преход в Монголия

В Кения Габриела отива отново с група, но този път организаторката не е тя. Запознава се с нови хора и се посвещава на живота в саваната. Докато язди е наясно, че винаги трябва да бъде нащрек, защото се оказва, че слоновете са едни от най-опасните жители там. Естествено това не я спира да изследва дивата природа и да препуска със своя кон. В Кения Габи преминава през река пълна с крокодили и хипопотами и всичко това я кара да оцени спокойствието на лъвовете. По ирония на съдбата царят на джунглата се оказва най-безпроблемен. 

Още за преживените истории в Монголия и Кения и конните преходи на Габриела Терзиева може да чуете в разговора на Елена Пъневска. 

конен преход в Кения

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54
Биляна Савова

Биляна Савова разказва какво не знаем за мозъка

Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..

публикувано на 09.05.25 в 20:13