Два дни преди парламентарните избори на 2 октомври, степента на предвидимост е ниска, тъй като голяма част от гласоподавателите в последния момент ще вземат решение за кого да дадат вота си, каза в предаването „Ритъмът на столицата“ Яница Петкова от "Галъп интернешънъл болкан". Тя уточни, че няма значителни размествания, които предизборната кампания да е отразила.
Последното национално представително изследване на "Галъп интернешънъл болкан", проведено и поръчано за Българското национално радио, осъществено между 20 и 27 септември сред 1009 пълнолетни българи с таблети чрез пряко интервю "лице в лице" сочи, че ако изборите бяха в последните десет на дни на септември, ГЕРБ-СДС биха получили 25,8% от потенциалните гласове, "Продължаваме промяната" – 16,6%, а ДПС и "Възраждане" спорят за третото място, съответно с 13,2% и 12,8%. БСП е с 9,2% от потенциалния вот, "Демократична България" – със 7,8%.
Предвиждането е трудно и за "Има такъв народ", които биха взели 4,2%, а "Български възход" са на самия ръб с 4%.
„Партиите са затвърдили своите позиции. Естествено това не означава, че окончателната картина ще бъде такава. До голяма степен това, което е акцент в тази кампания, е самата активност, както на париите, така и на избирателите, която в действителност е ниска и може би ще е по-ниска отколкото беше миналата година есента“, обясни Петкова.
Преди няколко седмици от социологическата агенция направиха прогноза за формула 6+2 формации - шест сигурни и две, за които няма такава сигурност. Под бариерата остават "Изправи се, България" и ВМРО, съответно с резултати от 1,9% и 1,2%.
По думите на Яница Петкова, в неделя се очаква под 40% от имащите право на глас да отидат до урните.
„Много е трудно да се прогнозират изборните резултати. Част от запитаните дали ще гласуват, всъщност предстои тепърва да решат за коя партия ще гласуват. Това прави доста трудно предвидими резултатите, особено на последните две партии – „Има такъв народ“ и „Български възход“, допълни Яница Петкова.
Трудната предвидимост на последните три избора се дължи на ниската избирателна активност. Това се отнася, както за първите две партии, така и за последните две, уточни Петкова.
„Каквито и да са резултатите, ако структурата по време на изборния ден се запази такава каквото е сега, е ясно, че който и да е победител няма да има мнозинство, а пък по време на кампанията не ни показаха някаква склонност за диалогичност“, каза още Яница Петкова.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..
Водещи хирурзи от университетска болница "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари от цяла България на миниинвазивни техники и конвенционална хирургия при спешни хирургични състояния. Двудневният курс е със силно застъпена практическата част. Тя ще бъде реализирана върху специални тренажори, които са създадени от индийската фирма. До този момент в във..
Незрящите срещат различна степен на затруднения в придвижването по улиците и тротоарите на София. "Много е важно кога и колко си учил ориентиране и мобилност, както и къде отиваш. Ако трябва да стигнеш на непознато място, е много трудно", подчерта пред БНР-Радио София Андриан Асенов, който е незрящ, но талантът му го е направил популярен..
На 24 февруари 2025 г., от 18.30 ч., в Литературния клуб на Столичната библиотека, ще гостува Яница Радева в поредицата "Разказвач на месеца". Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Яница Радева пише проза,..
Тактилните плочи , монтирани в подлеза на бул. "Цариградско шосе", при бившия хотел "Плиска" , е очевидно добра идея и реализация. Това отчитат както незрящите хора, минават оттам, така и хората, осъществили инициативата на тогавашният кмет на район "Слатина" Георги Илиев с финансиране от Столичната община и подкрепата на зам.-кмета по социални..
"Наистина, участвам във фирма, аз съм я създал отпреди 20 години. Не виждам нищо нередно, защото законът забранява да си управител или в ръководен орган. Когато притежаваш дял, ти си инвеститор." Това изтъкна пред БНР-Радио София Георги Илиев, когото ОИК отстрани от поста кмет на столичния район "Слатина" . Да си съдружник е забранено..