Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Принтиране на жива тъкан

Снимка: iStock

Кореспондентите на БНР в Израел Феня и Искра Декало надникнаха в лабораторията на факултета по микротехнологии при Телавивския университет, ръководена от проф. Тал Двир, където има пробив в принтирането на тъкани.

"Обличат ни в дрехи подобни на скафандри. В лабораторията има няколко помещения, като светая светих е това с принтера( може би има и и още принтери). Наш водач е ст.н.с. дбн Асаф Шапира, ръководител на лабораторията. А обектът на наблюдение е един мишок, който освен собственото си сърце има още едно-външно, а специална апаратура определя как точно то пулсира и колко течност изхвърля":

"Лабораторията съществува от 2011 г. и се занимаваме с триизмерно принтиране на тъкани. Най-напред започнахме с коремна тъкан, която е равна, но вече се насочваме към по-обемни органи, които съдържат и кръвоносни съдове. 3 годишен е пътя ни до отпечатване на орган приличащ на човешко сърце, който включва клетки и извънклетъчни вещества. Отпечатването става от колаген, премесен с мускулни и кръвни клетки. Все още сме в опитен период. Мисля, че сме по-напред от подобни лаборатории, каквито има в цял свят, но все още не сме достигнали до ниво изцяло да сменим с отпечатано сърцето, дори на опитните животни. В момента следим какво е състоянието на създадения от нас орган, ако действа паралелно със съществуващо сърце при животни. 

За разлика от други лаборатории по света се насочваме да отпечатаме възможно най-сложни органи, каквото е сърцето, въпреки че резултатите идват по-бавно и се изискват повече изпитания и изследвания. Отличаваме се и с това ,че работим на базата на материали и вещества взети от самия пациент. Това прави изследванията по-скъпи и конкурентите ни го избягват.

Докато се правят опитните с животни, отпечатахме и модел на човешко сърце. Казвам, че е модел, защото е с 2 см по-късо от обикновеното сърце на възрастен човек. Важното за сега е създаване на компютърния алгоритъм. Отпечатването отне 4 часа. В нашата лаборатория работим и за отпечатване и на най-различни други органи. Например ретина на окото, тъкани на червата, на костен мозък, в което са най големите ни успехи." 


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Хърватският премиер Андрей Пленкович

Година и 3 месеца след влизане в еврозоната, в Хърватия цените са удвоени

Оправдаха се опасенията за масово поскъпване след приемане на еврото за валута в Хърватия, съобщи пред БНР-Радио София оттам журналистката Диана Гласнова, главен редактор на сп. "Родна реч". Поскъпването беше обусловено от превръщането на предишната национална в евро, както и от закръгляването нагоре от страна на търговците. Освен това..

публикувано на 19.04.24 в 15:24

"Веднъж прекосиш ли океана" с премиера за България

"Веднъж прекосиш ли океана" е театрален вербатим моноспектакъл на Мартина Новакова с премиера за България. Това е полет от София до Ню Йорк, на който шестима души пътуват в едно тяло. Какво е да емигрираш? Как пресъздаваме културата си в чужда страна? Какъв образ бихме искали да има България в чужбина? Каква е ролята на изкуството във всичко..

публикувано на 19.04.24 в 14:34
Част от творбите на Теодор Лулчев

Дизайнът и естетиката преди AI

Не е далеч епохата преди изкуствения интелект (Before AI), но тя е много обширна, многообразна и трудна за пресъздаване. Затова е особено предизвикателството, с което под това заглавие се е заел да привлече и фокусира вниманието ни дизайнерът Теодор Лулчев . Експозицията му може да се види в концептуално пространство „Дом“ до 30 април ...

публикувано на 19.04.24 в 14:20

Спектакълът "Джобове, пълни с хляб" забавлява и задава въпроси за смисъла

Двама мъже стоят надвесени над изоставен кладенец, от чието дъно вие куче. Разбира се, първо нахлува хаосът от неизбежни въпроси: Защо? Кой? Как е възможно? И най-сетне: „И сега какво да правим?“ . След тази върволица от съмнения, които сякаш искат да попитат нещо много по-голямо, им остава едно единствено – да спасят кучето. Двамата мъже..

публикувано на 19.04.24 в 13:50

"Грийнпийс" подкрепя зелено възстановяване на Украйна

"Грийнпийс" увеличава подкрепата си за зелено възстановяване на Украйна. От самото начало на руската инвазия "Грийнпийс" се стреми да подкрепя украинския народ. Само няколко месеца след началото на войната от организацията започнаха работа по възстановяване на разрушени от военните действия болници, училища и детски градини – по нов, зелен,..

публикувано на 19.04.24 в 13:31
Крис Илиев с част от екипа на

"Мъртвешки танц" по Стриндберг - сложната връзка любов-омраза в човешките отношения

За постановката "Мъртвешки танц“, с отзвук от неотдавна състоялата се премиера разговаряхме в предаването "Добър вечер, София"с актьорите Християна Стоименова и Михаил Иванов, както и с режисьора Ивелина Колева. Режисьорът Ивелина Колева,  за която това е дипломен спектакъл сподели, че за нея особено вълнуваща е била първата среща с..

публикувано на 19.04.24 в 12:59

Або представя втората си книга с разкази "Тука е така"

На книжния пазар излезе втората книга с разкази на Або "Тука е така". Историите са написани с много чувство за хумор и съдържат автобиографичен елемент. Пред Радио София Або сподели, чес интерес се връща в своето детство, именно когато се случва Прехода. Книгата е споменик на десетина години от неговото съзряване и порастване. „Аз..

публикувано на 19.04.24 в 12:15