На предните избори беше ясно кой ще управлява, а не се не беше яснок кой ще победи. Днес беше ясно кой ще победи, а големият въпрос е кой и как ще управлява.
Партиите не успяха да надскочат себе си. Те достигат до все по-малко български граждани и носят отговорност за ниската избирателна активност на тези избори.
Това коментира пред Радио София политологът Любомир Стефанов.
"Българските граждани за четвърти пореден път в рамките на една година решават по един и същи начин - следователно "изгубени в превода" сме не ние, избирателите, а политиците, които не могат да разберат посланието.
В крайна сметка политиците не са на висотата на заявката, която те самите си слагат. Имат претенцията да управляват, че знаят рецептата за излизане от кризата, за стабилизиране и просперитет на държавата, а в същото време казват: Ние имаме червени линии."
По думите на Стефанов предишните управляващи сами провалиха собствената си теза, че продължават промяната и въобще че са носители на промяната. Това показва сериозният процент от изгубени гласоподаватели.
"Възраждане" почти са удвоил броя избиратели, но съотнесено към ниската избирателна активност това е загуба за България.
От ГЕРБ сега трябва да преценят колко позитиви носи сегашната ситуация за тях. Спирала от избори е вредна за държавата. Претенциите на Борисов, че е единственият, който притежава държавническо мислене и стратегическа визия за управлението, трябва да се доказват с дела.
ГЕРБ очевидно трябва да внесат нюанси и да коригират представата на гражданите за партията.
Да не забравяме, че и от тази партия са отговорни за ниската избирателна активност. Това, че са първи, е малко като Пирова победа, допълни политологът. И обобщи:
"Ако трябва да перифразирам някои изказвания от днес, очевидно за никоя партия коалицията с българските граждани не се осъществи."
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..
София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..
Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..
Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..
Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..
Платформата за четящи и знаещи деца "Книговище" започна междуучилищното състезание по медийна грамотност "Всезнайко" на тема "Четеш ли между редовете". Това е второто издание на междуучилищната надпревара след успешното състезание на тема "Европейски съюз" през 2024-та в София. За да може повече деца да се включат, състезанието тази..
Състоянието на асансьорите в София провокира столичани да изпращат десетки сигнали месечно до контролния орган. Това каза в ефира на Радио София Григор Къшов - главен директор на Главна дирекция „Инспекция за държавен технически надзор“ към Държавната агенция по метрологичен и технически надзор. “Асансьорите са опасни, затова са наречени съоръжения..