Темата за “Информационната и дезинформационната среда на парламентарните избори” е фокус в първото за новия сезон издание на “Късното шоу” по Радио София в БНР.
“Компроматите и фалшивите новини отвратиха много голяма част от избирателите, които решиха да не стигат до урните” - според Виктория Симеонова от “Господари на ефира”. Тя дава за пример войната в Украйна, която генерира дезинформация се е използва от политици, “за да плашат хората”. Според нея представителни личности от институциите използват служебното си положение и също разпространяват дезинформация. “Решението е по примера на други държави да има закони и контрол това да не се случва, защото има разлика между фейсбук статус и дезинформационно изказване от трибуната на Народното събрание”.
Чуйте цялото предаване:
Журналистът Николай Стайков от “Антикорупционен фонд” предлага да има обучения за хората от държавните институции, за да не стават те проводник на фалшиви новини. И още: “Да събудим от съня Българската академия на науките, защото всички екипи за проверка на факти не успяват да достигнат до широкия кръг от хората”.
В контекста за дезинформацията Благослав Михайлов от Стража.бг, който следи изказванията на политиците през годините, вижда припокриване с тезите на “Атака” и Волен Сидеров през 2015-а свързани с анексацията на Крим и тезите на “Възраждане” и Костадин Костадинов сега. “Начинът, по който действа “Възраждане” много наподобява начина, по който действат тролските ферми от Русия”. Общ извод на събеседниците е, че тази партия успява да “яхва вълните” на обществено недоволство и да ги обръща към НАТО и ЕС.
За Димитрина Петрова от “Българското общество за либерална демокрация” проблемът с дезинформацията е в топ 5 на най-сложните теми в света. “Имаме свобода на словото. Но от там нататък има маса ограничения, добре формулирани в международното право, законите и конституцията. ”
В това издание на “Късното шоу” участват и Александра Алесандрова и Виктор Чулев в кино-литературен куиз посветен на новото издание на фестивала Синелибри.
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..
Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..
През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..