Темата за “Информационната и дезинформационната среда на парламентарните избори” е фокус в първото за новия сезон издание на “Късното шоу” по Радио София в БНР.
“Компроматите и фалшивите новини отвратиха много голяма част от избирателите, които решиха да не стигат до урните” - според Виктория Симеонова от “Господари на ефира”. Тя дава за пример войната в Украйна, която генерира дезинформация се е използва от политици, “за да плашат хората”. Според нея представителни личности от институциите използват служебното си положение и също разпространяват дезинформация. “Решението е по примера на други държави да има закони и контрол това да не се случва, защото има разлика между фейсбук статус и дезинформационно изказване от трибуната на Народното събрание”.
Чуйте цялото предаване:
Журналистът Николай Стайков от “Антикорупционен фонд” предлага да има обучения за хората от държавните институции, за да не стават те проводник на фалшиви новини. И още: “Да събудим от съня Българската академия на науките, защото всички екипи за проверка на факти не успяват да достигнат до широкия кръг от хората”.
В контекста за дезинформацията Благослав Михайлов от Стража.бг, който следи изказванията на политиците през годините, вижда припокриване с тезите на “Атака” и Волен Сидеров през 2015-а свързани с анексацията на Крим и тезите на “Възраждане” и Костадин Костадинов сега. “Начинът, по който действа “Възраждане” много наподобява начина, по който действат тролските ферми от Русия”. Общ извод на събеседниците е, че тази партия успява да “яхва вълните” на обществено недоволство и да ги обръща към НАТО и ЕС.
За Димитрина Петрова от “Българското общество за либерална демокрация” проблемът с дезинформацията е в топ 5 на най-сложните теми в света. “Имаме свобода на словото. Но от там нататък има маса ограничения, добре формулирани в международното право, законите и конституцията. ”
В това издание на “Късното шоу” участват и Александра Алесандрова и Виктор Чулев в кино-литературен куиз посветен на новото издание на фестивала Синелибри.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...