Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вертикални градини от зеленчуци, ягоди и подправки на фасадите в Израел

Снимка: Феня и Искра Декало

В Китай изобретиха техника, с помощта на която, външните стени на небостъргачите да бъдат вертикални цветни градини. Компютърна техника, в съчетание с роботи, се грижи за успоредната стена - тази на небостъргача. В нея има отвори, в които са поставени пръст и коренчета от цветята. Датчици се грижат растенията да получават капково вода и хранителни вещества, а ландшафтни специалисти проектират истински килими от цветя които „висят“. Идеята не е нова, но е факт на повече места в света.

Израелците, обаче са доста по-практични. Техните вертикални градини не са от цветя, а от зеленчуци, ягоди и подправки. Стените са по-скоро вид вертикални парници, в които в непосредствена близост до супермаркети на десетина места в страната, се отглежда, събира реколтата и веднага се продава на щандовете.

Разглеждаме през стъклена преграда. В тези странни парници влиза само един работник и той е в защитно облекло и с маска, сякаш е в операционна в болница. Така растенията се препразват от зарази. В тези вертикални парници е забранено използването на каквито и да било пестициди. Продукцията е екологична. Работи се по създаване на робот, който да прибира реколтата. В самия магазин има щанд за зеленчуците и подправките, но когато и да влезем - все е празен. Реколтата, все още не е толкова много, а и свършва за по-малко от половин час. Продава се на същите цени както и останалите зеленчуци, а е откъсната преди броени минути и е много по-чиста. За парника разказва един от неговите агрономи Гелад Малек:

През последните 3 години използваме „зелените стени“ не само за красота, а и за „градско“ селско стопанство. Най-голям успех имат вертикалните контейнери около големи супермаркети. Първоначално измислихме тези своеобразни оранжерии за да спестим от транспортните разходи, но търсенето се оказа огромно. Клиентите могат да наблюдават през стъклата как се отглежда зарзавата им и да се убедят, че всичко е екологично и чисто. Да не говорим, че е съвършено прясно. В няколко направления са новите ни разработки. Все още зелените ни стени са ниски. Искаме да са два и повече контейнера един върху друг. Нашите инженери работят и върху робот за бране на продукцията, така че да не се налага да ангажираме и този единствен работник. И третото направление е за разширяване на местата, където поставяме нашите парници. От тях сеинтересуват хотели, скъпи ресторанти и дори няколко билкови аптеки, които искат да продават току-що откъснати лечебни растения“, казва Гелад Малек и допълва:

„В нашите съоръжения има много електроника - датчици проверяващи не само влажността, необходимостта от хранителни вещества, но с камера следим за търговския вид на растенията. Ако изглеждат малко жълти, може да увеличим светлината или да проверим какъв е проблема. Слънчеви панели осигуряват електроенергията. Използваме само по 5% от торовете и водата, необходими за отглеждане на същите насаждения на полето. Земята, на която е разположена плантацията, е почти 100 пъти по-малко, а пестицидите са 0 процента. Но всички данни постъпват в паметта на изкуствен интелект и той взема решенията.

Имаме много запитвания за подобни парници и от частни лица. За да се ползва такова съоръжение не се изискват познания по селско стопанство, така че и възрастни хора, живели през целия си живот в град, могат да го обслужват. Най-често за нашите контейнери питат програмисти и домакини. Въпросите им са каква селскостопанска техника трябва да имат за да обработват растенията. Отговорът е – никаква. Роботът сам ще извършва всичко.

Не е необходимо и често да се сменят растенията. От един корен получаваме по няколко реколти. А постоянната температура и регулираното осветлението в парника, го прави независим от сезоните“ разказа Гелад Малек.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 25.04.24: Парламентът отстрани председателя Росен Желязков

На днешния 25 април 2024 година гости в предаването "Форум" бяха Емил Соколов и Стоян Панчев. Те се спряха на следните теми: Политическите акценти от деня Ден преди да спре да заседава редовно: парламентът отстрани председателя Росен Желязков ПП-ДБ-СС пак поискаха Благовест Георгиев да се оттегли от Столичния общински съвет Повече..

публикувано на 25.04.24 в 18:12

Популяризиране на социалните услуги сред църковната общност

Стартира проект за популяризиране на социалните услуги сред църковната общност озаглавен "Социална свързаност и подкрепа". Началото беше дадено с двудневен семинар на 25 и 26 април 2024 г., като събитието се провежда в село Горна Малина и град Елин Пелин. Домакини на семинара ще са Центровете за социална рехабилитация и интеграция "Свети Йоан..

публикувано на 25.04.24 в 17:34

Информационни сесии в областите Монтана и Русе в полза на сезонните работници

Европейският орган по труда ( ЕОТ) организира Информационни сесии в България с насоченост към български сезонни работници в селското стопанство във Франция. В тях на 24 и 25 април 2024 г. ще вземат участие експерти от администрацията на Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ), както и местните комисии за борба с трафика на..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

Третото издание на Международния фестивал "Артис" се открива на 30 април

На 30 април ще се открие Третото издание на Международния фестивал за класическа музика и изкуства "Артис".  В предаването "Радиокафе" с акцент по темата  е разговорът с Ваня Пешева – създател на фестивала, и младата участничка Йоана Милкова . "Преди няколко години стартирах тази идея за фестивал с единствената цел да предоставя възможност..

публикувано на 25.04.24 в 16:15

Какъв ще бъде туристическият сезон тази година

С майските празници се поставя и началото на морския туризъм. Оказва се, че почивката тази година ще ни струва около 10-15% повече. Много от българите ще предпочетат отново да пътуват за празниците, като една от обичайните дестинации е не само Гърция, но и нашето Черноморие. Подробности разказа Димитрина Горанова, председател на Асоциацията на..

публикувано на 25.04.24 в 15:57
Хари Тончев и Даниеле Феббо

Двама от "Хари Тончев трио" свирят на живо по специфичния си начин

Българският джаз китарист Хари Тончев от 2 седмици е в България и се готви за сценична изява с формацията си, в която участват и контрабасистът Даниеле Феббо и барабанистът Борислав Петров. Китаристът е роден в Пловдив, но от 2019 г. живее в предградията на Чикаго и се изявява в различни американски щати. Пред БНР-Радио София той посочи,..

публикувано на 25.04.24 в 15:40

Село Шишковци ни очаква да празнуваме Лазаровден

Как се празнува Лазаровден в село Шишковци – родното място на художника Владимир Димитров-Майстора? Това може да разберете, ако се отзовете на поканата от кмета Илияна Петрова, и посетите селището на 10-ина километра от Кюстендил тази събота, 27 април. "Спряхме се на този празник, заради позабравените традиции – обясни пред БНР-Радио..

публикувано на 25.04.24 в 14:26