Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радомира Михова и Ефтим Чакъров – за музиката и силата на гласа

Снимка: Радио София

Радомира Михова и Ефтим Чакъров са част от културната организация „Студио РЕ“. И двамата са добре познати - тя е журналист и създател на лаборатория „Успешния глас“, а той композитор, носител на много награди, включително за детски песни. В предаването „Радиокафе“ те споделиха какво ще допринесе въвеждането на музикални квоти и колко е важно да използваме гласи си правилно.

Квотите в музиката не смятам, че ще решат проблема, заради който се налагат, каза Ефтим Чакъров.

„Смятам, че все пак е стъпка в правилната посока, макар не всички да са съгласни, защото по една или друга причина, това е повод музикалният редактор да посегне към дискове, които досега не са звучали. Колко от тази музика, т. нар. задължителна, ще си струва усилието и ще бъде наистина принос за комфорта на слушателите? Най-малкото ще бъдат пускани заглавия и изпълнители, които досега не са звучали. Може би, това е единственият плюс, който виждам“, обясни Чакъров.

По думите му, в Румъния казусът е решен като всички правила се следва много стриктно.

„Таксата за издаване на компакт диск е много висока. Изпълнения пред общини, площади и мегдани се следват много стриктно. Тези отчисления водят до такава причинно-следствена връзка, че авторите получават в такъв обем възнаграждения за своите усилия, че правят все повече и все по-качествена музика“, добави Ефтим Чакъров.

Радомира Михова работи основно с гласа на човека. Внушенията, които могат да се направят с него, са основната сила на журналистката.

„Все по-популярна става темата за гласа и за говоренето. Гласът, да кажем, че е метафора на това, което ние имаме като природна даденост, можем да го развиваме, да изчистваме недостатъците. Все повече хора към се обръщат, които искат да изчистят диалектните форми. Работя и с деца, с група психолози правим методика за преодоляване на запъването. Спектърът е много голям, от малки до големи, известни, по-неизвестни, политици. При всички личи това желание личностно да израснат през гласа, начина на говорене и как ти ще можеш да убедиш събеседника си, да си успешен в комуникацията. Това се изгражда“, каза Радомира Михова.

По думите й, е много важно как говорят политиците, тъй като когато те задават не добър тон в говоренето си, влияят на формирането и на нашата реч.

„В Исландия това са го решили като още от малки поставят децата в много интересна игрова ситуация. В детската градина, всяка седмица имат дежурен синоптик, защото времето е тема номер 1 в Исландия. Всяка седмица едно дете подготвя прогнозата за времето, а останалите го слушат, одобряват, съпричастни са и го подкрепят в тази публична изява. Там от малки децата се формират в една група за съпричастност и подкрепа. Това на нас много ни липсва – уважението, търпимостта, разбирането и добрият тон. Те категорично са нарушени“, добави Михова.

По думите й, именно поведението към другите, през гласа и уважителния тон, са изключително важни за обществото ни.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.04.24: Феминистките застрашават ли привилегиите на мъжете?

Завършва седмицата, в която коментатори на "Форум" бяха социологът Мила Минева и Матю Стоянов, по-известен като рапърът Жлъч. В последния работен ден ангажимент остави на дистанция Жлъч, но се включи с мнение по телефона. Сред акцентите, които детайлно коментира Мила Минева (както и Жлъч от Стара Загора), бяха: Българското..

публикувано на 19.04.24 в 18:25

Нова възможност за децата в нужда

Фондация "Програма Генерация" помага на деца без родители чрез менторска програма и набиране на средства за по-добър старт в самостоятелния им живот. Мисията е те да бъдат предпазени от декласиране и да получат подкрепа в професионалния им път, за да станат пълноценни хора за себе си и останалите в общността. Усилията на фондацията са..

публикувано на 19.04.24 в 17:48
Иво Желев

Иво Желев: Не знаем достатъчно за украинските бежанци, за да им помогнем за интеграцията

Над 180 хил. украински бежанци са получили временна закрила в България след избухването на войната през 2022 г. В момента на територията на страната пребивават 72 хил. души . Тези факти говорят, че България е по-скоро транзитна дестинация за украинците. Това отбеляза пред БНР-Радио София Иво Желев  - експерт-анализатор, след..

публикувано на 19.04.24 в 17:11
Светът е настръхнал от възникналия конфликт между Израел и Иран

Седмицата в САЩ: Израел, Иран, Украйна, Тръмп

Израелско нападение в Иран Тази сутрин израелската армия е нанесла удар в Иран в отговор на баража от ракети и дронове срещу Израел миналия уикенд. Не се знае все още какви са щетите, но намерението е било да се изпрати послание, че Израел има възможността да нанася удари в Иран. Погледите са насочени към реакциите. Съединените..

публикувано на 19.04.24 в 15:57
Хърватският премиер Андрей Пленкович

Година и 3 месеца след влизане в еврозоната, в Хърватия цените са удвоени

Оправдаха се опасенията за масово поскъпване след приемане на еврото за валута в Хърватия , съобщи пред БНР-Радио София оттам журналистката Диана Гласнова , главен редактор на сп. "Родна реч". Поскъпването беше обусловено от превръщането на предишната национална в евро, както и от закръгляването нагоре от страна на търговците. Освен..

публикувано на 19.04.24 в 15:24
Гергана Димитрова  и Даниел Ненчев -

"За фотографията" на Сюзън Зонтаг - писана преди съвремието ни, важна и до днес

За фотографията и визуалната култура, разказва книгата на Сюзън Зонтаг "За фотографията". Тя беше представена в предаването "Радиокафе"   от издателя Гергана Димитрова. Преводът е на Христина Кочемидова и Юлиан Антонов. Има ли нужда от фотография в епохата в, която всеки уж е фотограф? "Нашата визуална култура се е оформяла..

публикувано на 19.04.24 в 15:16

"Веднъж прекосиш ли океана" с премиера за България

"Веднъж прекосиш ли океана" е театрален вербатим моноспектакъл на Мартина Новакова с премиера за България. Това е полет от София до Ню Йорк, на който шестима души пътуват в едно тяло. Какво е да емигрираш? Как пресъздаваме културата си в чужда страна? Какъв образ бихме искали да има България в чужбина? Каква е ролята на изкуството във всичко..

публикувано на 19.04.24 в 14:34