Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Млад архитект спечели конкурса "Визии за Бузлуджа през XXI-ви век"

Снимка: Румен Сарандев

След европейския форум "Архитектура и политика на XX-ти век – от изобретение до културно наследство", който се състоя на 9 и 10 юни 2022 г. в София, Френският институт в България, Институт Сервантес – София и Фондация BilbaoArte - Испания организираха онлайн конкурс за архитекти и визуални артисти озаглавен "Визии за Бузлуджа през XXI-ви век".

Почетен председател на журито е Георги Стоилов, архитект на паметника Бузлуджа. Останалите членове са Хавиер Ряньо, визуален артист и Директор на BilbaoArte, Алфредо Гастиасоро, архитект, началник на отдела "Развитие и нововъведения" в общината на Билбао, Аитор Ортис, архитект – фотограф, Стефан Стоянов, архитект, Мария Василева, директор на галерия "Структура" – София, Мария Луиса Сантос, директор на Институт Сервантес и Ирина Петреску, аташе по културното сътрудничество, Френски институт в България.


Цел на конкурса е да бъде избран най-добрия проект за оригинална и новаторска визия за културно наследство през нашия XXI-ви век. Голямата награда е един месец резиденция в Центъра за артистични проекти в BilbaoArte, намиращ се в северната част на Испания. Повече подробности пред Радио София разказаха Ирина Петреску, аташе по културното сътрудничество на Френския институт в България, както и победителят в конкурса - младият архитект Стефан Якшев.


По думите на Петреску, конкурсът не е за архитектура, а за визия и идеи. По време на форума е станало въпрос за културното наследство от архитектурата на комунизма, а паметникът "Бузлуджа" освен, че има идеологически заряд, е архитектурен шедьовър.

"Затова решихме да организираме този конкурс за визия, за бъдещето на този паментик. Самият концепт е за абсолютна архитектура, както знаете, той е върху хълм и ще направя връзка с античността - това е архитектура създадена за вечността", отбеляза Петреску.

Тя добави, че във Франция има подобна школа, която се занимава със съхраняването на паметниците, като "съхраняване" означава и използване по нов начин. Съхраняването на паметника минава през неговата употреба, тъй като ако бъде оставен така, може да изчезне.

Арх. Стефан Якшев сподели, че е решил да участва в конкурса, защото паметникът за него, както и наследството от социализма е интересна тема.

"Монументът на Бузлуджа е като обект от друг свят и това донякъде е вярно, той е от една друга епоха. Концепцията на проекта е той да бъде консервиран в оригиналното си състояние, защото смятам, че патината на времето е ценна, и всички разрушения, които са се случили по времето на изоставянето на паметника са документ за отношението на хората и белезите на времето, които са оставили отпечатък", поясни Якшев.

Той добави, че:

"Точно след режима, много такива паметници, като мавзолея на Георги Димитров се превръщат в едни своеобразни платна, на които народа да изрази гнева и презрението си към комунистическата партия. Тези обекти са вандализирани и разрушавани, и това продължава до днес с някои от тях".

По думите на Петреску след преброяване на гласовете е установено, че има още една кандидатура на млад артист от баски произход, който е имал подобна визия за съхраняване на паметника такъв, какъвто е, но същевременно да бъде превърнат в огромен музей на всички артистични направления.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Стоянов в розоварната си

В Буново по розобер

Гостуваме на Буново, където преди много години са засадени първите роза дамасцена, а първи пред микрофоните ни е Владимир Стоянов - Председател на УС на Сдружение „Българска розова долина“, от чиято розоварна излъчваме: "Тук е изключително красиво и спокойно, всички сме роднини, Петровския род е най-големият. Хората са дружелюбни. Всеки ще те спре и..

публикувано на 02.06.24 в 10:13

Историята оживява - Трактатът на Петър Богдан

Петър Богдан съставя първият исторически трактат в новата история на България. Той носи заглавието “За древността на бащината земя и за българските дела”. Годината е 1667. Говорим в детайли за изключителната личност на Петър Богдан и неговият основополагащ трактат с д оцент Василев, преподавател по класически езици към Софийския университет..

публикувано на 01.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Биографията на Алеко Константинов

Разговорът е с изкуствоведа Иво Милев, автор на книгата “Алеко Константинов - Das Wunderkind”: "Алеко Константинов е част от една моя стратегия за биографии. Задачата ми е да изведа една друга линия. От 90-те се забелязва нарастваща тенденция на "херменевтика на подозрението". Има опити да се демистифицира Алеко Константинов. Той е един от..

публикувано на 01.06.24 в 15:00
Лобното място на Дилинджър

Адресите на любовта - Гангстерска афера - Анна Акълиева

Българска любовница предава гангстера Дилинджър на ФБР Добричлийката Анна Акълиева, известна в САЩ под името Анна Сейдж издава обявеният за национално издирване Джон Дилинджър и прибира наградата за главата му. Един от най-известните гангстери от 30-те години на ХХ век е извършил 66 обира на банки, а бягството му от непристъпен..

публикувано на 01.06.24 в 14:00

Шевицата говори

Фестивалът "Българите, кои сме ние"  в град Сливница, е с  деца и младежи на възраст от осем до 29 години, разделени в категории.  Фестивалът съдържа конкурсна програма, майсторски класове и работилница с лектори от страната и чужбина. Подробности от  организатора: Маргарита Божкова: "Това е труд на децата от сценария до реализирането му. Има..

публикувано на 01.06.24 в 12:00

Лято, кукли и приятели

На 1 юни в 10:30 предстои откриването на шестото издание на  Международния театрален фестивал „Лято, кукли и приятели“ в парк „Асеневци“ на откритата сцена „Арт лято“ до Художествена галерия „Борис Денев“. Събитието ще продължи през трите летни месеца до 31 август, когато ще се връчи и Наградата на публиката. Веднага след официалното откриване,..

публикувано на 01.06.24 в 11:35
Камелия Тодорова - психолог

Да се грижим за детето в себе си

Как да оставим децата да бъдат по-дълго време деца – интервю с психолога  Камелия Тодорова , психотерапевт от “Психологическо консултиране За мен”: "Много от нашите реакции са на базата на това, което сме били като деца. Да се грижим за детето в себе си! Всяко представяне на детето родителят го носи върху себе си. Друг е въпросът, че животът..

публикувано на 01.06.24 в 10:20