Подробности пред Радио София разказаха Елица Иванова, отговорник комуникации и Милена Иванова, отговорник комуникации в Българско дружество за защита на птиците. Всяка година Световният ден на мигриращите птици преминава под флага на една част от предизвикателствата, пред които са изправени те. През 2021 г. това е било "Пластмасата", докато тази година е "Светлинното замърсяване".
"Градските светлини водят до дезориентация при птиците, които мигрират през нощта и водят до много проблеми, както и загуба на видове. Много важно е, градската среда да бъде планирана и всички нейни елементи да бъдат както в унисон с нашия живот и комфорт като обитатели на града, така и да са комфортни за биоразнообразието, с което градът все още е свързан", коментира Елица Иванова.
Тя поясни, че е нужно да се поставят лампи с покрита горна част, така че да не привличат птици, като това е най-простото решение. Освен това каза:
"Говорим за големите населени места и мегаполиси, които се намират на миграционни пътища. Бургас е един от градовете, който е част от пътя "Виа Понтика".
Ежегодната загуба на птици всяка година е около 2 млн., защото миграцията е голямо предизвикателство. Египетският лешояд е единственият мигриращ вид лешояд, който се среща у нас и всяка година изминава 5 хил. км., което е огромно изтощение.
"За сметка на това го чакат бракониери, отровни примамки, необезопасени стълбове, тоест, допълнителни предизвикателства, които правят тази миграция на ръба на възможностите на този вид. Загубата на такива видове е огромна, популациите намаляват главоломно и така се случва тяхното изчезване", отбеляза Елица Иванова.
Милена Иванова сподели, че освен подготвените две лекции посветени на египетския лешояд и ловния сокол, посетителите могат да се запознаят с информационните материали, както и да поговорят с експерти, за да научат как могат да бъдат опазвани природата и пернатите.
"Ловният сокол е от видовете птици, които са били широко разпространени в България в началото и до средата на миналия век, след което започва прогресивна загуба на популацията по различни причини. Една от тях е ограбване на гнезда, загуба на местообитания, бракониерство, намаляване на хранителната база. Птиците са свързани и с други животни, освен със средата, в която живеят. Например за ловния сокол е изключително важно наличието на дребни бозайници като европейския лалугер и добруджанския хомяк. Това са застрашени видове сами по себе си и тяхното изчезване означава, че самите птици няма с какво да се хранят и също са застрашени от изчезване", посочи Милена Иванова.
По думите на Елица Иванова, проектът за египетския лешояд обхваща 14 държави на три континента, а дългогодишната работа показва, че заплахите за този представител на своя вид не се изчерпват само в рамките на Балканите и се работи за опазването на вида по целия му миграционен път.
"Една от птиците ни - Бояна, първата ни, която беше маркирана и освободена с първата група през 2018 г., четири години успя да мигрира, да стигне до Африка, върна се, тази година си намери партньор и зае територия, която не беше заемана 20 години в Източни Родопи. И три дни преди да мигрира някой просто я застреля. Така че в този момент всички усилия, които се полагат отиват на вятъра", сподели Елица Иванова.
Тя добави, че с образователните дейности и комуникационните кампании тази реалност ще може да бъде променена.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Зоните за почасово платено паркиране в София няма да работят в четирите почивни дни за Великден, съобщават от Центъра за градска мобилност. Паркирането и в центъра на столицата ще е без такси. Общенски служители няма да поставят скоби, да налагат глоби или репатрират автомобили на 18, 19, 20 и 21 април .
Проектобюджетът на София - реалистичен план за нашите възможности Публичното обсъждане на проекта за Бюджет 2025 се състоя снощи в аулата на Софийския университет "Св.Климент Охридски". Кметът Васил Терзиев и неговият екип представиха акцентите в приходната и разходната част на проектобюджета, който е на стойност 2.84 млрд.лева. 77% от бюджета отива..
Нова среща със земеделските производители от Кюстендилско заради измръзналите от студа овошки е насрочена за днес, каза кметът на общината инж. Огнян Атанасов. От 10 часа в залата на Общинския съвет на плодопроизводителите, чиито овощни масиви на места са измръзнали на 100%, ще бъдат разяснени условията и начините за кандидатстване за обезщетения...
На Велики четвъртък се припомня Тайната вечеря, на която е установено тайнството причастие. На тая вечеря Христос, като завещал новата заповед за любов към всички, заявил на учениците си, че ще бъде предаден. В недоумение учениците питали, кой ще стори това. Запитал и Юда, и Христос му отвърнал тъй кротко, че другите не разбрали. Юда станал, излязъл и..
Столичният район "Младост" организира тридневен Великденски фест от 17 до 19 април, съобщиха от администрацията на района, която го организира заедно с партньори. "Да отпразнуваме заедно един от най-светлите християнски празници – Великден. Каним всички жители на Младост в Гранд Каньон парк, бул. “Александър Малинов”, на спорт, арт-занимания и..
Над по-голямата част от страната ще преобладава ясно време. По-значителна облачност ще има над Западна България, но ще е без валежи. През деня ще бъде предимно слънчево. След обяд над планинските райони в западната половина от страната ще има временни увеличения на облачността, но само на изолирани места там ще превали краткотраен дъжд, съобщават от..
Събеседниците в коментарното предаване "Форум" тази седмица са: Владислав Панев - икономист и политик. Бивш съпредседател на Зелено движение и бивш член на председателския съвет на обединение Демократична България и Христо Радков - шеф на Българско обединение на шофьорите, бивш председател на Менса България. Заедно с водещия Константин Лавсов..