В деня на Античната култура, първият ни гост е Иван Църов, директор на Регионалния исторически музей - Велико Търново, който ни развежда из Никополис ад Иструм, най-добре проученият у нас римски град:
"Вече 40 години работя на този обект. Няма друго селище, нито по-ранно, нито по-съсно, което да е нарушило останките от античността. Посетителите ни се връщат 18 века назад. Основан е през Втори век, решили сме, че датата на основаването му е 18 септември. Ориентировката при полагането на основния камък е по слънцето. Това се случва на две дати, но сме избрали 18 септември, когато е роден император Траян.
През средните векове градът е бил забравен и чак Феликс Каниц успява да намери надпис на камък, който установява мястото му. Градът е сред плодородните земи на р.Росица, където е било възможно да се събират данъци. Стратегическото му значение също не е било малко. До IV в е бил много добре благоустроен, имало е монетарница, негови монети са намирани и в Африка, и в Западната Римска империя.
Днес нещата не са като преди 30-40 години, когато имахме финансиране. От 1985 имахме три съвместни проекта с Британската академия. Темповете сега спаднаха, но се стараем да не се прекъсва процеса. Допроучва се последното ъгълче във форумния комплекс - документираме и се стараем да експонираме и малкото, което можем да извадим от земята.
Интересна е мерителната маса с гладиаторски мотиви. Борбите на гладиаторите са били по-скоро шоу. Имало е и много религиозни култове.
Отворени сме от 9 до 16, ако ноември е с добри условия, продължаваме, ако не - затваряме го до 1 април. В Музея преди КОВИД приемахме до 500 хиляди посетители годишно, сега доближаваме тази цифра."
Следващият ни гост е Методи Бисерков, директор на Регионалния исторически музей Петрич, който ни води из Хераклея Синтика:
"Първите археологически разкопки започват в 1959, те са кратки и не дават отговор кой е античния град. Едва през 2002 след откриването на един каменен надпис стана ясно, че това е Хераклея Синтика. От 2007 насам работи екип от Националния археологически музей, начело с д-р Вагалински. Запазени са и структури от елинистическата епоха - от IV век пр.Хр. до V в. сл.Хр. Гражданската базилика е единствената запазена в този си вид в България. Запазени са и обществени сгради, форумът - впечатляващо съоръжение, по-голям от сегашния пплощад в гр.Петрич.
Автентичният вид отличава Хераклея Синтика, може да се види така, както е преди 2000 години. Ние сме в един комплекс в Рупите с минералния извор и храма на Ванга. Отворено е през светлата част на деня, всички дни на седмицата."
Доц.д-р. Людмил Вагалински от НАИМ, ръководител на разкопките добавя важни щрихи:
"На кръстопътно място сме. Шанс е, че този град е на териоторията на България. Той е изграден в една тракийска среда. Градът се споменава в древните извори. Започнахме проучването в 2007. Община Петрич бе спечелила проект за трансгранично сътрудничество. Има силен интерес и предстои да се консервира. Музеят в Петрич е в нова сграда и трябва да се види. Там са най-добрите находки от Хераклея Синтика. На терен също е интересно, запазени са стените на Съдебната палата, 4-4,5 м високи. Самият площад е с портици и паднали капители, добре са съхранени.
Стараем се да не правим Дисниленд, няма бутафорни доизграждания, не бива да подценяваме хората. Работим въпреки постоянния бич на иманярството. Правим силна реклама с платформата ни за археология.
Хераклея се развива успешно за дълъг период от време до разрушаването му от двете силни земетресения. Тесалоника е основан малко по-късно от Хераклея. Хераклея се адаптира бързо към новата римска власт и става притегателен център за много хора. Има много добра икономическа среда. В него са живели хора от Картаген (дн.Тунис) и Милет (дн.Турция). Хераклейци са се ползвали със специални привилегии, от тях е имало членове на преторианската гвардия.
Пълководец на Адриан също се е подвизавал там. Мястото му е стратегическо, контролират се пътните артерии по Струма, свързващи Егейско море с Балканите. Разкопките на Акропола му са доста щадящи, но открихме, че групи население там са живяли още 100 години, преди да бъдат изтребени от хазарите.
В текст от Втори век се разбира, че населението е предало смисъла на името векове по-късно. Мисля, че "градът на македонските царе в България" е добър слоган за обекта."
Седмицата започваме с нови коментатори, които вече са споделяли свои разсъждения в предишни издания на "Форум". Днес те се спряха на следните теми: Европа в новия световен ред на Тръмп . Подходът на американския президент и бизнесмен - икономика през политика. Истината в речта на Джей Ди Ванс: "Най-големият враг на Европа е помежду ни"...
Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу . Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж". 15 нови членове..
Общият брой на икономически неактивните хора (тези, които не си търсят работа) на възраст между 15 и 64 години е малко над 1 милион (462,4 хил. мъже и 584,8 хил. жени). Това са 26,4% от населението в тази възрастова група, сочат данните на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на 2024 година. Общият брой на работещите хора..
30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..
Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..
Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим...
Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...