Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лебедовата песен на Толстой - "Хаджи Мурат" с ново издание на български

Снимка: БГНЕС

Повестта "Хаджи Мурат" е смятана за "лебедовата песен" на руския литературен гений Лев Н. Толстой. Тя излезе през последните дни на септември 2022 г. с ново издание на български език от издателство "Кръг". Подробности пред Радио София разказа писателят Деян Енев. Не толкова известна на българския читател, творбата на Толстой "Хаджи Мурат" сякаш е засенчена от "Анна Каренина", "Война и мир" и "Възкресение".

"Тя по-скоро остава в сянка за по-младите читатели и затова е похвално новото издание на издателство "Кръг", още повече, че те го правят със старание и както много хубаво са отбелязали в анотацията - "иконичен превод на Константин Константинов". Един наистина прекрасен превод. Това е едно от художествените произведения, които аз най-много съм препрочитал", сподели Енев.


Участник в продължилата 47 години война в Кавказ, Лев Толстой пише "Хаджи Мурат" осем години и я завършва 4 години преди своята смърт през 1910 г. До последно ръкописът се е намирал на неговото бюро, а първото нецензурирано издание се появява отначало в Берлин. По думите на Енев, в Русия книгата търпи цензура, главно заради образа на император Николай Първи, който подхваща поредната война за завоюване на Кавказ.

"С тази повест Лев Толстой прави нещо генерално важно за литературата на XX век - той сякаш залага моделите, по които тази литература ще се движи. Той се е отказал от дългите психологически описания на състоянието на своите герои, налага един почти кинематографичен монтаж на материята, която описва в повестта чрез тези 25 глави, които съдържа тя. В крайна сметка това наистина е и художественото, и идеологическото завещание на великия писател", отбеляза Енев.

Разсъжденията на руския писател за героя му преминават от това, че той е извършил подлост до това, че той наистина е герой.

"Тъкмо в този ключ се състои и онова, което Лев Толстой иска да ни каже чрез образа на Хаджи Мурат, което е нещо много важно за целия XX век, а както виждаме и за сега. То е, че отделната личност е наистина заклещена сред воденичните камъни на огромните тоталитарни режими, в които живяхме ние, или глобалистични механизми, които не зачитат правото на отделния човек да може да съществува обикновено, нормално, спокойно", каза Енев.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
площад

Софийски разкази - из миналото на площад "Бански"

Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..

публикувано на 26.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо и второ

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:

публикувано на 26.04.25 в 15:00
Райна Княгиня

Адресите на любовта - Райна Княгиня

Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..

публикувано на 26.04.25 в 14:00

В "малките кутии на подсъзнанието" се развива действието на "Сън в лятна нощ"

За  премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..

публикувано на 26.04.25 в 10:45
Богдана Златева

Ако гласът, който говори, не чува гласа отсреща

Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие  от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..

публикувано на 26.04.25 в 10:41
Траян Косев

Изкуственият интелект и създаденото от нас съдържание

Kой всъщност е автор на генерираното от AI съдържание - интервю с адвокат Траян Косев: "Целият свят се вълнува от отговора на този въпрос. Редно е първо да се запитаме какво се закриля от авторското право? У нас творчеството е свързано с физически лица. "Творческата" дейност на машината не е такава. В САЩ патентното ведомство слага разделителен..

публикувано на 26.04.25 в 10:37

"Греят" картините от юбилейната изложба на Стойчо Зерлиев

На 23 април в галерия "Еритаж" бе открита изложбата "Пътуване във времето" на Мастро Стойчо Зерлиев. Това е негова юбилейна изложба (80г.), която представя картини от почти целия му творчески път. "Това обхваща един дълъг период от моя живот. Още от завършване на художествена академия, а преди това имам и от завършване на художествена гимназия..

публикувано на 26.04.25 в 10:10