Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диагностицирането на депресията е ключов фактор за нейното лекуване

Снимка: Радио София

Днес, 10 октомври 2022 г. е Световният ден на психичното здраве, а едно от подценяваните състояния на човешката психика е депресията. Тя не е безобидна, а в определени ситуации може да доведе както до самоубийство, така и до убийство, каквито случаи в България не са малко. Отвъд това има и много хора, които страдат мълчаливо и не вярват, че това е проблем, за който могат да получат компетентна помощ. Редица организации, начело със СЗО са подели кампанията "Победи депресията", а повече по темата в ефира на Радио София разказа доц. Михаил Околийски, психиатър и част от СЗО - България.

По думите му, всеки пети българин в някакъв момент от своя живот преминава през някакво психично страдание, като депресия, тревожно разстройство или биполярно афективно разстройство, също така и развива зависимост от различни вещества.

"Характеристиките на депресията са такива, че тя много често остава незабелязана дори от най-близките. Човек се променя, започва да се затваря в себе си, да губи интерес към нещата, които преди това са го занимавали и са му били приятни, губи апетит, губи съня си и това са най-честите симптоми на приближаващо депресивно разстройство. Те се усложниха още повече по време на пандемията, когато много от хората бяха притиснати в ъгъла от икономически и социални причини", коментира доц. Околийски.

Освен това, около 40% от преболедувалите ковид имат оплаквания от т. нар. "мозъчна мъгла" (brain fog), която също е форма на меланхолия. Тя се изразява в трудна концентрация, трудно намиране на теми, думи или спомени, като всички тези причини са повод не само за притеснения, но и за адекватен отговор от страна на държавата и службите за психично здраве.

Доц. Околийски посочи, че тъй като Здравната каса не покрива никакъв вид психотерапевтична помощ освен две визити първия месец за психиатър и след това по една визита месечно, много хора не могат да си позволят такава помощ. Повечето от западните държави следват добрите практики, които СЗО препоръчва - да има превенция на психичното здраве и хората да са подготвени за определени по-тежки фази в живота си.

Той поясни, че липсата на сън, липсата на апетит, страненето от други хора са едни от признаците на депресия, но са нужни поне пет симптома, които да се манифестират три месеца за да може състоянието на човека да бъде окачествено като такова. Най-честият вид "самолечение" в България при мъжете е злоупотребата с алкохол, а при жените с медикаменти, като по този начин проблемът се задълбочава и става все по-трудно решим.

"Колегите ни от Националния център за обществено здраве и анализи направиха един голям проект под егидата на норвежкия финансов механизъм и обучиха около 4 хиляди общопрактикуващи лекари за това, да разпознават първите признаци на подобен проблем, като депресията, защото се смята, че общопрактикуващите лекари са най-близко до хората, до пациентите си и биха могли да насочат човека, когато видят проблема", отбеляза доц. Околийски.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17