До 12.10 се приемат заявки за поредното издание на конкурса Иновативно предприятие на годината – събитие, на което БНР Радио София с радост е медиен партньор. Потърсихме едни от големите победители от миналогодишното издание, в лицето на Силвия Павлова – създадената от нея Wooden Spoon за чиста (във всяко едно отношение) козметика стигна дори до британското кралско семейство.
Започвам веднага с въпроса има ли иновация при тях напоследък. Отговорът – „иновативно при нас е това, че всеки може да създаде нещо ново, имаме няколко пъти в годината Ден на креативността. Иначе най-новото е шампоан за коса – купувате си прахче в биоразградима опаковка, изсипвате си го в бутилка, която си имате в къщи, допълвате с вода, разклащате и след 24 часа си имате шампоан, съвсем истински“. И няма никаква пластмаса.
Именно подобни иновативни решения, както и прецизното вглеждане в целия процес на производство и във всяка една съставка печелят пазари за компанията – „обичат ни в Япония, в Румъния и особено много в Скандинавските страни“, разказва с вечната си усмивка, зад която се крие остър и комбинативен интелект, Силвия Павлова. „Вече не е достатъчно да си био, има толкова други елементи, които са важни в екологичната екосистема. Ние се научихме да ползваме само съставки, които имат хранителен, а не козметичен био сертификат, защото за неговото издаване има по-високи стандарти. И правим всичко това, не защото е модно да си био, а защото вярваме, че така трябва. За мен най-важна е ценностната система. И когато има много компании с ценностна система, пазарът се променя“ – обяснява принципите си Силвия. В момента стартират нов голям проект в Божурище с амбициозната цел България да стане най-предпочитан производител на козметика на Балканите и световни марки, които търсят много високо качество, да идват у нас. Силвия отдавна се стара е да създаде общност сред този тип компании у нас, организира събирания в сектора – „на нас ни трябва критична маса, за да можем да бъдем чути. И да бъдем едновременно натурални, и високо-технологични. В лабораторията, която ще построим на 8000 кв. м, ще каним всеки, да може да са учи. И при следващата голяма поръчка, която ние няма да можем да поемем, да предложим друга българска компания да я изпълни“.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..