УНИЦЕФ в партньорство с "Разкажи Ми" създадоха и пуснаха за потребители първата онлайн платформа за самоподкрепа и психично здраве на тийнейджъри и младежи.
В рамките на безплатното мобилно приложение „Разкажи Ми“, специалната „УНИЦЕФ стая“ помага на младите хора да изградят психическа устойчивост и да преодолеят негативните емоции, през които преминават, като тревожност, самота, тъга, страх и гняв.
Психично разстройство или насилие, умишлено самонараняване, злоупотреба със субстанции… Има различни ситуации, в които младите хора губят равновесие и самочувствие и тогава се нуждаят от съвет и подкрепа.
Тогава и платформата и дигиталното приложение наистина могат да са полезни.
Апелът към тийнейджър в подобно положение е: Направи първата крачка. Разкажи ми!
"Все още в българското общество има стигма, темата за психичното здраве сякаш е табу, хората се страхуват да говорят, срамуват се", коментира в студиото на Радио София Ивайло Спасов, директор "Комуникации" на УНИЦЕФ-България.
По думите му, дори родителите невинаги проявяват разбиране към проблеми на детето си.
Дори и извън пандемията и близката война, има достатъчно много фактори, които повишават стреса и дават повод за тревожност и напрежение.
Когато младежите в България нямат подходяща система за подкрепа, когато не биват разбирани, те се обръщат към приятели (в добрия случай) или към вредни навици. Добре е, че по-младите поколения не робуват на табута и са по-отворени да говорят дори за психично-здравни въпроси, допълни Спасов:
"Платформата беше създадена не толкова като идея на УНИЦЕФ, колкото като отговор на това, което виждаме през изследвания, кампании и работа с младите. Разбрахме, че те имат нужда от ресурси, от кратки лесни за употреба източници, упражнения за релаксация и т.н."
Материалите са авторски, в различен формат – за младежи, но и за родители.
Съдържанието в платформата – статии, видеа и подкасти, ще бъде актуализирано на всеки две седмици, обясни още Ивайло Спасов.
С него разговаря Гергана Пейкова.
Институтът GATE изготви Транспортен атлас на София, който показва натовареността на автомобилния трафик във времето и пространството. Разработката е дало на екип от учени с ръководител инж. д-р Лидия Лазарова-Витанова и състав Евгений Ширинян, Тереза Трендафилова и проф. Десислава Петрова-Антонова. Анализът на данните от края на..
Децата се раждат с технологиите около себе си, растат научавайки се да боравят с дигитални устройства. Образованието трябва да е адекватно на съвременните условия и възможности да се използват технологиите в процеса на обучение, да се съобразява с нуждите и интересите на децата. Това коментира пред БНР-Радио София Ангел Георгиев, учител и..
Семейството на младия писател Иво Христов, познат с творческия си талант и борбен дух, отправя отчаян призив към всички с големи сърца да подкрепят борбата му за живот. От години той се бори с рядкото и тежко заболяване – неврофиброматоза тип 2 и се нуждае от средства за скъпоструващо лечение. “Всички, които обичат моите любовни истории могат да си..
На 15 май ДТ "Никола Вапцаров"-Благоевград гостува на сцената на Театър "Азарян" със спектакъла "Метаморфози" по Овидий. Режисьор е Стайко Мурджев, удостоен с "Икар" през 2024 г. в категория за "Майсторско техническо осъществяване" и с номинация за "Икар" в категория "Сценография". "Метаморфози“ е спектакъл – компилация от антични митове, който..
Първото по рода си събитие, което съчетава театрално, цирково и улично изкуство ще се проведе тази събота (10.05.25) в градинката пред църквата "Свети Седмочисленици". Организатори са Пътуващ театър "Скрин", Сдружение "Седемте изкуства" и Театрално-танцова студия "Чекмедже". Входът е свободен, а публиката ще може да вземе участие в различни..
Пет години след събарянето на ИПК "Родина" на софийския бул. "Цариградско шосе" 113А, п редвиденият комплекс вече има разрешение за строеж. То е за част от терена е в сила от 9 април. Предвижда се там да бъдат изградени "многофамилни жилищни сгради с детска градина, детски парти център, спортен център, магазини за хранителни и нехранителни..