Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Програма на МОН подпомага млади лекари от ВМА

Снимка: Радио София

10 лекари от ВМА са част от програма за млади учени на МОН.

Десет медицински специалисти от различни клиники на Военномедицинска академия (ВМА) се класираха за участие в Националната програма "Млади учени и постдокторанти-2" 2022 г. Тя се осъществява с подкрепата на Министерство на образованието и науката.

Програмата "Млади учени и постдокторанти-2" е продължение на една добра практика за привличане и подкрепа на кариерното развитие на млади учени и постдокторанти в българските публични научни организации и държавни висши училища.

Тя е в изпълнение на специфична цел 3 на Националната стратегия за развитието на научните изследвания в Република България 2017-2030 за привличане и задържане на талантливи млади хора за научноизследователска работа и въвеждане на подкрепящи мерки, които да направят България активен участник в Европейското научноизследователско пространство.

Подробности пред Радио София разказаха д-р Габриел Димитров и д-р Стратина Стратиева от Клиника по нервни болести ВМА. Те изтъкнаха, че са избрали неврологията, тъй като това е специалността от медицината, в която има изключително точно логично мислене и се спазват точно правилата на анатомията.

Участвала в обучителни модули извън България и била в крак с най-съвременните тенденции в лечението на неврологичните заболявания, по-специално множествената склероза, д-р Стратиева е избрала да се върне в родината.

"Много бях щастлива и доволна, че можех да участвам в тези проекти. Това са възможности, които ни позволяват да си сверим часовника и да видим къде седим. Определено бих казала, че съм се чувствала горда, когато съм участвала в тези проекти, защото видях, че в България сме доста приравнени към останалите европейски страни. Възможностите за диагностика и лечение не са никак малки, особено във ВМА, в която имам възможността да работя", сподели тя.

По думите на д-р Димитров младите българи не остават в държавата, защото няма много неща, които да им харесват, а когато остават то е, защото или нямат възможност да работят в чужбина, или защото искат да променят нещо в страната. Той сподели, че е избрал да остане тук за да има у нас повече експерти в неговата сфера и да даде своя принос към обществото.

Д-р Стратиева отбеляза, че за току-що завършилите млади лекари нещата са още по-сложни отколкото преди 10 години, като за част от тях се налага с месеци доброволно да ходят на работа в състава на някоя клиника, като за това те не получават възнаграждение и реално това консумира огромна част от времето, енергията и ресурсите им.

"В съвременния свят това е много трудно изпълнимо и човек наистина трябва да бъде вътрешно много силно мотивиран. Това е моето абсолютно категорично убеждение. Избирайки медицината съм я избрала с ясно съзнание и ми се иска да има такъв ясен апел към всички новозавършили колеги да не очакват, че в момента в който завършат върху тях ще се изсипят реки от мед и мляко", каза тя.

Освен това поясни, че медицината не е само лекуване на тялото, а много често лекарите стават близки приятели с пациентите и членовете на техните семейства. По думите на д-р Димитров, голяма част от хората нямат доверие на докторите. Той посочи суеверията и псевдонауката като основни фактори за това.

Д-р Стратиева заяви, че процесът по опазване на здравето е двупосочен между лекар и пациент и много добре би било, ако не се стига до търсене на медицинска помощ едва след появата на алармиращи симптоми.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Родителите на над 3800 неприети в ясли и градини деца в София са получили компенсации

До 12.00 часа днес могат да бъдат актуализирани желанията за кандидатстване в столичните ясли и детски градини. След този час системата ще бъде заключена. Обявените свободни места за прием през следващата учебна година са 13 102, припомни пред Радио София Нели Манчева – и.д. директор „Образование“ в Столичната община. „6670 са местата в..

публикувано на 09.05.24 в 10:17

Как да улесним прехода от детската градина към училище?

Започването на първи клас е специален момент в живота на децата. Някои от тях обаче, изпитват страх от неизвестното, имат трудности с фината моторика, концентрацията и новата среда. Специалистите съветват родителите да разговарят с децата си, за да улеснят този важен преход към първи клас и да го превърнат в прекрасно преживяване. Има и..

публикувано на 09.05.24 в 09:06

Район "Люлин" празнува

Днес столичният „Люлин“ отбелязва районния си празник. Тази година от администрацията на района са подготвили 4-дневен фестивал, с който да зарадват жителите на най-многолюдния квартал не само в София, но и в страната. Празникът започва в 17.00 часа, с празнично шествие на учениците от район „Люлин“ по бул. „Захари Стоянов“.  Фестивалът е под..

публикувано на 09.05.24 в 08:12

Влизат в сила временни противоепидемични мерки срещу коклюш

От днес у нас се въвеждат временни противоепидемични мерки срещу разпространението на заболяването коклюш. Според заповедта на здравния министър те ще действат до края на юли и включват безплатна диагностика с PCR тестове в София, Пловдив, Варна, Плевен и Стара Загора. При съобщаване на случай на коклюш, съответното РЗИ ще предписва нужните..

публикувано на 09.05.24 в 08:09

Дъжд в четвъртък, температурите падат - в София до около 16°

Днес ще бъде предимно облачно. В много райони в западната половина от страната ще има валежи от дъжд, на места ще са значителни по количество, съобщиха от НИМХ. Главно в Югозападна България е възможно и да прегърми. Вятърът ще бъде от североизток, в източните райони ще е умерен до силен и там валежите ще са по-слаби и на по-малко места. Минималните..

публикувано на 09.05.24 в 07:35
Служебният министър на здравеопазването Галя Кондева

843 са регистрираните случаи на коклюш

843 са регистрираните случаи на коклюш в страната, съобщи министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева.  От вчера е обнародвана наредбата, с която личните лекари могат да имунизират бебетата на 6-седмична възраст, допълни Кондева:  "С промените в тази наредба е създадена възможност задължителната основна имунизация срещу коклюша, както и..

публикувано на 08.05.24 в 18:09

Евромеланома 2024 ще се проведе под мотото "Живей и учи, учи, за да живееш"

Кампанията Евромеланома се провежда всяка година в Европа и в България. Тя е най-голямата национална кампания за превенция на кожния рак, организирана от Българското дерматологично дружество. Тази година вниманието е насочено към вече диагностицираните пациенти с рак на кожата, като 10% от хората с меланом са изложени на риск за развитие на..

публикувано на 08.05.24 в 17:31