Около река Мътивир в района на Ихтиман се изсича дървесна растителност, сигнализираха от WWF-България. Дали обаче сечта е незаконна и дали може да доведе до екологични проблеми или например до бедствие като в Карловско, чиито последствия още не са заличени?
Това се опита да разбере екип на Радио София.
Според зам.-кмета на Ихтиман Тони Кацаров става въпрос за правомерна сеч, поръчана от "Напоителни системи" към Министерството на земеделието. Изкуствените диги около р. Мътивир са важни за безопасността, но там не бива да има растителност.
В сигналите специалистите твърдят, че са изсичани и големи дънери с диаметър около метър, но Кацаров твърди, че са третирани само малки дървета и ниска храстова растителност.
При растителност по изкуствените диги и направените от хората речни корекции, плътността на съоръженията се нарушава и има опасност да се скъсат при пълноводие и наводнение. Същото се отнася и за язовирните стени. Ако е имало отсечени дебели дървета до реката, те са били в участък, граничещ с гора, разясни зам.-кметът пред Ана Попова.
Нели Дончева от WWF обаче разказа, че с нейни колеги са направили оглед и са заснели с дрон ситуацията в близост до магистрала "Тракия".
По думите ѝ има изсечени и едроразмерни дървета с диаметър 1-1,5 метра. Някои дънери са полегнали в самото речно корито.
"За каква превенция говорим?! Това създава опасност от наводнения и бедствия за близките населени места", възмутено коментира Дончева.
От WWF-България са изпратили сигнал и снимков материал към РИОСВ София и Басейнова дирекция Източно-беломорски район - Пловдив на 7 октомври, но досега от институциите отговор няма.
Необикновените истории на зоолога Антония Хубанчева с кауза и доза диво вдъхновение в Ratio на 15-ти юли. За едно вълнуващо пътешествие през амазонските джунгли, из Карибите към сензорния свят на прилепите и обратно в сърцето на София - за всичко това разказа в предаването “Радиокафе” зоологът Антония Хубанчева . “Джунгли, скакалци и твърдоглави..
Много от нас не понасят температури над 35 градуса, но е лято и е юли, така че е в реда на нещата времето да е горещо. Въпросът е как да се спасим от жегите , особено по пладне, когато температурите са в своя пик. Единият вариант е да стоим в затворено помещение с климатик. Но това е много по-нездравословно, отколкото да отидем в парка..
От тази нощ двата терминала на Летище "Васил Левски" в София ще бъдат обслужвани от автобус от мрежата на градския транспорт, припомнят от аеропорта. В края на юни Столичният общински съвет гласува предложението с цел подобряване достъпа и облекчаване на придвижването на хилядите пътници и служители в района. Маршрутът на нощната линия N4..
Община Своге работи върху частични проблеми с безводието по време на летните месеци. В някои населени места е въведен воден режим. За момента не е засечено замърсяване на водата. Кметът Емил Иванов е издал заповед в началото на юли, с която във връзка с достигане на експлоатационния минимум на някои водоизточници, се забранява..
След трагичният случай с двама загинали на АМ “Тракия” от 13 юли, от днес официално толкамерите ще засичат нарушителите в аварийните ленти по магистралите. Първите санкционирани ще получат още днес фишовете си по електронен път. Тол камерите ще заснемат нарушителите от няколко ъгъла – отпред, отзад и в панорама, а снимките се изпращат до МВР, където ще..
Надявам се на споразумение и да не се стигне до ефективни стачни действия, включително и спиране участие в потушаване на пожари. Това заяви пред БНР-Радио София и на път за среща с министъра на земеделието Георги Тахов Константин Чолаков, председател на Федерацията на синдикалните организации в горското стопанство и дървопреработващата..
Проектът “Богини на водата“ в Банкя е арт платформа за изява на идентичността, таланта и емоциите на младите хора, с няколко творчески ателиета и музикално-танцов спектакъл, с представления, които ще се проведат на 25-ти и 27-ми юли. “Избрахме темата “Богини на водата”, защото символ на гр. Банкя е минералната вода и водата като стихия като магия, която..