Около река Мътивир в района на Ихтиман се изсича дървесна растителност, сигнализираха от WWF-България. Дали обаче сечта е незаконна и дали може да доведе до екологични проблеми или например до бедствие като в Карловско, чиито последствия още не са заличени?
Това се опита да разбере екип на Радио София.
Според зам.-кмета на Ихтиман Тони Кацаров става въпрос за правомерна сеч, поръчана от "Напоителни системи" към Министерството на земеделието. Изкуствените диги около р. Мътивир са важни за безопасността, но там не бива да има растителност.
В сигналите специалистите твърдят, че са изсичани и големи дънери с диаметър около метър, но Кацаров твърди, че са третирани само малки дървета и ниска храстова растителност.
При растителност по изкуствените диги и направените от хората речни корекции, плътността на съоръженията се нарушава и има опасност да се скъсат при пълноводие и наводнение. Същото се отнася и за язовирните стени. Ако е имало отсечени дебели дървета до реката, те са били в участък, граничещ с гора, разясни зам.-кметът пред Ана Попова.
Нели Дончева от WWF обаче разказа, че с нейни колеги са направили оглед и са заснели с дрон ситуацията в близост до магистрала "Тракия".
По думите ѝ има изсечени и едроразмерни дървета с диаметър 1-1,5 метра. Някои дънери са полегнали в самото речно корито.
"За каква превенция говорим?! Това създава опасност от наводнения и бедствия за близките населени места", възмутено коментира Дончева.
От WWF-България са изпратили сигнал и снимков материал към РИОСВ София и Басейнова дирекция Източно-беломорски район - Пловдив на 7 октомври, но досега от институциите отговор няма.
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Обобщение на темите от седмицата - Политически сюжети на родна почва – коалицията, опозицията, скрити и явни..
Изгубени в “Кварталът на писателите” е вълнуващо градско приключение, което ще те пренесе в сърцето на литературната история на град София. Създадена в партньорство между “Вътрешен глас" и "Бохемска София", тази градска игра предлага незабравима разходка из един от най-богатите на истории райони на столицата. Мисията ще те отведе на пътешествие..
Поправките в Закона за движение по пътищата минаха на първо четене в парламентарната комисия по транспорт през тази седмица. Депутатите намалиха максималната скорост за движение по магистралите от 140 км/ч на 130 км/ч и решиха пътната полиция да има достъп до общинските камери. Пред Радио София изп.-директор на Асоциацията за квалификация на..
Продължава набирането на доброволци в първия мащабен български проект за цялостно геномно секвениране “Геномът на България“ . Проектът цели да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременните българи, която ще бъде използвана и в бъдещи научни медицински изследвания. Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на..
Институтът за изучаване на американска философия и семиотика засилва своята дейност в София. На 12 април ще бъде открит Института за изследване на американска философия и семиотика. Това е една млада организация, създадена през последните три месеца. “Всичко започна изключително случайно. Ние сме хора от различни образователни и академични..
Стоян Михалев се оттегля за 3 седмици. След масовото недоволство, което предизвика смяната на зам.-кмет в столичния район "Оборище", представители на протестиращите граждани се срещнаха с районния кмет Георги Кузмов, Божидар Емануилов, Стоян Михалев и представители от ДСБ. В "Оборище" готвят протест в защита на зам.-кмета Божидар Емануилов. На срещата от..
Утре (12 април 2025 г.), в София ще се проведе протест "България няма деца за убиване“. Целта е да се даде гласност на този национален проблем. Протестът се организира от "Заедно срещу безумията по пътищата - Инициативен комитет“, Сдружение "Искаме справедливост и сигурност на пътя" и др. Те отново ще отправят искания за безопасност на пътя и..