Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село, обречено на развитие

7
с.Белчин
Снимка: радио София

Гостуваме на с.Белчин и Цари мали град. разкаваме повече за историята, културата, традициите и обичаите на региона; как се развива селският и спа туризъм, за лечебната и профилактична сила на минералната вода.

Първият ни гост е кметът на с.Белчин Венета Спасова:

"В Белчин винаги е приятно. В петък чествахме Петковден - храмовият празник на църквата ни Св.Петка, тя е нашата гордост. Развеселихме хората и отдадохме почит на Св.Петка, която определено ни помага. Вярата ни води напред в правилната посока. Крепостта Цари мали град привлича много туристи, към нея са изградени доста аткракциони, има място за всеки - за деца, родители. Ползваме благата от това, което сме построили. Имаме спа-център на световно ниво.

Много си харесваме отремонтираните три храма. Населението намалява - с постоянен адрес са малко над 200. Но по настоящ адрес имаме още толкова. Има много млади хора със закупени имоти, които пътуват, поддържат къщите си в лицеприятен вид, докато децата тръгнат на училище - тогава се връщат в големия град.

Имаме 2 минерални извора - в Белчин баня и в Белчин. Водата в Белчин баня е прекрасна за костната система и за лекуване на рани безупречно. Този в Белчин е по-минерализиран. Такова село е обречено на развитие. Фондацията обедини живата история на селото и хората от бизнеса. Поставихме частната инициатива в основата на всичко. Това ни помогна да се подготвим за бъдещо осъзнато развитие, водещото беше духовното. Разбрахме, че трябва да почитаме празниците.

Най-честият въпрос е дали се продават имоти. В момента се строят 18 къщи. Селото става все по-красиво. Хората си гледат всичко в градинките. Винаги гостите са добре дошли. Но къщите за гости определено не достигат."

Днешният ден е Ден на авиацията и по този повод ни гостува Свилен Иванов, о.р. полковник, летец собственик на летище:

"Летището ни е с авиационно училище за любители и професионални пилоти. От осем години се базирахме тук, преди това бях в Лесново. Обучаваме хора, които се реализират в гражданската авиация. Сега няма някогашните аероклубове, но има около 150 частни самолета, вкл. нашите в училищата. Най-важното за летеца е да е здрав и мотивиран.

Никой в училище не може да налее в главичката професионализъм. След 50 часа се получава сертификат за любител пилот, професионалните имат нужда от 200 ч и шестмесечен втори теоретичен курс. Поне 2-3 години са нужни за професионален пилот."

Симона Веселинова е екскурзовод в Етнографския музей в Белчин:

"Музеят отваря врати в 2009. Имаме старопечатни книги, традиционни носии и изключителни предмети от бита. Най-значимото са книгите от Св.Петка, които след това са пренесени в църквата Св.Св. Петър и Павел. Таванът на къщата на музея е с белчински и самоковски мотиви. Вътре има работно помещение със стан, соба, одая, чардак.

Аз съм екскурзовод и на крепостта. Най-ранният археологически пласт е от траките, там е имало светилище. Римляните също отбелязват присъствието си с крепост и култова сграда - първо езически храм, после става еднокорабна базилика. В последния период става трикорабна с баптистерий. В самата крепост също има три археологически пласта. Първата е с площ около 1 ха, с няколко кули и променяна няколко пъти крепостна стена. Тя е разрушена през 5 век. Работим от 9 до 17:30, зимата до 16:30, понеделник и вторник почиваме."

Даниела Георгиева е ръководител на детска певческа група „Белчинче“, където пее и малкият Крум Русинов:

"Преди 11 години през октомври се сформира певческата група. Стремим се децата да имат белчински корен. Крумчо дойде на 4 години, най-голямото дете е 11 клас. Съхраняваме и популяризираме фолклора на областта. За нашия район е характерно типичното двугласно пеене по групи. И двете групи си отпяват. Тънък момент е да се намери баланс между групите, първият глас да не е по-силен. 

(Крум пее "Провикна се у селото" и като порасне иска да стане като Веселин Маринов.)

Последните 2 години изявите ни бяха ограничени заради пандемията, но участвахме в онлайн конкурси, както и във фестивалите "Пауталия" в Кюстендил, имаме награда от "Жива вода" в Хисаря и златен медал на "Струма пее" в Невестино. Децата имат самочувствието на можещи и знаещи. За 5 минути показваме работата си с месеци."

Валентина Машова е секретар на Народно читалище Светлина 1909, а Менка Гирова – ръководител на женска певческа група за автентичен фолклор:

"В началото читалището е имало театрални групи, може би две или три. Но с течение на времето не са толкова много, имахме вокална певченска група и танцова група "Белчинчетата", но пораснаха, останаха "Белчинче" и женската фолклорна група (В. Машова)

Създадени сме в 2009, но в 2021 двете "викарии" се разболяха, останахме "влачариите" - това са двете двугласни групи. Нямахме подминат фестивал без златен медал." (М. Гирова) Имаме си витринка и в заличката си подреждаме златните медали. (В. Машова)

Местната ни кухня е както навсякъде. Петровското пиле е за Петровден. Отглеждаме всичко, почти сме прибрали реколтата, остава морков и картоф." (М. Гирова, дава и рецепта за домашна лютеница на фурна.)

Борис Дерилов, Деница Йосифова, Янко Узунов, Слави Чакъров - млади хора, които живеят в Белчин:

"Имам много приятели и невероятно спокойствие (Борис), на малката ни дъщеря много ѝ харесва (Деница). И двете ми баби са от Белчин (Янко). Израснал съм като дете и цяло лято съм тук" (Слави).

Привличат ги удобствата, близостта до София, имат вайбър-групи за да си организират купона. Обичат България и искат да я направят по-добро място за живеене. 

"Има нужда от работещи тук млади, които да прилагат наученото навън тук. Белчин е пример как се поддържа, всеки, който е дошъл веднъж, се връща."(Яни)

"Промените се дължат на самите хора, а не на политиците. Няма стойностни политици, мислят повече за себе си, а не за хората. В чужбина пътуват с метро или колело, даряват, а в България е обратното. Хубаво е всеки да помага на всеки. С корупцията трябва да се борим от най-ниско ниво и тя да се изкорени на всички нива."

Малкият Николай учи в София и е в Белчин само за уикенда, още не знае какъв ще стане като порасне. Изгражда се и бяло и зелено училище в Белчин - зимата на ски, лятото - на басейн.

"Високо в планината има две хубави хижи, има два върха - Св. Спас и Св. Петър, там си правим и пикници. Нашето послание е живеещите в чужбина да се връщат по-често и да споделят идеите си. Училището се възстановява - сградата е над 70 години, това бе идеята." (Яни и Боби)

"Имаме идея да озеленим селото още повече." (Деница) Всеки млад специалист може да се реализира където иска, това е и пример за децата, личният пример на родители и близки е много важен."





 

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Огънят като начин да бъдат разрушени стените, които ни скриват

От 17 април до 2 май Италианският културен институт в София в сътрудничество със Столична община и Сдружение Network Italia Bulgaria ни канят на изложбата „Метаморфозис” на художника Фернандо Де Филипи. Олга Георгиева от Сдружението ни въвежда в нея: "Историята е малко дълга. Художникът беше гост на първото ни събитие в Милано и там се роди мечтата..

публикувано на 20.04.25 в 11:25

Дарения и духовност

По традиция всяка година на Велики Четвъртък, Народно читалище "Иван Вазов-1928" в село Нови хан отбелязва пролетните празници - Лазаровден, Цветница и Великден с празничен великденски концерт. За програмата на концерта, състоял се на обновената сцена разказва още председателят на читалището в село Нови хан, Сашка Ненова: Тазгодишният..

публикувано на 20.04.25 в 10:45
С адв. Пламен Димитров

С червено яйце, огряно от слънцето

Гостуваме на адв. Пламен Димитров и баба Лена в с. Друган , говорим за традициите и обичаите на Великден, за ценностите в българското семейство : "От 2019 живея в с.Долни Раховец. Реших да напусна родния си град София, тук е близко до София. Във всяка къща има минерална вода, единият от 9-те извора захранват селото с минерална вода. Зарибихме..

публикувано на 20.04.25 в 09:53

От Копривщица до София

Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..

публикувано на 19.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..

публикувано на 19.04.25 в 14:55
В Австралия,  Uluru

Адресите на любовта - Мариана Мелнишка и доц. д-р Александър Геров

Тя е един от създателите на списание ЛИК, журналист, преводач на поредицата за Хари Потър, на Антъни Бърджес, на Джон Фаулс и още десетки книги. Той е математик и информатик, въвел изкуствения интелект в България през 70-те години на ХХ век. В професионално отношение, Мариана Екимова-Мелнишка и доц. д-р Александър Геров са като масло и вода...

публикувано на 19.04.25 в 14:00

Боядисват и играят заедно, създават приятелства

За трета поредна година фонадация "От нас зависи" кани всички деца на "Голямо великденско боядисване на яйца": Събитието ще се проведе на 19 април от 11:00 до 15:00 ч. в Каньон парк в Младост 3 и е със свободен достъп. Точно както и предишната година екипът на фондация „От нас зависи“ е предвидил и работилници, музика, танци, спортни игри и..

публикувано на 19.04.25 в 10:25